Bir Köpeğin Kaşınma Nedenleri Nelerdir?

25 Mayıs 2019
Köpek sahibi olan herkes mutlaka köpeğinin kaşındığını görmüştür. Öyle ki köpekler bazen kulaklarını, karınlarını, hatta bazen havayı bile kaşıyabilirler. Bizler de doğal olarak endişeleniriz. Bu makalede bir köpeğin kaşınma nedenleri ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Okumaya devam edin.

Köpek sahibi olan herkes mutlaka köpeğinin kaşındığını görmüştür. Öyle ki köpekler bazen kulaklarını, karınlarını, hatta bazen havayı bile kaşıyabilirler. Bizler de doğal olarak endişeleniriz. Bu makalede bir köpeğin kaşınma nedenleri ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Okumaya devam edin.

Acaba köpeğiniz pire sebebiyle mi yoksa cildinde bir sorun olduğu için mi kaşınıyor? Eğer bu soruların cevabını siz de merak ediyorsanız, kesinlikle bu makale ile yakından ilgileneceksiniz demektir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Köpeğinizin Cilt Sorunu Varsa Ne Yapmalısınız?

Bir Köpeğin Kendini Kaşıması

Her ne kadar kendini kaşımak evcil hayvanlarımız arasında oldukça yaygın bir davranış olsa da, biz yine de bu davranışı görmezden gelmemeliyiz. Köpeğiniz kendini kaşıyorsa, vücudunda bazı parazitlerin olması ya da ciddi cilt enfeksiyonları gibi pek çok sebebi olabilir.

Veterinerlere yapılan her altı ziyaretten bir tanesi, köpeklerde cilt problemi olduğu şüphesiyle yapılmaktadır. Köpeğimizin bu davranışını görmezden gelmememiz ya da ihmal etmememiz gerekir. Çünkü köpeğimizin ruh sağlığı tehlikede olabilir.

Araştırmalar,köpeklerde görülen cilt sorunlarının onları çok rahatsız ettiğini göstermektedir. Buna bağlı olarak, cilt hastalıklarının köpeklerin depresyona girmesindeki ana sebeplerden biri olduğu göz önünde bulundurulmaktadır.

yatakta kendini kaşıyan yavru köpek

Bir Köpeğin Kaşınma Nedenleri

1. Parazitler

Köpeklerin kendilerini kaşımalarındaki en yayın sebep parazitlerdir. Esas olarak pireler ve keneler diyebiliriz. Bu parazitler hayvanın kanını emmek için deriyi deler ve bu durum köpekler için çok ciddi kaşıntılara sebep olur.

Eğer köpeğimiz ayrıca pire salyasına alerjik ise, bu kez problem çok daha büyük olacaktır; çünkü bu durum alerjik deri iltihabını (dermatit) tetikleyecektir. Köpeğinizde pire olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, ilk yapacağınız şey onu gözlemlemek olmalıdır.

Köpeğinizin tüylerini ve derisini dikkatlice kontrol edin ve pire olup olmadığına bakın. Parazitlerin en sevdikleri yerler köpeğin kulaklarının arkası ve bacaklarının iç kısmındaki katlanmış derilerin içleridir. Ayrıca köpeğinizin derisinde kırmızımsı ısırıklar da görebilirsiniz.

Pirelerin de kenelerin de hayatta kalmak için kan emmesi gerekir ve ısırıkları ile köpeklere pek çok ciddi hastalık bulaştırabilirler. Bu nedenle, bu parazitleri yok etmek için; köpeğimizi bazı özel ürünler kullanarak sık sık yıkamamız tavsiye edilir.

Gergin olduğunuzda tırnaklarınızı yediğinizi ya da aralıksız olarak ayağınızla yere vurduğunuzu hiç fark ettiniz mi? Nasıl ki biz gerginliğimizi bu davranışlarla gideriyorsak, bir köpek de kendi gerginliğini çok fazla kaşınarak gösteriyor olabilir.

