Havlama Tasmaları, Ne Zaman Kullanılmalı?

Arzu edilen sonucu sağlamamasının yanında bu aksesuarlar, köpeğinize fiziksel ve zihinsel zarar verebilir. Hatta köpeğiniz havlamayı düşünmediğinde bile sırf boğazındaki bir kaşıntı yüzünden tasma çalışabilir. Dolayısıyla, havlama tasmalarını kullanmamak için pek çok neden mevcuttur. 
Havlama Tasmaları, Ne Zaman Kullanılmalı?

Son Güncelleme: 13 Şubat, 2019

Köpeklerin sahip olduğu en can sıkıcı alışkanlıklardan biri havlamaktır. Hiç durmadan havlayan bir köpeğe sahip insanlar, havlama tasmaları kullanmaya karar verebilir. Bu tasmalar ve nasıl çalıştıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı mutlaka okuyun.

Havlama tasmaları

Havlama tasmaları, köpeğin boğazında aktivite algılandığında harekete geçen elektronik bir cihaz içerir. Cihaz hayvanın havlamasını engellemek için rahatsız edici uyaranlar gönderir. Bu genellikle elektrik şoku şeklindedir ancak aynı zamanda yüksek sesler, titreşimler ve spreyler de kullanılmaktadır.

Bu cihazlar havladıklarında köpekleri cezalandırmak ve durdurmak içindir. Teoriye göre köpek, bunu acıyla ilişkilendireceği için havlamayı bırakacaktır.

En azından, teori bu şekilde. Bununla birlikte, bu yöntem köpeklerin çok farklı nedenlerle havladığını ve bunun her zaman gönüllü olmadığını göz önüne almaz. Havlama, birçok farklı şekilde ortaya çıkan bir iletişim şeklidir. Mesela, duygu ile bağlantılı havlamalar kontrol edilemez.

Havlama tasmaları ve fiziksel sonuçları

Birkaç farklı havlama tasması vardır, ancak hepsi de köpeğinizin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye yol açar. Vücudunun en narin parçalarından biri olan boynu etkiler. Burası köpeklerin tiroid gibi önemli hormonal bezlerinin olduğu yerdir. Burada önemli sinir bağlantıları da vardır. Bu sinirlerden bir kısmı doğrudan omuriliğe ve dolayısıyla beyin ve vücudun geri kalanına bağlanır.

Şok tasmaları

Havlama tasmaları genellikle elektrik şoku veren türdedir. Bu tasmalar boğazda bir titreşim algıladıklarında, köpeğin boynuna (ve ayrıca vücudun ana sinirlerine) elektrik akımı gönderirler. Üreticiler, mevcut baskının herhangi bir zarar vermeyecek kadar düşük olduğunu iddia ediyor, ancak bu tasmaların işe yaramasının tek nedeni, çok fazla olmasa bile köpeğinize zarar vermesidir.

havlama tasmalarının zararları

Bir köpeğin boynundaki her türlü gerginlik veya acı, vücudun geri kalanını etkiler, çünkü omuriliğe doğrudan ulaşır. Elektrik şokları kas kasılmalarına, kramplara, sinir hasarına, hızlı kalp atışlarına vs. neden olur. Lenfatik sistemi ve dolaşım sistemini değiştirir, hatta tiroid beziyle temas yoluyla köpeğin metabolizmasını etkileyebilir.

Yüksek sesli tasmalar

Bu tasmalar, kulak çınlaması gibi şiddetli işitme sorunlarına neden olabilir. Bu sorunların köpeklerde teşhis edilmesi çok zordur. Köpeklerin dengesini, yönelimini etkiler ve yoğun fiziksel ağrı ve rahatsızlığa neden olur.

Sprey tasmalar

Bu tasmalar köpeğin burun deliklerine doğrudan aerosol bir sprey gönderir. Koku köpekler için en önemli duyudur. Fakat bu spreylerdeki citronella gibi agresif maddelerin kullanılması koku kaybına veya koku veren bezlerinin zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca ağrıya, koku yoluyla iletişim kuramamaya ve acıya neden olabilir. Ayrıca hayvanın burnundaki mukoza zarlarına zarar verebilir (kuruluk veya çok fazla mukusa neden olabilir).

Bir köpeğin koku alma duyusuna müdahale etmek, onlara yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Çevrelerini algılama ve diğer köpeklerle etkileşimde bulunma yöntemleri budur. Koklama hissi, bir köpeğin zihinsel ve fiziksel iyiliği için mutlak bir zorunluluktur.

