Pıtrak ve Dikenler: Köpeğiniz İçin Gizli Tehlike

Köpeğinizi yürüyüşe çıkarmayı seviyorsunuzdur, değil mi? Peki köpeğinizi bekleyen gizli tehlikenin farkında mısınız? Bugünkü yazımızda, pıtraklar ve dikenler hakkında bilgi edinin ve köpeğinizi nasıl etkileyeceğini keşfedin.
Pıtrak ve Dikenler: Köpeğiniz İçin Gizli Tehlike

Son Güncelleme: 18 Ocak, 2021

Pıtrak ve dikenler farklı farklı yerlerde denk gelebileceğiniz otların arasında bulunurlar. Şehirde ya da kırsal bölgelerde bunlara rastlayabilirsiniz. Köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınızda onun en çok keyif aldığı şeylerden biri yerlerde yuvarlanmak olacaktır. Bu alanlar da şehirde de bulabileceğiniz çimlik ya da otluk alanlar olarak karşımıza çıkar.

Fakat şehir içinde dahi pıtraklara rastlayabilirsiniz. Peki bunların köpeğiniz için oldukça tehlikeli olabileceğini biliyor muydunuz? Nedenini keşfetmek için okumaya devam edin.

Pıtrak ve Dikenler Ne Gibi Tehlikelere Neden Olur?

Pıtrak ve dikenler olan çimlerde kaşınan köpek

Pıtrak, diken ya da yapışkan otlar bitkilerin arasında bulunabilen küçük dikenlerdir. Kancalıdırlar ve bitkilerden kolaylıkla dökülebilirler. Bazıları en ufak rüzgarda havada süzülebilir.

Yani bu dikenler hayvanların üzerine kolaylıkla yapışabilir. Uzun tüylü hayvanları bunlardan kurtarmak zor olabilir fakat endişelenmeniz gereken kısım bundan çok daha ciddidir.

Farkında olmanız gereken başka tehlikeler de bulunuyor. Bu tehlikeleri öğrendiğinizde belli pıtrakların olduğu yerlerde köpeğinizin onların yanına yaklaşmaması için elinizden geleni yapacağınızdan eminiz. Neden mi?

Bazı türler yalnızca köpeğinizin üstüne yapışmakla kalmaz, aynı zamanda ciltlerinde delikler de açabilirler. Hayvanınızın gözlerine, kulaklarına, burnuna ya da parmaklarının arasına da girebilirler. Ki bu kısımlarda çok daha hassas bir deri bulunmaktadır. Bu sivri pıtrakları çıkarmazsanız çok ciddi yaralara yol açabilirler.

Pıtrak ve Dikenler Köpeklerin Üzerine Neden Bu Kadar Kolay Yapışır?

Bu pıtrak ya da dikenler sizin üzerinizde çok tutunmaz. Silkeleyerek kolaylıkla bunlardan kurtulabilirsiniz. Fakat köpeğiniz için aynı şey geçerli değil. Öncelikle köpekler üzerilerine bir şey yapışması ihtimalini düşünmeden etrafı koklarlar. Bunu yaparken de üstlerine bir şeylerin bulaşması son derece normaldir.

Bunun yanı sıra köpekler, doğaya ve bitkilere bayılırlar. Şehrin merkezinde de yaşasanız, köpekler bir tutam ot gördüklerinde hemen ona doğru koşarlar. Ne yazık ki burada karşılarına çıkacak dikenler onlar için sorun yaratabilir. Yalnızca şehirde de değil, şehir dışında da köpeğinizin dolaşmaktan keyif alacağı alanlarda bu tehlikeyle karşılaşabilirsiniz.

Köpeğimin Vücudunda Pıtrak Olup Olmadığını Nereden Anlarım?

Dili dışarıda tasmasız dolaşan köpek

Eğer cildinize iğne ya da sert bir şey değse ne yaparsınız? Bunun çok rahatsız edici olduğunu ve çıkarana kadar da rahat etmeyeceğinizi biliyoruz. Köpekler için de aynı şey geçerli. Üstlerine bir şey batarsa çok tedirgin davranacaklardır. Öyle ki durumu hemen anlayacaksınız.

Dikkat Etmeniz Gereken Belirtiler

  • Şişmiş ya da yarı kapalı göz. Pıtrak ya da bir bitki tohumu köpeğinizin gözüne kaçmış olabilir. Bu yalnızca acı verici olmakla kalmaz. Aynı zamanda korneada irinli yaraya ya da göz enfeksiyonuna da neden olur.
  • Bariz bir neden olmamasına rağmen hapşırma. Köpeğiniz normalde bunu yapmıyor fakat aniden sık sık hapşırmaya başladıysa ya da sürekli burnunu kaşıyorsa burnuna küçük bir pıtrak sıkışmış olabilir. Köpeğinizin hapşırması ve burnunu kaşıması pıtrağı çıkarması için faydalı olabilir. Yine de bunu başaramaması da mümkün olduğu için oldukça dikkatli olmalısınız. Eğer çıkaramazsa iltihaba ya da daha ciddi sorunlara neden olabilir.
  • Patisini aşırı derecede yalaması. Önceden de bahsettiğimiz gibi pıtrağın yapışma ihtimalinin en fazla olduğu yerlerden biri köpeğinizin parmak aralarıdır. Bundan ötürü, köpeğiniz sürekli patilerini yalamaya ya da çiğnemeye başlarsa dikkatli olmalısınız. Muhtemelen parmak aralarına pıtrak sıkışmış olabilir.
  • Kafasını sallaması. Bu durumda köpeğinizin kulağına pıtrak kaçmış olabilir. Burası da en çok diken batan yerlerden biridir ve buradakiler kendiliğinden çıkmaz. Hatta köpeğiniz kafasını sallayarak durumu daha da kötüleştirebilir. Çünkü pıtrak bu hareketlerle daha derine de gidebilir.

Köpeğinizin Üzerine Pıtrak ve Dikenler Yapıştığında Ne Yapmalısınız?

Yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden biriyle karşılaşır ya da köpeğinizde bir gariplik olduğunu fark ederseniz onu veterinere götürmelisiniz. Veteriner hekiminiz sorunun ne olduğunu teşhis edecektir. Köpeğinizin üzerinde pıtrak ve dikenler varsa sorun olmaması için hekiminiz onları hemen çıkaracaktır.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizi Parka Götürmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizi Parka Götürmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Bazen bize baskıcı gibi görünse de, köpek yasaları herkesin güvenliği içindir, bu nedenle köpeğinizi parka götürmeden önce kuralları bilmek önemlid...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.