Yatakta Dinlenen Köpekler İçin Egzersizler

Köpekler yedikleri kalorileri yakmak için egzersize ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte, bir hastalık veya yaralanma nedeniyle yatakta istirahat halindeki köpekler için, işler biraz karmaşıklaşabilir.
Yatakta Dinlenen Köpekler İçin Egzersizler

Son Güncelleme: 28 Mayıs, 2020

Köpeğimiz birkaç hafta boyunca hareket etmeden otururken veya yatarken normal zamandakiyle aynı miktarda yiyecek tüketmesine izin verirsek, hayvanımız çok hızlı bir şekilde obez olabilir. Peki, yatakta dinlenen köpekler bu süreçteyken ihtiyaç duyacakları egzersizleri yapmalarına yardımcı olmak için ne yapmalıyız?

Açıkçası, hasta veya yaralı olan köpeğinizi aşırı bir biçimde zorlamanız gerektiği anlamına gelecek bir şey değil söylemek istediğimiz. Bununla birlikte, özel durumunu da göz önünde bulundurarak yine de yapabileceği bazı egzersizler de var. Bunlar, hayvanınızın iyileşmesine yardımcı olacak ve kaslarda oluşması muhtemel bir atrofiyi de önleyecektir.

Örneğin, iyileşme sürecindeki bir kırık nedeniyle yatak istirahatindeki köpeklerden bahsedelim.

Yatakta dinlenen köpekler ne tür egzersizler yapabilir?

Yatakta dinlenen köpekler için egzersiz çok önemli.

Unutmayın, bunlar iyileşmekte olan bir kırıktan muzdarip bir köpek için önerilen egzersizler. Yeni kırılmış bir kemiği olan bir köpek, halihazırda alçıda da olsa veya kırılan alan hareketsiz hale getirilmiş olsa bile, bunları gerçekleştiremez.

Merdivenler

Köpeği merdivenlerden aşağı doğru yürütmeye çalışın. Bu egzersiz, her hareket için vücudunun farklı bir bölümünü kullanmasını gerektirecektir. Bu, tüm kemiklerinin, eklemlerinin ve kaslarının, merdivenden her indiğinde çalışmasını sağlar. Ayrıca iskelet sistemini güçlendirmeye ve hareketliliğini artırmaya yardımcı olacaktır.

Merdivenlerden inmesine ek olarak, yapabiliyorsa, merdivenlerden yukarı çıkmasını da sağlayabilirsiniz.

Arka bacaklar

Kırık köpeğinizin arka bacaklarından birinde meydana gelmiş ve iyileşmişse, bu yaptıracağınız harika bir egzersiz. Ellerinizi kullanarak bacaklarını gövdesine doğru bastırın ve serbest bırakmadan önce bir süre tutun; bacaklar, daha sonra orijinal pozisyonlarına kendiliğinden geri döneceklerdir.

Bunu yapmak, hayvanın kaslarını harekete geçirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Evcil hayvanınıza bu konuda yardım etmenin bir başka yolu, ön bacaklarını kaldırmak ve onu arka ayakları üzerinde yürütmek. Ancak, bunu yaparken hayvanınızı zorlamak çok da doğru değil; kendi temposunda yapmasına izin vermelisiniz.

Ön bacaklar

Bu egzersiz için, ön bacaklar için de, arka bacaklarına uyguladığınız gibi bir baskı uygulayacaksınız. Bu, kaslarını ve tendonlarını şekle sokmaya yardımcı olacaktır.

Bacaklarını bükme

Onu sağlıklı tarafına doğru yatırın ve kırık bacağını elinize alın. Sonra, yavaş yavaş, biraz da güç kullanarak, bacağını bükmeye başlayın. Başlangıçta hafifçe hareketi uygulayın ve sonra yavaş yavaş baskıyı artırın. Bu, yatak istirahatindeki köpekler için mükemmel bir rehabilitasyon egzersizi.

Yatakta dinlenen köpekler için fiziksel olmayan egzersizler

Fiziksel egzersizlere ek olarak, bu dinlenme süresini, köpeğinize zihni egzersizler yaptırmak ve ona yeni şeyler öğretmek için de kullanabilirsiniz.

Kendini kontrol

Ona kendini kontrol egzersizleri yaptırırken, normal yemeğini veya bazı diğer sevdiği yiyecekleri kullanın. Yiyeceğin bir kısmını kapalı elinizde tutun ve kokusunu alabilmesi için ona doğru uzatın. Elinizi patisi ve burnuyla itmeye başlaması uzun sürmeyecektir. Bu anı ona hayır demek için kullanın. Bunu yaparak, siz ona söyleyene kadar yiyeceğini alamayacağını öğrenmesini sağlamaya çalışıyoruz. Ardından, elinizi açın, ama yine de almasına izin vermeyin.

Tabii olarak, sadece bir günlük bir uygulamayla, bu şekilde beklemesi için onu eğitemezsiniz. Bununla birlikte, bu alıştırmayı yapmak, istediği zaman değil, sadece söylediğiniz zaman yemek yemesi gerektiğini öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Yatakta dinlenen köpekler için bazı komutlar

Köpeğinizin hareket etmesini nasıl sağlayacaksınız?

Köpeğiniz, ‘gel’, ‘bırak’ veya ‘getir’ gibi komutları zaten biliyorsa, ona başka şeyler de öğretmek için bu dinlenme döneminden yararlanabilirsiniz.

Örneğin, hala zorlukla hareket edebiliyorsa, ona sizin komutunuz üzerine nesnelere dokunmayı öğretebilirsiniz. Burnuna eline veya başka şeylere dokunmasını öğretmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yaparken de, mesela, kullandığınız komut ‘dokun’ olabilir.

Çok fazla hareket kabiliyeti yoksa ama biraz yürüyebiliyorsa, ona yanınızda yürümeyi, bacaklarınızın arasına girmeyi veya aklınıza gelebilecek başka bir şey yapmayı öğretebilirsiniz.

Evcil hayvanınıza yeni şeyler öğretme zorluğunun üstesinden gelmek ve aynı zamanda iyileşmesine yardımcı olmak çok yararlı olabilir. Bu onun için bir oyun gibi olacak ve onu çok yalnız hissetmeyecek şekilde daha da eğlendirecektir. Tam bir kazan-kazan durumu, değil mi!

İlginizi çekebilir ...
Ameliyat Sonrası Köpek Bakımı İçin Yedi Öneri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Ameliyat Sonrası Köpek Bakımı İçin Yedi Öneri

Köpeğiniz ameliyat sonrası, sevgi ve ilginize ek olarak özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Ameliyat sonrası en önemli etkenleri öğrenmek için yazımızı ...