Böyle durumlarda köpeğinizin yapacağı egzersizler çok önemli bir rol oynar. Köpeğinizin yeteri kadar egzersiz yaptığından emin olun. Hayvanın can sıkıntısı, sahibinden ilgi eksikliği, içinde biriken ve atamadığı aşırı enerji onu gerebilir ve bu da kendini kaşımasına sebep olabilir.

2. Bir köpeğin kaşınma nedenleri: Uyuz

Uyuz hastalığı, hayvanın sürekli kaşınmasına sebep olan bir deri hastalığıdır. Uyuz hastalığına sebep olan çok küçük böcekler, köpeğinizin derisine girerek çok rahatsız edici yaraların oluşmasına sebep olur.

Ancak mikroskopla görülen bu böceklerin en çok etkili oldukları bölgeler köpeğin en az tüyünün olduğu yerlerdir. Bu bölgeler kasık bölgesi, koltuk altları, dirsekler ve kulaklarının köşeleridir.

3. Alerji

sokakta kaşınan köpek

Alerjiler de kaşıntı sebeplerinden biridir. Bu alerjiler dönemsel olabilir ve bahar ve yaz aylarında daha yaygın görülür; fakat yılın herhangi bir zamanı da ortaya çıkabilir. Çimen, tohum, çiçekler ya da polen; alerji yapan maddelerden bazılarıdır.

Bazı yiyecekler de kaşınmaya sebebiyet veren alerjileri ortaya çıkarabilir. Bazı köpekler, bazı etlere, tahıl ürünlerine ya da hatta bazen, yiyecek markalarına karşı bile alerjik reaksiyon gösterebilir.

Köpeğinizin beslenme düzeninde bir değişiklik yaptığınızda, kaşıntı yapıp yapmadığını kontrol edin. Çünkü köpeğinizin aşırı kaşınma sebebi mamasını değiştirmeniz olabilir.

4. Bir köpeğin kaşınma nedenleri: Mantar

Eğer köpeğinizin kaşıntısına ek olarak, kaşıdığı yerlerde tüyleri dökülmüş, daire şeklinde bölgeler varsa, bu mantar anlamına geliyor olabilir. Köpeğinizin mantar hastalığından kurtulmak için veterineriniz tarafından verilmiş ilaçlarla tedavi edilmesi gerekecektir.

5. Cilt kuruluğu

Bir köpeğin kaşınması ile ilgili nedenlerden biri de kuru bir cilttir. Eğer vücudunda zedelenmiş, çatlamış ya da kabuk bağlamış yerler varsa, bu cilt kuruluğunun bir işaretidir.

Hava, dehidrasyon (sıvı kaybı) , bazı temizlik malzemeleri, besin değer yüksek yiyeceklerden yeterince alamamak ya da hormonal problemler ciltte kuruluğa sebep olabilir.  Belirli tedavi yöntemleri ile bu problem aşılabilir.

Ayrıca mutlaka keşfedin: Köpeğinizin Burun Kuruluğu Ne Zaman Hastalığa İşaret Eder?

Bir köpeğin kaşınma nedenleri ile ilgili diğer durumlar

Yukarıda bahsettiğimiz sebepler, köpeğimizin neden kendini kaşıdığını çözmemizde bize yardımcı olabilecek sebeplerden yalnızca bazılarıdır. Ara sıra olan kaşınmalar ile ilgili endişelenmeyi gerektirecek bir sebep olmayabilir.

Ancak köpeğimizin kendini aşırıya kaçan bir şekilde kaşıdığını fark edersek, bir uzmana başvurmamızda fayda vardır. Köpeğin kaşındığını fark etmezsek ve köpek bu davranışına devam ederse, kaşıdığı yerlerde yaralar oluşabilir.

Bu yaralar da enfeksiyona ve hatta daha ciddi problemlere yol açabilir. Yani, cilt rahatsızlıkları evcil hayvanımızın sağlık ve mutluluğunu çok ciddi anlamda etkileyebileceği için, bu konuda çok dikkatli ve özenli olmamız gerekir.