Kedilerde ve Köpeklerde İşitme: Altıncı Bir His

Bir kediniz veya köpeğiniz varsa, kuşkusuz evcil hayvanınızın en ufak bir sesi bile algılama yeteneğini fark etmişsinizdir. Bugün, kedi ve köpeklerde duyma yetilerine daha yakından bakacağız.
Kedilerde ve Köpeklerde İşitme: Altıncı Bir His

Son Güncelleme: 28 Mayıs, 2021

Hayvanların sahip olduğu inanılmaz işitme yeteneği yadsınamaz. Kuşkusuz, tüylü arkadaşınızın kapıyı çalmadan önce birinin gelişini duyduğunu fark etmişsinizdir. Bunu yaşayann sadece siz değilsiniz çünkü kedilerde ve köpeklerde işitme şüphesiz bir tür altıncı his.

İnsanın işitme duyusuyla olan benzerliklerine rağmen, kedi ve köpekler söz konusu olduğunda işitme çok daha gelişmiştir. Öyle ki, çoğu kişi bunu altıncı his olarak görüyor. Aslında çoğu kişi bunun en gelişmiş üç duyunun birliği olduğunu iddia ediyor: işitme, görme ve koku alma. Bu, anlayışımızın ötesinde bir duyusal dünyaya girmelerini sağlar.

Kedilerde ve köpeklerde işitme: nasıl çalışır?

Kedilerde ve köpeklerde işitme dış kulaklarında başlar. Bu memeliler, sesi daha iyi algılamak için kulaklarını diledikleri gibi hareket ettirme yeteneğine sahiptir. Kulakları, gerektiği gibi eğilip dönen bir tür parabolik antendir. İnsanlar için bu hareketler imkansızdır.

kedi ve köpeklerin dostluğu

Bu nedenle, köpekler ve kediler, insanların muhtemelen algılayamayacağı düşük yoğunlukta olan ses dalgalarını bile algılayabilirler.

Küçük kulak zarları, en ufak bir sesin sonucu olarak titrer. Daha sonra bu titreşim, işitme sistemini oluşturan kemiklerin geri kalanında hızla ilerler. Milisaniyeler içinde ses beyne ulaşır, böylece kediler ve köpekler onu anlayabilir ve yorumlayabilir.

Çok hassas bir konu

Hayvanlar için işitme duyusu çok önemlidir. Aslında, sağır olarak doğan birçok hayvan, kendilerini asla topluma entegre etmeyi başaramaz… ne hayvan toplumuna ne de insan toplumuna.

Bu hayvanlar ürkek, agresif ve korkulu tavırlar sergilerler. Diğer köpekler ve kedilerle sosyalleşemezler ve hatta insanlarla da bunu yapmakta zorlanırlar. Bununla birlikte, biraz azim ve çaba ile insanlar onları sosyalleştirebilir ve mutlu hayatlar yaşamalarına yardımcı olabilir.

Kedi ve köpeklerin kulaklarının bakımı hayati önem taşır

Açıkçası kulaklar, kedilerimiz ve köpeklerimiz için son derece önemli bir organdır. Bu nedenle evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanlarının kulaklarını temiz tutmaya özellikle dikkat etmelidirler. Dahası, ne kadar önemsiz görünürse görünsün, ortaya çıkan herhangi bir soruna hızla müdahale etmeleri gerekir.

Örneğin kulak enfeksiyonları evcil hayvanlarda yaygın bir sorundur. Sağırlığa yol açabilecekleri için onlara hızlı davranmak önemlidir.

Kulak enfeksiyonu, kedi ve köpeklerde işitmeyi kısıtlayan kulak kanalı enfeksiyonundan başka bir şey değildir. Bununla birlikte, enfeksiyon tespit edilmez ve tedavi edilmezse, çözümün olmadığı noktaya kadar gidebilir. Aslında kulak enfeksiyonları, tedavisi olmayan bir durum olan kulak zarının yırtılmasına bile neden olabilir.

Bu nedenle, sahipler herhangi bir sorun için tedavi aradıkları anda, tedavi daha basit ve daha başarılı olacaktır.

Kulak akarları, kediler için bir problem

Kulak akarları, güneş ışığından ve yapay ışıktan kaçınan küçük örümcekler gibidir. Bu parazitler kedileri etkiler ve ışıktan saklanmak için kedinin vücudunun farklı bölgelerinde yaşayabilir. Ancak çoğu zaman kulaklarında yaşamayı seçerler.

kedi akarları

Kulak akarlarının sorunu, kulak içinde çoğalabilmeleri ve hayvanın işitme sistemini güçsüzleştirebilmeleridir. Bu, yavru kedilerde daha yaygın olmakla birlikte yetişkin kedilerde de görülebilir.

Kedide akar olup olmadığını tespit etmek kolaydır çünkü kendilerini kendilerine zarar verecek boyutta durmadan kaşırlar. Bu nedenle, kedinizin normalden daha fazla kaşındığını görürseniz, bir veterinere danışmaktan çekinmeyin. Bir öncekine benzer şekilde bu tür enfeksiyonlar, tedavi hızlı olduğu sürece kolayca tedavi edilebilir.

Evcil hayvanınızın kulaklarında herhangi bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız tereddüt etmeden veterinere götürün. Kedi ve köpeklerde işitmenin son derece önemli bir kaynak olduğunu unutmayın. İlginizi çekebilir ...

İşitme Desteği İçin Eğitilmiş Köpekler
My Animalssayfasında okuyun My Animals
İşitme Desteği İçin Eğitilmiş Köpekler

İşitme desteği için eğitilmiş köpekler hangileridir ve işitme engelli insanlara nasıl yardımcı olabilirler? Bu yazımızda öğrenin!