Köpeklerde En Yaygın Böcek Isırıkları

Köpeğinizi etkileyebilecek böcek ısırıkları hakkında daha fazla farkındalığa sahip olursanız, dört ayaklı dostunuza daha iyi bakabilirsiniz.
Köpeklerde En Yaygın Böcek Isırıkları
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğiniz için zararlı olabilecek birçok farklı böcek türü ve böcek ısırıkları vardır. Bunlar arasında en sık rastladıklarımız sivrisinek, pire, tahta kurusu, kene, arı ve eşek arısıdır. Bir böcek ısırdığı zaman, salgıladığı sıvının içerisindeki bazı özel bileşenler sayesinde beslenir.

Bu salya binlerce yıl içerisinde itinayla rafine olmuş çeşitli maddelerin bir kokteylinden oluşur. Bunlar salyaya kan sulandırıcı, damar genişletici ve hatta uyuşturucu özellikler kazandırmıştır. Alerjik reaksiyonlara sebep olması dışında birçok hastalığı da yayar.

Böcek ısırıkları ile gelen alerjik reaksiyonlar

Bazı hayvanların bazı böcek ısırıklarına karşı özel bir hassasiyeti olabilir ve reaksiyon gösterebilir. Hatta ciddi vakalarda anaflaktik şoka bile girebilir. Bu, bağışıklık sisteminin ısırığa aşırı bir tepki göstermesi sonucu olur.

Böcek ısırıkları sonucu anaflaksi göstermek çok nadir görülen bir durum olsa da davranış değişimleri, nefes darlığı ya da ciltte şişkinlik gibi tepkilere karşı çok dikkatli olun. Bu semptomlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız en kısa zamanda veterinere gitmelisiniz.

Sivrisinek ısırığı ve kalp kurdu hastalığı

Kalp kurdu hastalığı kan damarlarında yaşayan ve hayvanların kalbini hedef alan Dirofilaria immitis kurtlarının sebep olduğu ciddi bir parazit hastalığıdır. Ne yazık ki dirofilariyaz teşhisini koymak için yapılabilecek bir laboratuvar testi yoktur.

kalp kurdu hastalığı

Bu hastalığı yayan ısırıklar sivrisineklere aittir. Bir sivrisinek enfekte olan bir hayvanı ısırdığında aldığı kan prelarva içerir. Bu parazitler sivrisineğin içerisinde büyüyerek larva evresine ulaşır.

Aynı sivrisinek bir başka köpeği ısırdığında bu paraziti ona da geçirir. Köpeğe bulaştıktan sonra büyüyen kurtlar 30 cm uzunluğa kadar ulaşabilir ve akciğer, atardamar ve kalbe ciddi zararlar verir. Bu parazitin tedavisi olsa da sivrisinekleri kontrol altına almak en etkili çözümdür.

Böcek ısırıkları: kene ve Lyme hastalığı

Eğer köpeğinizi bir kene ısırdıysa, kenelerden bulaşan bir enfeksiyon olan Lyme hastalığı riskini azaltmak için keneyi acilen çıkarmak gerekir. Bu hastalığa sebep olan bakterinin adı Borrelia burdogferi‘dir.

Köpek sahipleri köpeklerini parazitlere karşı koruyarak Lyme hastalığını önleyebilir. Böcek ısırığı gibi bir durumda köpeği en kısa zamanda tedavi etmek gerekir. Köpeğin keneye 48 saatten fazla maruz kalmasıyla enfeksiyonun ilerleme riski de artar.

Tedavi edilmediği takdirde Lyme hastalığı eklem ve sinir sisteminde problem yaratır.

Kene ve babeziyoz

Babeziyoz da Babesia familyasına ait protozoa (tek hücreli) parazitlerin sebep olduğu bir hastalıktır. Köpekler normalde kene ile enfekte olur.

Bu parazit enfekte bir donörden kan nakli yoluyla ya da doğuştan aktarılarak da yayılır. Kuluçka dönemi ortalama iki haftadır fakat semptomlar nispeten hafiftir. Bazı durumlarda hastalığı aylar hatta yıllar sonra ancak fark edebiliriz.

böcek ısırıkları parazitleri

Böcek ısırıkları: sinek ve miyaz

Kara sinek ve kurt sineği gibi sinekler de köpeklere miyaz parazitini yayar. Bunlar yumurtalarını kurbanın derisine aktarır ve genelde açık yaraları hedef alır. Birkaç gün içinde yumurtalar çatlar ve larvalar ortaya çıkar. Bu larvalar hem derinin yüzeyinde gezer hem de dokuların derin tabakalarına ulaşarak ikinci derece iltihap ve bakteri enfeksiyonlarına sebep olur.

Vücudun hangi bölgesinde olduğuna bağlı olarak miyaz; kütanöz (deri), oftalmik (göz), atriyal ya da ürogenital olarak sınıflandırılabilir. İnsanlar da dahil olmak üzere her omurgalıyı etkiler ve dünyanın her yerinde mevcuttur. Ancak, en çok nemli mevsimlerde yaşarlar.

Tatarcık ve layşmanyaz

Protozoa bir parazit, dünyanın birçok yerindeki köpeklere ve bazı kemirgenlere bulaşarak onları hasta eder. En sık görüldüğü yerler kırsal bölgeler, özellikle de Güney Amerika ile Akdeniz bölgleridir.

Tatarcık ısırığı Leishmania parazitini yayarak layşmanyaz hastalığına neden olur. Bu hastalık insanlara da bulaşabilir fakat enfekte bir köpekten direkt olarak temasla bulaşabilen bir şey değildir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Escobar, A., Edmundo, F., & Arteaga Domínguez, C. E. (2009). Prevalencia de Leishmania spp. en cánidos domésticos de dos cantones del municipio de San Ildefonso, departamento de San Vicente, El Salvador (Doctoral dissertation, Universidad de El Salvador).
  • Camacho, A. T., Pallas, E., Gestal, J. J., Guitián, F. J., & Olmeda, A. S. (2003). Parasitación por Babesia canis en Galicia. Clínica veterinaria de pequeños animales, 23(1), 0050-53.
  • Kníght, D. H. (1987). Heartworm infection. Veterinary Clinics of North America: Small Animal Practice, 17(6), 1463-1518.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.