Soyu Tükenmekte Olan Yaban Tavşanı

Tazı yarışlarında yem olarak olarak kullanılmasıyla bilinen bu memelinin soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.
Soyu Tükenmekte Olan Yaban Tavşanı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yaban tavşanı, tavşanla aynı aileden gelen bir memelidir. Güney Amerika’da ve Avrupa’da bu hayvanları avlamak popüler bir spor olarak görülüyor. Bu nedenle bugünlerde soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Çok hızlı üremesiyle meşhur olmasına rağmen, tüm dünyada yaban tavşanı sayısı hızla azalıyor. Bu durum, bu türü kurtarmak isteyen çevrecileri neyse ki alarma geçirdi. Öncelikle yapılması gereken şey, bu canlıların doğal yaşam ortamlarındaki insan etkisini azaltmak olmalıdır.

Yaban Tavşanı

Yaban tavşanının ağırlığı üç veya dört kilo arasında değişmektedir, türlerine göre boyutları farklılık gösterebilir. Renk ve tüy uzunluğu da aynı şekilde türlere göre değişir, bu şekilde yaban tavşanı yaşadığı bölgelere uyum sağlayabilir ve farklı kamuflaj becerilerine sahip olur.

Lagamorfa (yaban tavşanının da içinde olduğu memeli ailesi) ailesine ait seksenden fazla tür bulunmaktadır. İspanya’daki türler dışında, dünyanın birçok bölgesinde farklı türleri görmek mümkündür. Özellikle Amerika, Asya ve Güney Afrika’da bulunan türler kendilerine özgü özellikleriyle ayrışmaktadır.

Bildiğimiz tavşana kıyasla, yaban tavşanının kulakları ve bacakları daha uzundur ve daha hızlı koşar. Yaban tavşanları bu özelliklerinden dolayı tazı yarışlarında yıllarca yem olarak kullanıldı.

Özellikleri

Yaban tavşanları sadece bitki ve sebze ile beslenir. Bu tavşan türü farklı bölgelerde yaşayabilir; dağlar, ormanlar veya vadiler yaşamaları için uygun bölgelerdir. Ancak geniş ve açık alanlar, onlar için ideal yaşam bölgeleridir diyebiliriz.

koşan yaban tavşanı

Yaban tavşanı, yeraltında bulunan yuvasında yaşayan yalnız bir hayvandır. Bu tür, sadece çiftleşme zamanında toplanır ve etkileşime geçer. Çok hızlı olmalarına rağmen yiyecek toplama yöntemleri kartallar ve vaşaklar için kolay hedef olmalarına neden olur. Yaban tavşanı, tilkiler ve kurtlar için adeta favori bir yiyecektir.

Tarım alanlarında yaygın olarak görülen bu canlı, ekinleri yediği için çiftçiler tarafından pek sevilmez. Mahsülleri zarar gören çiftçiler yaban tavşanını zararlı bir tür olarak görür ve bu hayvanla sürekli olarak mücadele eder.

Yaban Tavşanının Soyu Neden Tükeniyor?

Yaban tavşanının neslinin tükenme riski altında olmasının birçok nedeni var. Ancak çoğu araştırmacı, insanlığın genel olarak ekosistem üzerindeki etkisiyle bağlantılar kuruyor. Bu nedenlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Av. Tavşan popülasyonundaki düşüşün ana nedeni avdır. Bazı ülkeler avlanmayı kontrol etmek için bazı önlemler almış olsa da, yasal olmayan yollarla av devam ediyor.
  • Habitat Değişimi. Hayvancılık ve tarımın geniş alanlara yayılması sonucunda bu canlı türünün yaşamını sürdürmesi daha da zor bir hale geliyor.
  • Tarım alanlarında kullanılan böcek ilaçları yaban tavşanının yaşamını etkileyebiliyor. Kimyasal ürünler ve hayvan tuzakları bu canlı türünün hızla azalmasına neden oluyor. Yaban tavşanı, tarımsal alanlarda ”zararlı hayvan” olarak kabul ediliyor.
ormanda oturan yaban tavşanı

Peki Bu Konuda Neler Yapılabilir?

  • Sıkı bir av yönetmeliği. Birçok ülkenin hayvan avıyla ilgili belli yasaları olsa da, bu yasaların daha da güçlendirilmesi gerekiyor. Herhangi bir ayrım gözetmeyen avlanma şekli, ekosistemin doğal döngüsünü tümden değiştirir. Bir türün sayısını azaltmak, diğer hayvanların yeme alışkanlıklarını da etkiler.
  • Doğal yaşam alanlarını korumak.
  • Diğer bir problem de, çiftlik hayvanlarının saman ve çalıları yemesidir. Çünkü yaban tavşanı çalıları kendine barınak olarak kullanır ve bu şekilde avcılardan da saklanmış olur.
  • Yaban tavşanının üremesine yardımcı olmak. Bir tavşan küçük bir yuvada üç veya dokuz yavruya bakabilir. Tavşan çiftliklerinin gelişmesiyle bu türün yok olma riski de umuyoruz ki azalacak!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.