Köpeklerde Siğil: Köpeklerde Neden Siğil Olur?

İnsanlardakine benzer şekilde, siğiller genellikle köpeklerin derisinde veya mukozasında görülür. Ortaya çıkışlarının nedenlerini açıklayacağız.
Köpeklerde Siğil: Köpeklerde Neden Siğil Olur?
Juan Pedro Vazquez Espeso

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Juan Pedro Vazquez Espeso.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerin yaşayabileceği birçok olası deri hastalığı arasında siğiller çok yaygındır. Neyse ki, çok yaygın olmalarına rağmen, çoğu durumda köpek için ciddi bir sorun oluşturmazlar. Hemen hemen her zaman, siğil, kendi başına bile gidebilen aşırı bir doku büyümesidir.

Siğil nedir?

Aklınızda bir siğilin neye benzediğine dair bir görüntü olabilir: küçük, buruşuk, ten renginde bir yumru, izole veya başka siğillerle birlikte.

Ancak bu geçerli bir tıbbi tanım değildir. Tıbbi olarak siğil, papilloma virüsünün neden olduğu epitel dokusunun anormal şekilde aşırı büyümesidir.

Kesin konuşmak gerekirse, bir siğili kutanöz tümör olarak tanımlayabilirsiniz. Bir tümör, kötü huylu olmaksızın, sadece anormal bir doku büyümesidir.

Bu tür bir yaralanma, herhangi bir cins veya koşuldaki köpeklerde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, genellikle genç veya yaşlı hayvanlarda veya bağışıklık sistemlerini etkileyen bir hastalığı olan köpeklerde daha sık görülür.

dudağının kenarında siğil çıkan köpek

Köpek siğilleri neden ortaya çıkar?

Köpeklerde siğil, sadece virüse maruz kalma nedeniyle ortaya çıkar. Bir hayvan enfekte olmuşsa ve siğilleri varsa, virüsü doğrudan başka bir köpekle temas ederek veya oyuncak veya yatak gibi yüzeylere dokunarak bulaştırabilirler. Ayrıca herhangi bir siğil geliştirmeden derisinde bulaşıcı viral partiküller bulunan hayvanlar da vardır.

Viral partiküller orijinal siğilden ayrıldıklarında, diğer epitel dokusuna geçebilirler ve virüs çoğalabilir. Yeni dokuda virüs yeni bir siğilin ortaya çıkmasına neden olur.  Siğil aynı zamanda bulaşıcı viral partiküllere sahiptir, yani döngü yeniden başlar.

Örneğin, her siğil başka bir köpekte enfeksiyona neden olabilir, ancak aynı köpekte farklı bir yerde de enfeksiyona neden olabilir. Bu, genellikle siğillerin izole olmadığı anlamına gelir. Köpeğiniz siğil çıkardıktan sonra, daha fazlası hayvan vücudunun çeşitli yerlerinde görünebilir.

Neyse ki köpeklerde siğillere neden olan virüs insanları etkilemez. İnsanlar farklı bir papilloma virüsüne karşı hassastır.

Köpeğimde siğil fark edersem endişelenmeli miyim?

Genel olarak hayır, daha önce de belirttiğimiz gibi, bu iyi huylu bir durumdur. Tıbbi bir bakış açısından, bunlar genellikle hayvana en fazla hafif bir rahatsızlık veren asemptomatik lezyonlardır.

Bununla birlikte, siğil, gözün palpebral kenarı veya ağız gibi hassas bir bölgede bulunuyorsa bunlar ağrılı olabilir.

Olası herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için, köpeğinizin herhangi bir cilt lezyonu geliştirdiğini fark ederseniz, her zaman veterinere gitmenizi öneririz. Siğiller genellikle iyi huylu olsa da, veterineriniz siğilin iyi huylu olduğunu doğrulamak ve mastositom gibi başka bir sorun olmadığından emin olmak için değerlendirebilir.

siyah köpek

Köpek siğillerinin tedavisi

Bir köpeğin bağışıklık sistemi herhangi bir yaralanma belirtisinde devreye gireceğinden, köpek siğilleri genellikle kendi kendini sınırlar. Hayvanın savunması virüsle savaşırken siğil ortadan kalkacaktır.

Ancak bazen bu lezyonlar hiçbir zaman tam bir gerileme yaşamaz. Bu durumlarda, veterineriniz cerrahi rezeksiyon önerebilir.

Tipik olarak, veterineriniz bu ameliyatı yalnızca siğil gözler veya ağız gibi hassas bir bölgedeyse veya köpeğin yaşam kalitesini bir şekilde tehlikeye atıyorsa önerecektir.

Köpek siğilleri yüzeysel lezyonlar olduğu için prosedür genellikle basittir. Sonuç olarak, önemli bir ameliyat gerekli değildir, yani operasyon sonrası iyileşme genellikle hemen gerçekleşir.

Sonuç olarak siğiller, oldukça bulaşıcı viral enfeksiyonlardan kaynaklanan lezyonlardır. Genellikle ciddi sorunlara neden olmamalarına ve tipik olarak kötü huylu olmamalarına rağmen, olası komplikasyonları önlemek için köpeğinizi veterinere götürmenizi öneririz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.