Köpeğiniz için Zeka Geliştirici Oyunlar

Oyunlarla köpeğinizin zekasını nasıl geliştirebileceğinizi biliyor musunuz?
Köpeğiniz için Zeka Geliştirici Oyunlar

Tarafından yazılmıştır Editör Ekibi

Son Güncelleme: 05 Mart, 2023

Oyunla tedavinin, zihinsel veya fiziksel engelli insanlar üzerindeki inanılmaz etkisi yadsınamaz. Örneğin, davranış bozukluğu olan çocuklarda ya da Alzheimer hastalığı olan yaşlılarda, oyunla tedavinin, hastaların yaşam kalitesini yükselttiği kanıtlanmıştır.

Bu oyunlar aynı zamanda köpeğinizi mutlu eder ve zeka gelişimine yardımcı olur. Zihnen sağlıklı olan bir köpeğin mutluluğu tarif edilemez. Köpeğinizin mutluluğunu ne kadar istediğimizi biliyorsunuz ve işte bu yüzden sizlere, köpeğinizin zeka gelişimine yardımcı olacak 9 farklı zeka geliştirici oyundan bahsedeceğiz.

Köpeğinizin daha akıllı olmasını sağlayacak 9 oyun

Stres, gerginlik ve diğer rahatsızlıkların köpeğinizi etkilememesi için köpeğinizi çeşitli yollarla oyalamanız gerekiyor. Aşağıdaki oyunlarla bunu kolaylıkla başarabilirsiniz:

Saklambaç

Bu oyunu oynarken, köpeğinizin herhangi bir oyuncağını ya da bir eşyasını alıp yemeğe bulayın. Sonra parkta, bahçede ya da evde bir yere saklayın. Köpeğiniz ödülü ararken onu daha da zorlamak için birtakım eşyalarla parkur yaratabilirsiniz.

Ayrıca ödülü ararken köpeğinizi daha motive etmek ve ödüllendirilmiş hissetmesini sağlamak için ödüle giden yola yemek parçaları koyabilirsiniz.

Yakala beni!

Köpeğinizin oyuncaklarından birini bir ipe bağlayıp bir sopaya tutturun ve kapının arkasına saklanın. Köpeğinizin dikkatini çekmek için sopayı hareket ettirin ve ısırmaya çalıştığında hemen geri çekin. Bu egzersizi istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

Bir, iki, üç!

Bu oyun sayesinde köpeğinizin daha hareketli olmasını sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin, bahçe veya koridor gibi yerlerde bir topun peşinden koşmasını veya sizin peşinizden koşmasını sağlamalısınız ama zihnini harekete geçirmek için, “bir, iki, üç” gibi belirli komutlarla hareketi bağdaştırması gerekiyor.

Ben kokladım, ben kokladım!

Köpeklerin koku duyusu çok gelişmiştir ve hatta köpeğinizi bu duyusunu kullanması için teşvik ettiğinizde bu onun zeka gelişimine yardımcı olacaktır. Meyve ya da oda spreyleri gibi köpeğinizin kokusunu bilmediği yeni şeyleri ona koklatıp hemen saklayın ve köpeğinizin sakladığınız şeyin izini sürmesini bekleyin. Bu aktivite sayesinde köpeğinizin zihni uyarılacak ve o eşyayı bulduktan sonra onu ödüllendirmeyi unutmayın.

Müzik

Birçok insan bu yargıya katılmasa da müziğin insanlar üzerindeki etkisi hayvanlar üzerinde de görülmüştür ve bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

Ayrıca, köpeğinizin evde yalnız kaldığı zamanlarda ona rahatlatıcı bir müzik açabilirsiniz. Böylelikle köpeğiniz rahatlayacak ve kendini yalnız hissetmeyecektir. Kurt, kuş ya da aslan gibi diğer hayvan seslerinin de olduğu bir doğa müziği de köpeklere iyi gelecektir.

Komutlar

Köpeğimizin, atla, gel, otur ve bunlar gibi çok daha fazla komutlara itaat etmesi bizi çok mutlu ediyor. Bu gibi komutları öğretmek sadece bizim için değil aynı zamanda köpeklerimiz için de çok yararlıdır.

Yeni şeyler öğrenmek her zaman zihni zinde tutar ve zeka gelişimine yardımcı olur. Bu nedenle, bu gibi oyunlar sayesinde aslında bir sahip olarak görevinizi de yerine getirmiş olacaksınız.

Kutu

Oturma odasına büyük bir karton kutu koyun. Sonra oyuncaklarını ve diğer eşyalarını bu kutunun içine saklayın. Bunları saklarken bir şekilde onun dikkatini çekin ve ne yaptığınızı görmesini sağlayın. Eşyalarını almak için kutunun içine girip çıkmanın bir yolunu bulmaya çalışmak köpeğinizin korkularının üstesinden gelmesine ve farklı yöntemler uygulamaya çalışırken zeka gelişimine de yardımcı olacaktır.

Frizbi

frizbi oynayan köpek

Frizbi, dışarıda bir parkta, ormanda, plajda ya da bir avluda oynamak için çok iyi bir seçenektir. Köpeğin Frizbi’nin haraketlerini takip etmesi ve onu nasıl yakalayacağını düşünmesi gerekir. Bu oyun onun sadece zekasını değil, aynı zamanda reflekslerini ve motor becerilerini de geliştirir.

Masaj

Evet, masaj bir oyun değildir. Yine de kraneal bir masaj bir hayvanın beynini ve zihnini uyarır. Ayrıca, bu kadar çok oyundan sonra köpeğiniz için çok iyi bir ödül olacaktır. sizce de öyle değil mi?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.