En Popüler 10 Tüylü Köpek Irkı

Tüylü köpek ırkları evcil hayvan olarak pek çok kişiden rağbet görür. Eğer bu köpeklerden birini sahiplenmeyi düşünüyorsanız o halde tüylerine iyi bakmanız gerektiğini de hesaba katmalısınız.
En Popüler 10 Tüylü Köpek Irkı

Son Güncelleme: 25 Nisan, 2021

Eğer kanepenizi ve halınızı temizlemek ve giysilerinizin her tarafında tüy olması sizi rahatsız etmiyorsa, kesinlikle bu tüylü köpek ırklarından birini sahiplenmeyi düşünün. Onları haftada birkaç kez taramanız gerekeceğini unutmayın. Bugünkü yazımızda size en popüler olan tüylü köpek ırklarından bahsetmek istiyoruz.

En Popüler Tüylü Köpek Irkları

Tüylü bir köpeğiniz olması kötü bir haber değildir çünkü ne olursa olsun onlara da aynı şekilde sarılmak isteyeceksiniz. Bunun en iyi yanları; kış soğuğundan korunacakları ve onları yürüyüşe her çıkardığınızda gurur ve sevinciniz olacakları gerçekleridir. Aşağıdakiler, sahiplenebileceğiniz tüylü köpek ırklarından bazılarıdır:

1. Avusturalya İpeksi Teriyeri

Bu köpek aslen Avustralya’dan gelmektedir ve Yorkshire Teriyerine çok benzer (bu ikili yakın kuzenlerdir). Bir çeşit oyuncak hayvana benzer. Boyu 30 cm’den yukarı çıkmaz ve çok fazla zindeliğe sahiptir; hatta bununla iyi bilinir. İpeksi tüyleri o kadar incedir ki, düğümlenmesini önlemek için onu her gün taramanız gerekecektir.

2. Afgan Tazısı

Bu, dünyadaki en zarif tüylü köpeklerden bir tanesidir. “Pers Tazısı” olarak da bilinen bu hayvanın en çarpıcı özelliği şüphesiz ki tüyleridir, çünkü çok ipeksi ve narindirler. Bu köpekleri altın, kahverengi ve gri gibi çeşitli renklerde bulabilirsiniz ve genellikle güzellik yarışmalarında ödüllerin çoğunu alırlar.

Afgan Tazısı yabancılara karşı biraz güvensizdir ve sahiplerine biraz fazla bağımlıdır. Avlanma ve gözetim için mükemmel hayvanlardır.

3. Oyuncak Kaniş

İki tüylü köpek.

Bu köpek ırkı ile ilgili en dikkat çekici şey boyutu değildir (omuz başlarında maksimum 30 cm’ye kadar çıkabilir), ancak bol ve kıvır kıvır olan tüyleridir. Tatlı ve sakin olabilseler de, kanişler biraz gergin olabilir ve çok fazla havlama eğilimi gösterebilir.

Ek olarak, düzgün bir hijyen rutini sürdürmek ve kürklerini taramak çok önemlidir, böylece güzel görünürler ve kürkleri dolaşmaz.

4. Komondor

Bu kıvır kıvır tüylü köpek aslen Macaristan’dandır ve sığır otlatmak için kullanılan pek çok Avrupa ırkından bir tanesidir. Büyüktürler ve 90 cm boyuna ve yaklaşık 90 kilo kadar bir ağırlığa sahip olabilirler. Tatlıdırlar, pek çok yönden bir paspası andırırlar, rastaya benzeyen çok sıra dışı tüyleri vardır. Kürkleri kar beyazıdır, çok uzun ve kalındır.

5. Pomeranian

Bu, bir pamuk topuna benzediği için dikkat çeken çok küçük bir köpektir. Var olan en sevimli görünümlü tüylü köpeklerden bir tanesidir. Küçük boyutlarına rağmen çok fazla bakıma ihtiyaç duyarlar. Tüy bakımına gelince, tüylerini olabildiğince sık kesmeli ve dolaşmamasını ya da cansızlaşmamasını sağlamak için tüylerine bakım yapmalısınız.

6. Tüylü Köpek Irkları – Samoyed

Rus kökenli bu güzel köpek, devasa bir peluş hayvana benzer. Bunun nedeni küçük yüzü ve dik kulaklarıdır. Genel olarak, Samoyed yetişkin olduğunda yaklaşık 30 kilo ağırlığındadır.

Bu köpeklerin tatlı tavırlarına bayılacaksınız. İlginç bir şekilde, öncelikle kuzey köylerinde kızak köpekleri olarak çalışmışlardır. Ayrıca insanlar geceleri sıcak kalabilmek için onları battaniye olarak da kullanmışlardır. Bunlara ek olarak, dünyadaki en eski köpek ırklarından bir tanesidirler.

7. Portekiz Su Köpeği

Bu köpeğin fiziği, esas olarak kıvır kıvır tüyleri ve kuyruğunun bir tür top ile bitmesi nedeniyle şaşırtıcıdır. Kanişe benzerdir, ancak daha büyüktür; hatta bazı insanlar her iki cinsin kuzen olduğuna inanır. Ayrıca yaprak gibi kıvırcık yeleleri, sarılmaktan hoşlanan insanlar için idealdir.

8. Tibet Mastifi

İki kabarık tüylü köpek.

Bu köpek, Tibet dilinde Do-khyi olarak da bilinir ve çok iri bir cinstir. Ayrıca çok tüyü vardır. Orijinalde, insanlar onları savaş köpeği olarak kullanıyordu ve görevleri mahkumları korumaktı. Tabii ki, bu 4000 yıldan fazla bir süre önce oldu. Şu anda onları siyah, gri, altın ya da mavi olan gür tüyleri ve büyük bedenleri ile tanıyoruz.

9. Bernese Dağ Köpeği En Güzel Tüylü Köpek Irklarından Bir Tanesidir

Bu, sizi ve tarağınızı meşgul tutacak çok tüylü, hantal ama gösterişli olmayan bir köpektir. Cins, aslen İsviçre’dendir ve kürkü genellikle siyahtır ve bazı beyaz ve kahverengi alanlar içerir.

10. Eski İngiliz Çoban Köpeği

Bu köpek türü çok tüylü bir diğer köpektir. Bütün gün sadece sarılmak ve şımartmak istediğimiz türdendir. Korkunç büyük boyutlarının aksine, oldukça uysal ve hoşgörülü bir tavırları vardır. Bu nedenle çocuklu aileler için idealdir. Son olarak, tüyleri çoğunlukla beyazdır ve bazı kısımları gridir. Ve çok güzel küçük yüzlere sahipler!

Bu yazımızı beğendiğinizi umuyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.