Köpek Mamalarında Sentetik Vitaminler ve Mineraller

Köpekler için tasarlanmış birçok diyet, ilave sentetik vitaminler ve mineraller içerir. Asıl soru bu diyetlerin evcil hayvanlarımız için iyi olup olmadığıdır.
Köpek Mamalarında Sentetik Vitaminler ve Mineraller
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ticari köpek mamaları titiz kimyasal ve biyolojik testlere tabi tutulur. Bu testlerin amacı, gıdaların belirli besin maddelerinin fazlalığı nedeniyle toksisite üretmemesini sağlamaktır. Dahası, köpek maması lezzetli olmalıdır. Bugün ayrıca sentetik vitaminler ve mineralleri de inceleyeceğiz.

Mamaların, belirli besin maddelerinin konsantrasyonunun yasaların belirlediği aralıklarda olduğunu doğrulayan bu kontrolleri geçmesi önemlidir. Köpeklerin bir mamayı diğerine tercih edip etmediğini belirlemek için deneyler yapılmalıdır.

Evcil hayvanlarımıza verdiğimiz köpek mamasının ambalajlanması da önemli gıda değerlerini ortaya koymaktadır. Gıda etiketleri, gıdanın hangi analitik bileşenleri içerdiğini belirlememizi sağlar. Köpek maması bileşenleri, tasarlandıkları köpeklerin yaşına, sağlığına ve aktivite düzeyine göre değişiklik gösterir.

Köpek mamasının içermesi gereken temel besinler nelerdir?

Her hayvan türünün farklı beslenme gereksinimleri vardır. Örneğin bu, köpek mamasını muhabbet kuşu yemiyle karşılaştırdığımızda açıkça görebildiğimiz bir şeydir. Bununla birlikte, köpek ve kedi mamasını karşılaştırarak belirlemek daha zor olabilir. Mamaları benzer görünebilir, ancak aynı gereksinimleri paylaşmazlar. Örneğin, kedilerin taurin adı verilen amino asiti fazla miktarda alması esastır.

Aşağıda, ticari köpek mamasında bulunması şart olan temel besinlere bir göz atalım:

  • Aşağıdaki amino asitleri içeren proteinler: Arginin, histidin, lösin, lisin, metiyonin, metiyonin +, sistin, fenilalanin, fenilalanin + tirozin, treonin, triptofan ve valin.
  • Esansiyel yağ asitleri içeren hayvansal kaynaklardan elde edilen yağlar: Linoleik asit (omega 6), araşidonik asit (omega 6) ve alfa-linolenik asit (omega 3).
  • Mineraller: Kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum, klorür ve magnezyum.
  • Eser elementler: Bakır, iyot, demir, magnezyum, selenyum ve çinko.
  • Vitaminler: A vitamini, D vitamini, E vitamini, tiamin, riboflavin, pantotenik asit, B6 vitamini (piridoksin), B12 vitamini, niasin, folik asit, biyotin, kolin, K vitamini.
protein yağ ve karbonhidratlar

Köpek mamasındaki vitamin ve mineraller nereden geliyor?

Vitaminler ve mineraller gıdalarda doğal olarak bulunanların bir parçasıdır. Başka bir deyişle, bu maddeler taze gıdaların doğal yapısındadır. Bununla birlikte, köpek mamalarının mekanik, kimyasal veya fiziksel prosedürlerle işleme tabi tutulması yaygındır. Doğal gıdalar işlemden geçtiğinde, vitaminler ve mineraller bozulabilir.

Gerçek gıdalara dayanan ya da çok az işleme dayalı bir diyette veya köpekler için BARF diyetinde, temel besinler değişmeden kalır. Bu, gerekli tüm yiyecekleri sağladığı sürece daha sağlıklı ve besinsel olarak daha eksiksizdir. Örneğin, köpekler için doğal bir beslenmeyi sadece kaslara dayandıramayız. Daha ziyade, diyet ayrıca iç organları, kemikleri ve bitki kaynaklarından gelen belirli ürünleri içermelidir.

Köpek mamasında, bu vitamin ve minerallerin bazıları sabit kalır. Ancak çoğu durumda kaybolurlar. Dahası, bazı üreticilerin kullandığı doğal ürün iyi kalitede olmayabilir. Bu durumda, köpek maması daha da kötü olacaktır.

Bu eksiklikleri telafi etmek için fabrikalar, düzenlenmiş seviyelere ulaşana kadar gıdaya sentezlenmiş vitamin ve mineraller ekler.

sentetik vitamin ve mineraller

Sentetik vitaminler ve mineraller zararlı mıdır?

Laboratuar analizleri her zaman farklı seviyelerde eklenen maddelerin garantisini vermelidir. Durum böyle olduğu sürece, sentetik vitaminler ve mineraller bir hayvanın sağlığına zararlı değildir. Köpek mamasına eklenen tüm maddeler, laboratuvar ortamında hayvan denekler üzerinde önceden test edilir.

Üreticiler ayrıca çeşitli nedenlerle köpek mamalarına katkı maddeleri, koruyucular ve yapay renkler gibi başka maddeler de eklerler. Bu maddelerin belirli miktarları köpek sağlığına zararlı olabilir.

Son olarak, dünyadaki birçok ülke ticari köpek mamasında aşırı D vitamini nedeniyle zehirlenme vakaları bildirmiştir. Sonuç olarak, onları hızla piyasadan toplattılar. Bu durumda, laboratuvar analizi, birçok evcil hayvanda sağlık sorunlarına yol açan aşırı D vitamini seviyelerini tespit edememiştir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • FEDIAF Federación Europea de Fabricantes de Alimentos para Mascotas. (2018). Guías Nutricionales para alimentos completos y complementarios para perros y gatos.

  • Ortega, V. (2004). Estudio Comparativo en el uso de colorantes naturales y sintéticos en alimentos, desde el punto de vista funcional y toxicológico. Valdivia, Chile.

  • Stockman, J., Fascetti, A. J., Kass, P. H., & Larsen, J. A. (2013). Evaluation of recipes of home-prepared maintenance diets for dogs. Journal of the American Veterinary Medical Association, 242(11), 1500-1505.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.