Köpeğinizin Yemek Dilenmemesi İçin Ne Yapabilirsiniz?

Bu yazımızda köpeğinizi yemek masasından nasıl uzaklaştırabileceğinizi anlatacağız.
Köpeğinizin Yemek Dilenmemesi İçin Ne Yapabilirsiniz?

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2018

Tamamen katlanılmaz bir durumdur: siz yemeğinizi yerken başucunuzda köpeğinizin yemek dilenmesi. Hatta buna kendi yemeklerini daha yeni bitirmiş köpekler de dahil. Buna rağmen bize ajitasyon yapmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Aslında tek istedikleri şey yemeğimizden ufak bir parça.

Köpeklerin sürekli yemek dilenmesi normal mi?

Evet, belki bizi rahatsız eden bir alışkanlık ve biz de köpeğimizin bu alışkanlığını aşmasını istiyoruz. Ancak, gerçek şu ki onları suçlayamayız. Belki eğitimle “gizlense” bile, öyle ya da böyle açığa çıkacaktır çünkü söz konusu şey içgüdüleri.

köpeğinizin yemek dilenmesi

Evinizde lezzetli bir yemek piştiğini hayal edin. Ne yapardınız? Mutfağa giderdiniz! Köpeklerde de aynı durum oluyor. Sahiplerinin yedikleri o lezzetli yemeği görmek istiyorlar. Ve özellikle de o nefis yiyecekten bir ısırık almak istiyorlar. Ancak yemekler onlar için uygun değil!

Yemeğin başına oturur oturmaz köpeğinizin yemek dilenmesi sizi rahatsız etmiyor olabilir. Ancak, asıl sorun misafirleriniz olduğu zaman başlayacak. O andan itibaren köpeğiniz sürekli olarak misafirlerinizin yanına gidecektir. Sonrasında da, bir dilim ekmek, bir parça tavuk ya da kemik alabilmek için en sevimli köpek yavrusu bakışını atacaktır.

“Açgözlü” köpekler istediklerini alabilmek için her türlü maskaralıkları yapmakta ustadırlar. Ve eğer evde çocuklar varsa, en büyük suç ortakları onlar olacaktır. Sonuçta masa altından yemek alabilecekleri kişiler çocuklardır.

Erken dönemde verilen eğitim köpeğinizin sürekli olarak yemek dilenmesinin önüne geçecektir.

Köpeğinizin yemek dilenmesi nasıl engellenebilir?

Bizi nasıl kandıracaklarını ve bize nasıl boyun eğdireceklerini iyi biliyorlar. Önce üzgün bir surat takınıyorlar, daha sonra ağlıyorlar… Bazen küçük patileriyle dikkatimizi çekiyorlar. Ama şeytana uyup onlara yemek vermemeliyiz yoksa bu onları daha da cesaretlendirir.

Yapılacak en iyi şey, ara sıra yemek masasında bizden yemek dilenmemelerini öğretmek olsa da, çoğu zaman bu alışkanlığı ilk birkaç yıl da edinmiş oluyorlar. Yemeğinizi paylaşmadığınız için dünyanın en kötü sahibi gibi hissetmemeniz için birkaç tavsiye:

1. Köpeğinizi masadan uzak tutun

Ön ayaklarını masaya dayadığı zaman, kolunuzun basit bir hareketiyle onu savuşturun. Bu hareketi birkaç gün boyunca tekrar tekrar yapmanız gerekecek. Bir ya da iki hafta sonra, köpeğiniz bunu yapmaması gerektiğini anlayacak. Bu hareketle birlikte gür ve kısa bir sesle “hayır” deyin.

2. Engel koyun

Eğer bu işe yaramazsa masaya ya da yakınınıza gelememesi için bir çeşit engel koymanız gerekecek. Örneğin, mutfağın kapısını kapatmak, bebek güvenlik çiti koymak ya da onu bahçeye çıkartmak gibi. Bu biraz kalpsiz ve acımasızca gelebilir ancak hayvanın sürekli olarak yemek dilenip sizi rahatsız etmesini engellersiniz.

3. Mamasını ya önceden ya da o an verin

Çoğu köpek yemeklerini birkaç saniye içerisinde bitirir ama bazı köpekler vardır ki, her şeyi silip süpürmesi biraz uzun sürer. Bir iyi fikir de, köpeğinize yemeğe oturduğunuz zaman mama vermek. Bu şekilde birkaç dakika rahat edeceğiz. Bir diğer seçenek ise, yemek dilendiği zaman kalkıp mama kabına biraz daha mama koymaktır. Bu şekilde, insan ve köpek için yemeklerin ayrı olduğunu anlayacaktır.

4. Köpeğiniz yemek dilenmeye başladığında onu oyalayın

Örneğin, ona bir oyuncak verebilirsiniz ya da çiğnemesi için bir kemik. Bu şekilde siz yemek yerken onun da canı sıkılmamış olacak. Eğer birden fazla köpeğiniz varsa, bu onların bahçede ya da damda oynamaları için güzel bir fırsat.

5. Yanınıza bağlayın

Bu seçenek, köpeğiniz histerik bir şekilde ağlayabileceği ya da havlayabileceği için biraz sert gözüküyor, ancak bazı durumlarda işe yarıyor. Tasmasını takın ve masadan birkaç metre uzağa bağlayın. Rahat etmesi için yatağını, yemeğini ve su kabını da yanına koyun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.