Bir Köpeğin Üçüncü Göz Kapağı Nedir?

Bir Köpeğin Üçüncü Göz Kapağı Nedir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazı hayvanların, insanların sahip olmadığı ve insanlar tarafından da sık sık göz ardı edilen vücut bölümleri vardır. Ancak, hayvanların vücutlarındaki bu bölümler, hayvanın sağlığı için çok büyük bir önem taşır ve bir köpeğin üçüncü göz kapağı da, kesinlikle vücudunun bu önemli kısımlarından biridir.

Köpeğinizin vücuduna aslında çok da dikkat etmiyor oluşunuz, ona doğru bir şekilde bakmıyorsunuz anlamına gelir. Ki konu bir köpeğin üçüncü göz kapağı olduğu zaman bu dikkatsizlik çok sık görülen bir durumdur.

Bu bölüm aynı zamanda niktitant zar olarak da bilinir ve hayvanın gözünde küçük bir çizik olduğu zaman ya da yaralandığında görünür bir hale gelir. Ve böyle bir yaralanma söz konusu olduğu zaman, köpeğinizin üçüncü göz kapağı ne başka bir hastalığın bir çeşit belirtisidir, ne de endişelenecek bir şey var demektir. Bu sadece köpeğinizin doğuştan gelen savunma mekanizmasının düzgün bir şekilde işlediğine dair bir işarettir.

Üçüncü Bir Göz Kapağı Aslında Nedir?

Üçüncü göz kapağı aslında bir bağ dokusu zarıdır. Bu yapı, kas, tüy ya da hayvanın vücudunu korumak için olan diğer hiçbir maddeyi içermez. Ancak köpeğin gözü potansiyel bir tehlikeyi algıladığı zaman, bunu görebilirsiniz. Diğer bir değişle, üçüncü göz kapağı, doğal bir reflekstir.

üçüncü göz kapağı

İşleyiş şekli ise oldukça basittir. Olası bir yaralanma ya da çarpma gibi anlarda, doku gözü kapatır. O anlarda, bu bağ dokusu zarı, saniyenin milyonda biri kadar kısa bir süre için görünür ve tehlike bittikten sonra da eski konumuna geri döner.

Köpeğinizin üçüncü göz kapağını gördüğünüzde endişelenmenize gerek yoktur. Ancak eğer bir şekilde bir değişiklik fark ederseniz, bunu ufak bir sağlık problemi olarak görebilirsiniz. Bu gibi bir durumda, ilk yapmanız gereken şey, zarın durumuna bakmak adına, bir göz muayenesi için bir veterinere gitmeniz olmalıdır.

Üçüncü Göz Kapağının Avantajları

Üçüncü göz kapağının temel amacı ve de faydası, gözün korunmasını sağlamaktır. Ayrıca yaralardan kurtulmak için de faydalıdır ve hatta köpeğin gözlerini de iyice nemlendirir.  Aslında, üçüncü göz kapağı, bir köpeğin gözyaşlarının yaklaşık yüzde kırkından sorumludur ve enfeksiyonlarla savaşmaya da yardımcı olur. Bu katman, antikorların mikroorganizmalara karşı savaşmasına izin verir.

Son olarak, bir köpeğin üçüncü göz kapağının doğal hareketi, köpeğinizin gözüne giren yabancı cisimleri ve atıkları temizlemeye yardımcı olur. Başka bir deyişle, küçük bir ön cam sileceği gibi çalışır.

Bu göz kapağı her zaman fark edilebilir olmaz; ancak eğer köpeğinizin gözlerini örten beyaz bir film görürseniz, bu niktitant zardır. Asıl sorun, bu göz kapağının beş ya da altı saatten daha uzun bir süre sonra bile normal konumuna geri dönmemiş olmasıdır.

Kiraz Göz Hastalığı

Bazen, niktitan zar hareket eder ve normal konumuna geri dönmez ve bu zarda bir kayma olduğu düşünülür. Buna Kiraz Göz Hastalığı adı verilir. Ve bu hastalık kalıtsal bir durumdan dolayı ya da doku zayıf veya kuru olduğu için gerçekleşebilir.

Doğruyu söylemek gerekirse, bu hastalık, köpeklerin gözlerinde en yaygın görülen hastalıklardan biridir. Ayrıca, bazı köpek cinslerinde, diğerlerine göre daha yaygın olduğunu belirtmekte fayda vardır. İngiliz Buldog, Boksör, Pekinez, Chihuahua (Çivava) ve Napoli Mastifi, bu hastalığa en çok yakalanan köpek cinsleridir.

Bu gibi köpeklerde üçüncü göz kapağı neredeyse sürekli olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, herhangi bir yaştaki herhangi bir köpek zarın tamamen kayması ya da düşmesi gibi bir durum yaşayabilir ve böyle bir durumda tıbbi müdahale gerekir.

sibirya kurdu

Üçüncü Göz Kapağının Kayması Durumunda Ne Yapmalı

Bu durumu durdurabilecek ilaç yoktur. Bu nedenle sadece dokuyu doyurmak için bir ameliyat talebinde bulunabilirsiniz ve bu şekilde iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Eğer üçüncü göz kapağında bir düşme gerçekleşirse, yapılacak en mantıklı şey direkt olarak bir veterinere gitmek olacaktır.

Bu durumun yan etkilerine gelince, kiraz göz hastalığı, köpeğinizin çok acı çektiği ya da yaralandığı anlamına gelmez. Yüzeyde her şey yolunda görünüyor olabilir ve bu hastalığın belirtileri hemen hemen hiç fark edilmez. Bununla birlikte bu hastalığı tedavi etmemek, göz kuruluğu ya da konjunktivit (göz nezlesi) gibi başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Gözdeki bu zarı aldırmanız önerilen bir şey değildir. Peki ya aldırırsanız ne olur? Bu, gözün kalıcı olarak kurumasına sebep olabilir. Herhangi bir hayvanın gözünü korumak için gözün nemli kalması (hidrasyon) çok önemlidir.

Sonuç olarak, bir köpeğin üçüncü göz kapağı tamamen doğal, normal bir şeydir ve hayvanın gözlerinin korunmasında önemli bir rol oynar. Endişelenmeniz gereken hiçbir şey yoktur. Ancak, sıra dışı bir şey fark ederseniz, o zaman doğrudan bir uzmana gitmeniz gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.