Sıcak Havalar Sırasında Köpeklere Yardım Etmenin İpuçları

Sıcak hava dalgaları sırasında köpeklerinize bakmak için bu ipuçlarını öğrenerek, başa çıkmalarına yardımcı olabilirsiniz.
Sıcak Havalar Sırasında Köpeklere Yardım Etmenin İpuçları
Sebastian Ramirez Ocampo

tarafından incelendi ve onaylandı. veteriner ve zooteknisyen Sebastian Ramirez Ocampo.

Tarafından yazılmıştır Aylin Stefany Rodriguez Vinasco

Son Güncelleme: 30 Nisan, 2023

Bugün size sıcak hava dalgaları sırasında köpeklere yardım etmek için bir dizi ipucu sunmak istiyoruz.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, aşırı sıcaklık köpekleri de hasta hissettirir. İyi sıvı alımı yapmazlarsa ve bakılmazlarsa, sıcak çarpması olarak bilinen şeyden ölebilirler. İşte sorunun daha iyi bir açıklaması.

Sıcak hava dalgaları sırasında köpeklere yardım etmek için 4 ipucu

Sıcak hava dalgaları giderek daha sık hale geliyor ve tüm canlıları etkiliyor. Evcil hayvanınız varsa, sıcak hava dalgalarıyla daha iyi başa çıkmalarına yardımcı olmak için bu ipuçlarını hatırlamak isteyebilirsiniz .

sıcaktan bunalmış yatan bir köpek

1. Bir soğutma matı kullanın

Köpekler için soğutma matları evcil hayvanınızı kademeli olarak soğutarak hayvanın vücut ısısını düzenler. Ayrıca suya dayanıklıdırlar ve temizlenmeleri çok basittir; sadece nemli bir bezle ve aşındırıcı olmayan bir temizlik ürünüyle silin. Matı serin ve uygun bir yere koymalısınız.

Paspasın düzgün çalışması, iyi tutuşunuza bağlı olacaktır. İlk kullanımda dolguyu homojen olana kadar parmaklarınızla yaymalısınız. Direkt güneş ışığına maruz bırakmamayı ve soğuk ortamlarda kullanmamayı unutmayınız.

2. Sulu olduklarından emin olun

Bu en önemli ipuçlarından biridir; köpeğinizi her zaman iyi nemlendirmelisiniz. Hayvana günde 24 saat su verilmelidir ; her zaman taze ve temiz olmalıdır.

Suyu oksijenlendiren ve hoş bir sıcaklık sağlayan, köpeğinizin suyu zevkle içmesine yardımcı olan su fıskiyeleri veya otomatik içme fıskiyeleri kullanın. Bir kaptaysa, fazla ısınmaması için ara sıra değiştirmelisiniz.

3. Köpeğinizin serinlemesine yardımcı olun

Köpeğinizin serin kalmasına yardımcı olmanın bir başka yolu da ortamı serin tutan bir klima veya vantilatör kullanmaktır.

Bir başka iyi ipucu da köpeğinizin suyuna birkaç buz küpü eklemektir. Bu zararlı değildir ve birçok köpek bundan oldukça hoşlanır. Dışarıda bir yerdeyseniz, onlara su verin ve yüzlerini ve vücutlarını ıslatın.

su hortumuyla oynayan bir köpek

4. Uzun tüylü bir köpekse saçını kestirme zamanı

Uzun tüylü köpekleri sık sık yıkamak ve tüylerini kestirmek iyi bir fikirdir. Amaç, terlemelerini ve aşırı ısınmalarını önlemek için onlara iyi bir kesim yapmaktır.

Ancak aşırıya kaçmayın, çünkü köpeğinizin cildini çok açık bırakmak güneş ışınlarının cildi yakmasına ve yaralanmalara neden olur.

Özetle

Sıcak hava dalgaları sırasında köpeklere yardım etmek için dört basit ipucu paylaştık. Çok hassas hayvanlardır ve yüksek sıcaklıklar organ yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir .

Sağlık sorunlarını önleyin ve güvenilir veterinerinize danışın. Tüylü dostunuzun özel bakımı için size başka hangi tavsiyelerin verileceğini bilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Affinity petcare. Golpes de calor en mascotas. Cómo evitarlos.
  • Jennifer K. Vanos, Ariane Middel, Michelle N. Poletti & Nancy J. Selover (2018) Evaluating the impact of solar radiation on pediatric heat balance within enclosed, hot vehicles, Temperature, 5:3, 276-292.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.