Felçli Köpek Tibo Ailesi Sayesinde Tekrar Yürüdü

23 Eylül 2018

Tibo, bir gün uyandığında vücudunu hareket ettiremediğini fark etti. Ancak ailesi, uzun uğraşların sonunda köpeklerini tedavi ettirmenin bir yolunu buldu ve köpeği felçli olan başka insanlara umut olması için yaşadıklarını bir film olarak paylaşmaya karar verdi.

Felçli köpek Tibo için her şeyin değiştiği gün

Bir gün Tibo’nun sahibi Leonardo uyandı ve bahçeyi görmek için pencereden dışarıya baktı. Leonardo her zaman olduğu gibi kocaman siyah köpeği Tibo’nun ona günaydın demek ve kendini sevdirmek için dışarıda olmasını bekliyordu. Ancak o gün Tibo orada değildi. Leonardo, Tibo’ya seslendi ve gelmeyince köpeğin bir yaramazlık yaptığını ve azarlanma korkusuyla saklandığını düşündü.

Zaman geçtikçe Leonardo endişelenmeye başladı ve köpeğinin hep uyuduğu köşeye gitti. Tibo, yanına gelen sahibine baktı ama hareket edemiyordu. Gözleri açıktı ancak başka hiçbir hareket gösteremiyordu.

Leonardo yaşananları; “Çok korktum. Tibo yaralı gibi gözükmüyordu, gözleri açıktı ve beni görünce kuyruğunu salladı ama vücudunun geri kalanı tamamen hareketsizdi. Bacaklarından birini kaldırdım ve bir anda bıraktım. Patisi kontrolsüzce yere düştü,” diye anlatıyor. Leonardo, 50 kilodan ağır köpeğini kucaklayıp veterinere götürdü. Tibo bir muayeneden geçirildi ve bazı testler yapıldı.

Teşhis

Veterinerler, köpeğe bir teşhis koymakta zorluk çektiler. Birçok farklı durum için kontrollerde bulundular; araba çarpmış olabilirdi, güçlü bir böcek ısırığı ya da çeşitli kimyasallardan dolayı zehirlenmiş olabilirdi, belki de yüksek bir yerden düşmüştü. Sanki Tibo’nun vücudunda hiçbir güç kalmamış gibi gözüküyordu. Sonunda bir çözüm üretemeyen veterinerler, felçli köpeğe yardımcı olamayacaklarını söylediler.

Köpeğin ailesi oldukça endişeli ve üzgündü. Leonardo’nun eve dönüp eşine ve çocuklarına Tibo’ya ne olduğunu açıklaması hiç kolay olmadı. Çocuklar hem çok üzgünlerdi hem de korkmuşlardı. “Çocuklarıma ailemizin bir resmini çizmelerini istesem, o resme Tibo’yu da eklerler. Köpeklerini o şekilde görmek herkes için çok üzücüydü,” diyor Leonardo.

Birkaç test daha yapılıyor

Leonardo ve ailesi, köpeklerinin üstünde daha fazla çalışılması konusunda baskıda bulundular. Tibo’yu komşu şehirde başka bir veterinere götürdüler. Ancak oradaki veterinerler de herhangi bir teşhis koyamadı. Tibo hiçbir refleks testine, bacaklarının bükülmesine ya da iğne batırılmasına tepki vermiyordu.

Felçli köpek ağlamıyordu, acı içinde gibi de gözükmüyordu ama vücudundaki his ve hareket kabiliyeti ortadan kaybolmuştu.

Kullanmaya başladıkları kortikosteroid ilaçlar ve vitaminlerin hiçbir faydası olmadı ama Leonardo pes etmedi, “Uzun aramalardan sonra bir köpek fizyoterapisti buldum. Orada Tibo elektrot tedavisine başladı ve veteriner bizden Tibo’nun kaslarını güçlendirmek için bazı egzersizler yapmamızı istedi. Vücudunu harekete geçirtecek şekilde masajlar yapmayı öğrettiler.”

Fizyoterapi

Fizyoterapinin Tibo üstünde olumlu bir etkisi oldu. Tibo düzenli olarak oldukça fazla çaba sarf ediyordu ama sonuçta dışarıdan gelen bazı uyarıcılara tepki vermeye başladı. Ailesi eve yavru bir köpek almaya karar verdi. Hareketli kanişin Tibo’yu hareket etmesi için motivasyon sağlamasını umdular.

Bir gün birkaç saniyeliğine de olsa ayakta kalmayı başarmış olması Tibo için önemli bir dönüm noktası oldu. Bu ufak gelişme Leonardo’ya fizyoterapiye devam etmek için de umut verdi. Yaz gelince Tibo’nun ailesi ona suda egzersiz yaptırmaya başladı.

Suda yapılan bu yeni egzersizlere başlamalarının üstünden sadece bir ay geçmişti ki Tibo bacaklarını az da olsa hareket ettirebilmeye başladı. Birkaç zaman sonra nihayet ayağa kalktı ve yürüdü.

Azmin zaferi

Tibo’nun ailesi, bu durumdaki başka insanlara da sabırlı olup umutlarını korumaları için bir örnek oldu. Leonardo şöyle konuştu;

“Gittiğimiz tüm veterinerler, herhangi bir teşhis koyamasalar bile bize sabırlı olmamızı ve Tibo’ya zaman vermemizi söyledi. Genelde böyle durumlar yaşayan insanlar, köpeklerini acı içinde ya da felçli görmeye dayanamıyorlar ve uyutma kararı alıyorlar. İnsanların köpeklerine bir şans daha vermelerini sağlamak için bir video hazırladık ve YouTube’a koyduk. Benzer şeyler yaşayan insanların göreceğini umuyoruz.”

Videonun sosyal medyada büyük bir etkisi oldu. Dünyanın bambaşka köşelerinden insanlar Leonardo ve ailesine sabırlı olup umutlarını kaybetmedikleri ve verdikleri bilgiler için teşekkürlerini iletti.

Köpek sevgisi

Bir köpeği sevmek basit bir şeymiş gibi görünebilir ama sevmek sadece çok bağlanıp ne isterse onu yapmaktan öte bir kavram. Köpeğimizi gerçekten sevmek demek onu daima güvende ve iyi hissettirmek ve zor da olsa daima onun için en iyisi ne olacaksa onu yapmak demek.

Resmin kaynağı: www.lanacion.com.ar