Sağır Bir Köpeğe Nasıl Bakılacağını Öğrenin

28 Temmuz 2021
Sağır köpekler harika evcil hayvanlar olurlar. Onları eğitmek daha zor değil, sadece farklı. Daha fazlasını öğrenmek için okuyun!

Evcil hayvanlarımız belirli bir yaşa geldiğinde bazı duyularının bozulmaya başlaması normaldir. Yaşlı köpekler söz konusu olduğunda, yaşamlarına normal şekilde devam edebileceklerini bilmelisiniz. Sadece biraz ek bakım gerektirebilirler. Bu yazımızda, sağır bir köpeğe yaşam kalitesini korumak için nasıl bakılacağını anlatacağız.

Sağır bir köpeğe bakmak: Bilmeniz gerekenler

İşitme kaybı köpeklerde oldukça yaygın bir durumdur. 10 yaşından itibaren her 5 köpekten 1’inde gelişebilir. Ayrıca kayıp tam veya kısmi olabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, yavaş yavaş gelişir ve zamanla kötüleşir.

İyi haber şu ki, evcil hayvanınızın hala tutunabileceği bir koku ve görme duyusu var. Bu nedenle, engelli olacakları anlamına gelmez. Sonuç olarak, yapmamız gereken ilk şey ön yargılarımızı bir kenara bırakmaktır.

Bu arada, onlar için çok fazla endişelenmemek önemlidir, çünkü işitme duyularını kaybetmiş olsalar bile mutlu bir hayat yaşayabilirler. Başlangıçta zor olacak, ancak sizin yardımınız ve doğal yetenekleri sayesinde nasıl devam edeceklerini bilecekler. Sahipler olarak sabırlı olmalı ve onlara çokça sevgi vermeliyiz.

sahibinin dizine yatmış köpek

İşitme kaybı olan bir köpeğin bakımı için ipuçları

Evcil hayvanınızın işitme duyusunu kaybetmesi, alıştığı aktiviteleri yapamayacağı anlamına gelmez. Onun için üzülmemelisiniz, ancak diğer duyularını (özellikle görme ve koku alma) daha da geliştirmesi için ona yardım etmelisiniz.

1. Köpeğinizle tasmalı yürüyün

Belki başlangıçta, evcil hayvanınız etraflarında olup bitenleri duyamadığı için biraz şaşırmış hissedecektir. Bu yüzden her zaman yanınızda olmaları ve gördükleri ve duyamadıkları bir şeyden korkmamaları için tasmalı yürüyüşe çıkarmanızı öneririz. Bu durumlarda en tehlikeli durumlar genellikle karşıdan karşıya geçmeye çalışırken veya yoğun bir caddede yürürken ortaya çıkar. Köpek bağlı değilse, onları takip etmek veya tepkilerini tahmin etmek daha zordur.

2. Özel bir etiket takmalarını sağlayın

Kaybolmaları durumunda işitme kayıplarını gösteren yaka kimliklerine bir etiket ekleyebilirsiniz. Bazı durumlarda (farklı renklerde) özel kayışlar da yardımcı olabilir.

3. Yakalarına bir zil ekleyin

Sağır köpekler genellikle havlama yeteneğini kaybeder (hayvanın bu durumla doğup doğmadığına veya zamanla gelişip gelişmediğine bağlı olarak). Bazı sahipler tasmalarına küçük bir zil eklerler, böylece giderlerse sesini kolayca duyabilir veya tanıyabilir ve köpeği bulabilirler.

4. Kalan duyularını eğitmek

Sağır bir köpeğe bakarken, size gelmelerini sağlamak için onlara isimleriyle hitap edemeyeceğiniz açıktır. Ayrıca, sizi görmelerini veya kokunuzu almalarını istiyorsanız yaklaşmanız gerekecek. İyi haber şu ki, köpekler tanıdık kokuları hatırlamakta çok iyiler. Örneğin, yemek zamanı geldiğinde, yemeklerini her zamanki gibi tabaklarına koymanız ve birkaç saniye beklemeniz yeterlidir.

köpeğine mama veren insan

Dikkatlerini çekmek istiyorsanız, sizi görebilmeleri ve kokunuzdan tanıyabilmeleri için yakın durmanız gerekir. Ayrıca onlara çok çabuk öğrenebilecekleri ve anlayabilecekleri basit bir işaret dili de öğretebilirsiniz. Bu işaretlerin çoğu zaten insan sahipleri ve köpekler arasında günlük olarak kullanılmaktadır.

5. Köpeğinize her zaman önden yaklaşın

Sağır bir köpeğe (sizin veya değil) asla arkadan yaklaşmayın, çünkü onları korkutup size saldırabilirler. Bunun yerine, sizi uzaktan görebilmeleri için onlara yavaşça yaklaşın. Uyuyorlarsa ve onları uyandırmak istiyorsanız, ani hareketler yapmayın. Onları nazikçe okşadığınızdan emin olun ve kokunuzu tanıyabilmeleri için elinizi burunlarına yaklaştırın.

6. Durumlarına göre onlarla oynayın

İşitme kaybı olan bir köpeğin eskisi gibi eğlenmesini hiçbir şey durduramaz. Örneğin, top oynamak veya bir sopayla yakalamak hala mümkündür. Bu sadece köpeğin sizi görebilmesi ve işaretlerinizi tanıyabilmesi meselesidir. Onları ödüllendirme ya da övme zamanı geldiğinde, gözlerinin içine bakın ve onları sevgiyle yıkayın.

Sevgili dostlarımız, bu dünyada karşılaştığımız koşulsuz sevginin en saf örneklerinden biri oldukları için sevgiyi mükemmel bir şekilde anlayabilirler. Umarız bu makale, kıdemli evcil hayvanlarınıza iyi bakmanız ve sizi sevdikleri kadar sevmeye devam etmeniz için size ilham vermiştir!