Köpeğimi Kısırlaştırmalı Mıyım?

Köpeğimi Kısırlaştırmalı Mıyım?

Son Güncelleme: 11 Ekim, 2018

Bazı insanlar evcil hayvanlara uygulanan cerrahi kısırlaştırma ile ilgili şüphe duymaya devam ediyor. Bu şüphelerin pek çoğu, aslında yanlış düşünceler sebebiyle ortaya çıkıyor.  Gerçek şu ki, köpeğinizi kısırlaştırmaya karar verdiğiniz zaman, aslında gelecekte yaşama ihtimali olan sağlık problemlerinden de kaçınmış olursunuz. Aynı zamanda da evcilleştirilmiş hayvanların aşırı nüfus artışını, katlini ve terk edilmesini önlemek için de katkıda bulunmuş olursunuz.

Köpekleri Kısırlaştırmak İle İlgili Bilgilendirme

çiçekler içinde köpek

Yani, tabii ki hemen hemen hiç kimse gidip ameliyat olmak istemez. Bütün ameliyatlar, dünyanın en basit ameliyatı bile olsa, belirli riskler içerir. Aslında bu yüzden çoğumuz köpeğimizin kısırlaştırılmasına karşı çıkmaya meyilli oluruz.

Ancak bu işlem, problemlerin çok nadir yaşandığı bir operasyondur. Ve hayvan çok kısa bir süre içinde iyileşir. Kısırlaştırma ameliyatı, erkek köpeklerde testislerin alınması, dişi köpeklerde ise yumurtalıkların ve genellikle de rahmin alınması şeklinde gerçekleşir .

Çoğu veteriner, bir köpeği kısırlaştırmak için en ideal zamanın 6 ila 8 aylıkken olduğu konusunda aynı fikre sahiptir. Köpekler bu yaştayken hali hazırda fiziksel olarak yeterince gelişmiş ve bir ameliyatı kaldırabilecek durumda olurlar. Ancak olay şudur ki, köpek cinsel olarak henüz tam olarak gelişmemiştir.

Köpeğinizi kısırlaştırmak gerekip gerekmediğini merak ediyorsanız, Benim Hayvanlarım size bu konuda bazı cevaplar verecektir.  Önemli olan ise kararınızın geçerli bilgilere dayanarak verilmiş olmasıdır.

Köpeğinizi Kısırlaştırmayı Ciddi Ciddi Düşünmelisiniz

Bu nedenle, eğer bir köpek yetiştiricisi olmayı planlamıyorsanız ya da köpeğinizin yavrularını da büyütmek ya da bu yavruları akrabalarınıza ya da arkadaşlarınıza vermek için özellikle köpeğinizin yavruları olmasını istemiyorsanız; yapabileceğiniz en iyi şey, bu dört ayaklı sevimli arkadaşınızı kısırlaştırmaktır.

Bunu şu şekilde düşünün: Siz, sorumluluk sahibi bir köpek sahibi olmalısınız. Eğer köpeğinizin yavruları olmasını istemiyorsanız, yavru köpeklerle ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bunun cevabı kesinlikle o köpekleri terk etmek ya da onları katletmek olmamalıdır.

Bu yüzden de biz, size farklı profesyoneller tarafından kısırlaştırma konusu ile ilgili çok iyi bir şekilde bilgilendirilmenizi öneriyoruz.. Hiçbir zaman yalnızca tek bir tavsiye ya da fikire bağlı kalmayın. Profesyonel tavsiye dışında, daha önce kendi evcil hayvanlarını kısırlaştırmış olan insanlara danışabilirsiniz. Ve onların bu konuda neler yaşamış olduğunu birinci ağızdan dinleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, köpeğinizi kısırlaştırıp kısırlaştırmamaya dair nihai kararı verecek olan siz olacaksınız. Önemli olan, seçiminizi doğru bilgilere dayanarak özgür bir şekilde yapmanız ve yanlış fikir ve inançları tekrar etmemenizdir..

Erkek Köpekleri Kısırlaştırmanın Bazı Faydaları

Erkek köpekleri kısırlaştırmanın getirdiği faydaların arasında, altını çizmek istediklerimiz şunlardır:

  • Köpeğinizin karakteri değişmeyecek; fakat yine de daha sakin bir köpek olacaktır.
  • Bunun yanı sıra daha az baskın ve daha az mülki olacaktır. Ve diğer köpeklerle birlikteyken eskiden olduğu gibi çok saldırgan bir köpek olmayacaktır.
  • Kısırlaştırma işlemi ayrıca, köpeğiniz kızgınlık döneminde olan bir dişi köpek arayışı içindeyken kaçma (ve kaybolma ya da bir kazaya kurban gitme) ihtimalini de azaltacaktır.
  • Köpeğinizin cinsel organında oluşan tümörler ve prostat hastalığına yakalanma ihtimali düşecektir. Ve ayrıca eğer köpeğiniz kısırlaştırılırsa, yaşlandığı zaman her yere çişini yapmayacak olması da çok muhtemeldir.
  • Bu işlem sonrasında köpeğiniz daha da sağlıklı bir köpek olacaktır (aynı zamanda ortalama yaşam süresi de artacak). Çünkü artık kısırlaştırılmamış dişi köpeklerin, kısırlaştırılmamış erkek köpekleri üzerinde yaşattığı stresten muzdarip olmayacaktır.

Dişi Köpekleri Kısırlaştırmanın Avantajları

Dişi köpeklere gelirsek, onları kısırlaştırmanın ise diğer faydalarının yanı sıra, şu gibi faydaları da vardır:

  • Hem hormonlar sebebi ile ruh hallerinde çalkantılar olmayacak, hem de erkek köpekleri aramak için kaçıp gitmeyeceklerdir.
  • Meme kanseri olma ya da genital bölgelerinin enfeksiyon kapma ihtimalleri de daha düşük olacaktır.
  • Psikosomatik gebelik geçirmeyeceklerdir.
  • Artık regl olmayacaklardır. Dolayısı ile siz de bu durumdan dolayı ortaya çıkan ekstra temizlik işinden azad olmuş olacaksınız.

Kısırlaştırma İle İlgili Diğer Bilgiler

veteriner ve köpek

Eğer bir hayvan, dişi ya da erkek olsun, cinsel olarak gelişimini tamamlamadan önce kısırlaştırılırsa, büyük bir ihtimalle daha sevgi dolu ve arkadaş canlısı bir köpek olacaktır. Buna ek olarak, bu işlem, köpeğin kendi bölgesini çişi ile işaretleme ihtiyacını da azaltacaktır.

Ve unutmayın ki, tam aksini iddia eden efsanelerin aksine, köpeğinizi kısırlaştırmanız durumunda şişmanlaması çok da mümkün değildir.  Eğer köpeğinize yeterince egzersiz yaptırırsanız ve onu yaşına, büyüklüğüne ve karakter özelliklerine göre uygun miktarda (ve tabii ki veterinerin de belirttiği miktarlarda) mamayla beslerseniz, köpeğiniz aşırı kilo almayacaktır.

Diğer bir taraftan ise, eğer köpeğinizi kısırlaştırmanıza engel olan şey yapmanız gereken harcama ise, ücretsiz ya da çok düşük bir ücretle bu operasyonu gerçekleştiren bazı kuruluşlar olduğunu da aklınızda bulundurun.  Bu konu ile ilgili bilgi almak için bir barınağa ya da bir hayvan kontrol merkezine gidebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.