Köpeklerde Kepek: Sebepleri ve Tedavisi

Kepek köpekler için çok büyük bir sağlık sorunu olmasa da eğer tüylü dostunuza doğru tedaviyi sağlamak istiyorsanız sorunun temelindeki sebebin ne olduğunu çözmeniz gerekir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.
Köpeklerde Kepek: Sebepleri ve Tedavisi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kepek, insanlarda olduğu gibi köpeklerde de basitçe ciltten dökülen bir grup ölü hücredir. Genellikle hepimizin bildiği küçük beyaz tanelere benzerler. Bununla beraber köpeğinizin cildi ya da tüyleri üzerinde pul gibi gözüktüğü vakalar da vardır.

Hatta bu rahatsızlıkla ilişkilendirilen farklı potansiyel semptomlar da var. Köpeklerdeki kepek sorunu ile ilgili en yaygın semptom cildinin üzerindeki küçük yumrulardır. Aynı zamanda cildinin üzerinde farklı boyutlarda yara kabukları görmeye başlayabilirsiniz ve tüyleri dökülmeye başlayabilir.

Köpeklerde kepek genellikle cilt kuruluğundan dolayı meydana gelir. Ayrıca bir diğer potansiyel sebep de kilodur. Aynı zamanda Alman çoban köpeği gibi belirli cinsler kuru bir cilde sahip olmaya daha yatkındır.

Durum her ne olursa olsun yapmanız gereken ilk şey köpeğinizdeki kepeğin temel sebebini çözmektir. Eğer bunu yapmazsanız köpeğinize doğru tedaviyi sağlamanız çok zor olacaktır.

Köpeklerde kepeğin sebepleri

Köpeklerde kepek oluşmasının arkasında birçok potansiyel sebep vardır. Kötü hijyen, kuru bir çevre, beslenme eksiklikleri, enfeksiyonlar ya da alerjilerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Köpeğinizdeki kepeğin spesifik sebebi, uygulamanız gereken tedaviyi de belirleyecektir.

Fırçalanan bir köpek

İşte kepeğin en yaygın sebepleri:

  • Zayıf hijyen rutinleri. Bu birden fazla şey anlamına gelebilir. Örneğin köpeğinizi yeterince yıkamamak bir problem olabilir. Sık sık yıkamak da aynı şekilde. Ya da bazı durumlarda köpek sahipleri insanlar için üretilmiş şampuanlar ya da düşük kalite sabunlar gibi köpeklere iyi gelmeyen ürünler kullanırlar.
  • Kuru bir iklim. Dünyanın kuru bölgeleri köpeklerde kepeğe sebep olabilir. Özellikle de kış ayları için büyük bir sorun olabilir.
  • Besin eksiklikleri. Düşük seviyelerdeki omega-3 yağ asitleri köpeğinizin cildinde büyük bir etkiye sahip olabilir ve kuruluğa sebep olabilir.
  • Bakteriyel ve mantar enfeksiyonları. Bu durumda patlayan ve dökülen yaralara dönüşen kabarcıklar kepeğe eşlik edecektir.
  • Bazı vakalarda polen, ev temizliği ürünleri, kimyasallar ya da farklı maddeler gibi alerjenler kepeğe sebep olabilir.
  • Maytlar. Cheyletiella maytı da köpeklerde kepeğe sebep olabilir. Akar hastalığı (cheyletiellosis) olarak da bilinen spesifik bir pullanma türüne sebep olur. İsmi ise hareket eden maytların kepekleri de hareket ediyormuş gibi göstermesi gerçeğinden gelmektedir.

Kepek genel olarak büyük bir sağlık problemi değildir. Yani hiçbir tedavi çok yoğun olmayacaktır. Bununla beraber, eğer sebebi mantar, bakteri ya da mayt gibi bir şey ise köpeğinizi veterinere götürmek isteyebilirsiniz.

Köpeklerde kepeğin tedavileri

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, uygulamanız gereken tedavi kepeğin sebebine bağlıdır. Eğer sebebinin kötü hijyen olduğunu fark ettiyseniz yapmanız gereken sadece temizlik rutinlerinizi geliştirmek. Veterineriniz cinsine göre köpeğinizin ne sıklıkla yıkanması gerektiğini size söyleyecektir. Aynı zamanda cilt ve tüylerine uygun olan doğru şampuanı bulmanıza da yardımcı olabilir.

Köpeğinizi fırçalamak her zaman iyi bir fikirdir. Bu basit hareket aslında cildindeki doğal yağ üretimini uyaracak ve kepeği elemenize yardımcı olacaktır.

Eğer sorun kuru iklim ise yapabileceğiniz en iyi şey (taşınmak dışında) bir nemlendirici almaktır. Böyle bir aygıt özellikle de kış aylarında çok büyük bir önem taşır.

Uzanmış bir köpek

Eğer kepek besin eksikliğinden kaynaklanıyorsa mevcut beslenme düzenini daha fazla çinko, A ve E vitamini içeren bir beslenme düzeniyle değiştirmelisiniz. İçerisinde balık yağı bulunan mamalar da oldukça önemlidir.

Bakteri, mantar ya da mayt sebepli kepek için veteriner tedavisi gerekir. Çoğu vakada bir çeşit ilaç vereceklerdir. Ama siz de hala yardımcı olabilirsiniz. Bu üç sebepten hangisi olduğuna bakmaksızın tüm çarşafları sıcak suyla yıkamaları ve tüm halı ile mobilyalarınızı vakumla temizlemelisiniz.

Evde uygulayabileceğiniz tedaviler

Eğer köpeğinizin kepek sorunu çok ciddi değilse ev tedavisiyle de çözme yoluna girebilirsiniz. Bu tedavi yöntemlerinin hafif olmaları ve yan etkilerinin olmaması gibi avantajları var. Buna ek olarak oldukça ucuz olabilirler.

Köpeklerin kepek sorununa karşı en iyi ev tedavilerinden biri elma sirkesidir. Tarifi ise oldukça basit: Elma sirkesini eşit derecede suyla karıştırın ve sonra köpeğinizin cildini bu karışımla ıslatılmış bir kumaş parçası ile ovalayın. Kepek gidene kadar aynı eylemi her gün bir kez olacak şekilde devam ettirin.

Zeytinyağı da kepekten kurtulmak için harika bir ev tedavisi yöntemidir. Tek yapmanız gereken köpeğinizin cildini ve tüylerini az önce bahsettiğimiz tedavide olduğu gibi günde bir kere ovalamak.

Yine de her zaman olduğu gibi bu sorunla başa çıkmanın en iyi yolu da sorunun başlamasını engellemek. Köpeğinizi yeterince yıkadığınıza ve fırçaladığınıza emin olun ve eğer köpeğinizde yine de kepek olursa bu yazımızdaki ipuçlarımızı uygulamayı unutmayın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.