Erkek ve Dişi Köpekler Arasında Seçim Yapmak

Erkek ve Dişi Köpekler Arasında Seçim Yapmak

Son Güncelleme: 23 Nisan, 2019

Erkek köpekleri daha çok seven insanlar yanında dişi köpekleri tercih edenler de var. Gel gelelim, köpek beslemek isteyen insanların çoğu erkek ve dişi köpekler arasındaki farkları bilmiyor. İşte bu nedenle, bugünkü yazımızda erkek veya dişi köpek beslemeye karar verdiyseniz, sizi nelerin beklediğinden bahsetmek istiyoruz. Ayrıca işinizi kolaylaştıracak ipuçları da paylaşacağız.

Erkek ve dişi köpekler arasındaki çeşitli farkları bilmek, evinizde hangi cinsiyetteki bir köpeği beslemek istediğinize karar vermeniz için size yardımcı olacaktır.

Erkekler ve kadınlar arasındaki farklar

Büyüklük

güneşli havada köpekler

Genel bir kural olarak, hemen hemen tüm ırklarda, erkek köpekler daha büyüktür. Erkek ve dişi köpekler arasındaki büyüklük farkı, evinizdeki alan, hayvanın estetik özellikleri ve kucağınıza almak istediğiniz ağırlık söz konusu olduğunda kararınızı etkiler.

Davranış

Erkek köpekler idrarlarını her yaptıklarında arka ayaklarını kaldırır ve bölgelerini işaretlerler. Ayrıca kızgınlık dönemlerinde çok heyecanlı olurlar ve bu da evden kaçmalarına veya diğer köpeklere karşı saldırgan davranmalarına neden olabilir. Bu tür davranışların sterilizasyonla azaldığı düşünülse de bu tamamen doğru değildir çünkü sterilizasyon yani kısırlaştırma köpeğin cinsel organlarını değiştirir, zihnini değil.

Öte yandan, dişi köpeklerin adet dönemi vardır. Bu nedenle on dört gün boyunca evde istenmeyen lekeler bırakabilirler. Aynı şekilde, dişi bir köpek kızgınlık döneminde saldırganlaşabilir ya da tam tersine aşırı derecede sakin olabilir. Kızgınlık dönemindeki dişi köpekler ayrıca cinsel arzularının uyandırılması nedeniyle gergin olacaktır, bu yüzden bu dönem boyunca onlara göz kulak olmalısınız.

Kişilik

Birçok kişi, erkek köpeklerin daha sevecen olduğunu söylüyor. Esasen buna dair bir kanıt yok, dolayısıyla bu düşünceyi onaylamak zor. Bazı köpekler diğerlerinden daha sevecendir. Bu köpeğe bağlıdır. Cinsiyetin bununla bir ilgisi yoktur fakat köpeğin türü, bu durumu etkileyebilir.

Erkek ve dişi köpekler arasında seçim yapmanıza yardımcı olacak diğer şeyler

Dikkate alınması gereken önemli bir faktör, evde başka köpeklerin olup olmadığıdır. Başka köpeğiniz varsa ve bu köpek dişiyse, yeni yavrular istemeyebilirsiniz. Bu yüzden erkek köpek almak akılıca olmayacaktır. Bununla birlikte, bir dişi köpeğiniz varsa ve yavruları olsun istiyorsanız, o zaman bir erkek köpek seçmek iyi bir fikir olabilir.

Genel olarak, erkek köpeklerin genellikle birbirleriyle çok iyi geçinemediğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle, eğer bir erkek köpeğiniz varsa ve yeni yavrular istemiyorsanız, dişi bir köpek alıp onu kısırlaştırmanız gerekecektir.

Çok sayıda başıboş köpeğin olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, dişi köpek en iyi seçenek olmayabilir. Çünkü dışarı çıkardığınızda kaçabilir veya diğer köpekler arkasından gelebilir.

Kalbinizi ve aklınızı kullanarak karar verin

Hangisini seçerseniz seçin, evcil hayvanınızın size muhtaç olduğunu aklınızda tutmalısınız. Erkek veya dişi olsun, köpeğinizin tüm ihtiyaçlarını gözetmek için tüm sevginizi vermeniz gerekecektir. Seçim yaparken iyice düşünün. Köpeğinize en iyi şekilde bakıp hak ettiği tüm sevgiyi verin.

dişi ve erkek köpekler arasında seçim yapmak

Ayrıca bir evcil hayvan almadan önce, bu süre zarfında koşullarda yaşanabilecek değişikliklerden bağımsız olarak, ortalama 12 yıl boyunca hayatınızın bir parçası olacaklarını unutmayın.

Sorumlu bir seçim her zaman iyi sonuçlanacaktır. Zihninizi açın, kalbinizi sevgi ile doldurun ve evcil hayvanınızı şımartın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.