Araştırmalar bu tasmaların köpeklerde sürekli strese neden olduğunu kanıtlamıştır. Artan stres, kanda daha yüksek kortizol seviyelerine yol açar. Dolayısıyla, kötü bir ruh hali, dinlenememe, sinirlilik ve sindirim sorunları ortaya çıkar (herhangi bir nedenden dolayı kusma veya ishal olabilir). Aynı zamanda daha gergin olmalarına neden olabilir, bu da kendisini kontrol etmede sorun yaşamasına ve davranış problemlerine yol açabilir.

Havlama tasmalarının psikolojik etkileri

Bu tasmalar köpekler üzerinde psikolojik etkilere de sahiptir. Sürekli olarak ceza kullanmak hiçbir işe yaramaz. Tam tersine, sadece köpeğin davranış problemlerini daha da kötüleştirir.

Havlama tasmaları (ne tür olursa olsun), köpek havlamak üzereyken acı çekmesine neden olur. Ancak hayvan bu hissin nereden geldiğini bilemez ve kafası karışır.

Bu yakalar diğer zamanlarda da etkinleşebilir: köpeğin eyleme geçirmediği havlamalar, koklama, hırıltı veya uzaktan kontrol hatası cihazı harekete geçirebilir. Bu durum, köpek için bilinmeyen başka bir faktör daha ekler, yaşadıkları şeyin nedenini bir türlü çözemezler.

havlama tasmaları ve zararları

Bütün bunlar korku, güvensizlik ve strese yol açmaktan başka işe yaramaz. Stresli köpekler daha kötü davranır. Yani bu tasmalar hiçbir sorunu çözmediği gibi daha fazla sorun yaratır: güvensizlik, köpeklerin öngörülemeyen şekillerde tepki vermesine neden olur.

Korku, köpeklerde en büyük saldırganlık nedenidir. Son zamanlarda yaşanan köpek saldırılarının en büyük nedeni budur. Genellikle sevmedikleri bir şeyden kaçarlar. Ancak acı ve rahatsızlığın nereden geldiğini bilmediklerinden, tek yapabildikleri şey karşılarında ne olursa olsun onunla yüzleşmek ve sorunun ortadan kalkmasını ummaktır.

Saldırganlık, korku, güvensizlik ve sorunlu ilişkiler, havlama tasmalarının olumsuz psikolojik etkileridir. Bunların telafisi mümkün olmayabilir veya tedavisi son derece zor olabilir ve köpeğinizde ömür boyu iz bırakabilir.

Peki, havlama tasmalarını ne zaman kullanmak gerekir?

Üreticilerinin yaptığı tüm düzenlemelere karşın (güç, sızdırmazlık, uzaktan kumanda menzili) havlama tasmaları, havlama türleri arasında ayrım yapamaz. Yani asla mükemmel çalışmayacaklardır.

korkmuş köpek

Farklı türlerde havlamalar vardır. Bazıları öğrenilmiştir. Sahipleri havladığında bir ödül alabileceğini öğretmiştir köpeğe. Diğer havlamalar ise duygusaldır. Yani stres, acı, neşe veya başka bir yoğun duygudan kaynaklanıyor olabilir. Köpekler bu havlamaları kontrol edemez, yani bu havlamaları bilerek yapmazlar.

Havlama tasmaları, ilk çeşit havlamalarda işe yaramaz çünkü köpeğinizin neden havladığını bilmiyorsanız, ona bir ödül verip vermeyeceğinizi de bilemezsiniz. Köpeğiniz yemek almaya çalışıyor olabilir. Belki de sokaktaki bir köpeğe kızmıştır ya da sadece dikkatinizi çekmeye çalışıyor olabilir.

Havlama tasmaları işte bu ikinci tür havlamada da işe yaramaz. Köpeğiniz birden havlamayı bırakmaya karar veremez. Onları ancak hissettiği duyguları değiştirerek durdurabilirsiniz. Bu tür duygusal davranışlar istem dışıdır. İnsanlara oldukça benzerler. İnsanlar olarak, cezalandırılacak bile olsak zor zamanlarda ağlamayı kesmeyiz. Üzüntümüz geçince, ağlamayı bırakırız. Köpeklerde de esasen aynı şey geçerlidir.

Bir köpeğin havlamasını kontrol etmenin tek yolu, bunun nedenini bulmak ve ağlamalarına yol açan durumu ortadan kaldırmaktır. Havlama tasmaları bunu başaracak kadar ayrıntılı değil, bu yüzden sorunu çözmekte başarısız bir yöntem. Tam aksine, evcil hayvanınızın saldırganlaşmasına yol açarak yaşam boyu sürecek hasar bırakır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.