Tahta Kuruları Evcil Hayvanlarınızı Nasıl Etkileyebilir?

Bu minik kan emen böcekler evinizi istila edebilir ve tüylü dostlarınız için çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Aşağıdaki makalede daha fazla bilgi edinin.
Tahta Kuruları Evcil Hayvanlarınızı Nasıl Etkileyebilir?

Son Güncelleme: 11 Aralık, 2023

İstilacı böceklerin dünyasında, tahtakuruları gizlilik ustalarıdır, gecelerimize gizlice girerler ve sinir bozucu ısırıklar şeklinde izlerini bırakırlar. Peki bu parazitlerin evcil hayvanınızın sağlığı üzerinde ne gibi etkileri olduğunu hiç merak ettiniz mi? Potansiyel tahtakurusu istilalarının nasıl kontrol edileceğini öğrenmek, tüm ailenin sağlığı için hayati öneme sahiptir.

Çoğu zaman, bu yaratıkların yalnızca insan kanına karşı doymak bilmez bir iştahları olduğu ve tüylü sevdiklerimizi gece arayışlarında geride bıraktıkları varsayılır. Ancak gerçek şu ki, bu böcekler evcil hayvanlarınız için olduğu kadar sizin için de tehdit oluşturabilir.

Evcil hayvanlarda tahtakurularının neden olduğu 4 sorun

Florida Üniversitesi’nin yayınladığı Güney Evindeki Zararlılar ve Çevresindeki Zararlılar kitabında yer alan bilgilere göre, bu minik canlılar akşam yemeğine ev sahipliği yapacak kişileri seçerken hiçbir ayrım yapmıyorlar. Yani iştahları sadece insan kanıyla sınırlı değildir ve evcil hayvanların kanı da en sevdikleri kanlardan biridir. Tahtakurularının tüylü hayvanlarınızda neden olabileceği durumlardan bazıları şunlardır:

1. Tahriş olmuş, kaşıntılı cilt

Dişleriyle derisini kaşıyan bir köpek.
Bu parazitler hayvanların derisinde yaşamaz, ancak ısırıkları daha da kötüleşebilecek rahatsızlığa neden olur.

Tahta kuruları, hem insanlar hem de hayvanlar için çok rahatsız edici olabilen ısırıklarıyla bilinir. Bu böcekler evinizi istila ettiğinde genellikle köpeğinizin veya kedinizin yatağı da dahil olmak üzere mobilyalarınızın çatlaklarına ve yarıklarına saklanırlar. Sonuç olarak tüylü arkadaşlarınız bu parazitlerin istenmeyen kurbanları haline gelebilir.

Tahtakurusu ısırıkları evcil hayvanınızın sürekli kaşınmasına neden olabilir, bu da ciltte kızarıklık, şişlik ve açık yaralara neden olabilir. Bu sadece evcil hayvanlarınız için rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda ikincil enfeksiyonlar için bir giriş noktası da oluşturabilir.

Evcil hayvanınızın normalden daha fazla kaşındığını fark ederseniz, yataklarını kontrol etmeniz ve bir veterinere başvurmanız önemlidir. Buna karşılık, profesyonel tahta kurusu ilaçlama hizmetleri ila anlaşarak istilanın kaynağını ele almak, onların refahını sağlamak için çok önemlidir.

2. Alerjik reaksiyonlar

İnsanlar gibi evcil hayvanlar da tahtakurusu ısırıklarına karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Hayvanlarda bu tür alerjinin yaygın semptomları aşırı kaşıntı, saç dökülmesi, kurdeşen ve cilt enfeksiyonlarını içerir. Bu durumlarda reaksiyonun daha fazla yayılmaması için evcil hayvanınızın değerlendirilmesi için bir veterinere danışılmalıdır.

Amerikan Veteriner Hekimler Birliği’ne (AVMA) göre, bu böcekleri evcil hayvanlarınızdan ve evinizden uzak tutmak için işte bazı öneriler.

  • Tüylü arkadaşınızın yatağını sıcak suyla yıkayın: Yıkama sıcaklığının en az 40- 50 derece olduğundan emin olun. Benzer şekilde, yatak takımlarını kurutucuda kuruturken orta/yüksek veya yüksek sıcaklık kullanın.
  • Evcil hayvanınızın yatağında delikler varsa değiştirin: Tahtakuruları gece boyunca köpeğinizin veya kedinizin kanını emmek için çatlaklarda ve küçük deliklerde yaşar ve çoğalır. Bu nedenle, yatakları zaten çok kötü durumdaysa değiştirin.
  • Evinizdeki istilaları önleyin: Evcil hayvanınızın yakınında tahtakuruları fark ederseniz, düzenli denetimler yapmalı ve ailenizdeki herkesi korumak için profesyonel ilaçlama hizmetleri almalısınız.
  • İstila edilmiş eşyaları atın: Örneğin, köpeğinizin yatağını tahtakuruları istila ettiği için atıyorsanız, onu plastik bir torbaya koyun, kapatın ve istila edildiğini açıkça belirtin.

3. Davranış değişiklikleri

Bazı senaryolarda tahtakuruları evinizin huzurunu ve konforunu bozarak evcil hayvanlarınızda strese ve kaygıya neden olabilir. Isırıklar giderek daha rahatsız edici hale geldikçe, tüylü çocuğunuzun davranışında aşağıdaki değişiklikleri fark edebilirsiniz.

4. Sağlık sorunları

Yüzünün yan tarafında yara olan, uyuyan bir kedi.

Evcil Hayvanlar ve Parazitler’e göre tahtakurularının hastalıkları evcil hayvanlara aktardığına dair hiçbir kanıt yok. Ancak bunların varlığı ikincil sağlık sorunlarına yol açabilir. Kaşıma ve ısırma hayvanlarda açık yaralar oluşturabilir, bu da onları cilt enfeksiyonlarına veya apse gibi daha ciddi durumlara karşı duyarlı hale getirebilir .

Ayrıca tahtakurusu istilasının neden olduğu stres, evcil hayvanınızın bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve onları diğer hastalıklara karşı daha yatkın hale getirebilir. Düzenli denetimler ve ilaçlama hizmetleri yoluyla evinizi bu parazitlerden uzak tutmak, tüylü hayvanlarınızın sağlığını ve refahını korumanıza yardımcı olabilir.

Tahtakurularını evinizden uzaklaştırın ve profesyonel yardım alın

Sonuç olarak bu böceklerle mücadele sadece insanlarla sınırlı değil, aynı zamanda evcil hayvanlarınızı da etkileyebilir.

Ancak tüylü dostlarınızı korumanın anahtarının yalnızca istilanın erken tespitinde değil, aynı zamanda önleyici tedbirlerin uygulanmasında ve zamanında veteriner tedavisinin uygulanmasında da yattığını unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.