Köpekler, Çocuklarınkine Benzer Duygular Hisseder

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, köpekler insanların yaşadıklarına benzer duygular hissedebilir ve burada daha fazlasını açıklayacağız.
Köpekler, Çocuklarınkine Benzer Duygular Hisseder

Son Güncelleme: 19 Ekim, 2021

Son yıllardayapılan birkaç bilimsel çalışmanın gösterdiğine göre, köpekler de bir çocuğun hissedebileceğine benzer duygular hisseder.

Amerika Birleşik Devletleri, Atlanta’daki Emory Üniversitesinde yapılan bir araştırma, köpeklerin duyguları çocuklarla aynı şekilde hissettiğini gösterdi. Aralarındaki hassasiyet seviyesi çok benzer.

Köpekler bir çocukla aynı duyarlılığa sahiptir

Köpekler duyguları hisseder.

Bu, nörolog Gregory Bens’in kendi köpeği de dahil olmak üzere birkaç köpekle bir test yaptıktan sonra, köpeklerin bir çocukla aynı hassasiyete sahip olduğunu gösterebilen çalışmasıyla kanıtlanmıştır.

Deney, birkaç köpeği kullanmaktan ve onları bir MRI tarayıcısının altına koymaktan oluşuyordu. Test boyunca köpekler, bazı beyin aktiviteleri oluşturan farklı türde uyaranlar aldı.

Bu araştırmaya göre, köpeklerin beyin aktivitesi, yiyecek veya tanıdık insanların kokularıyla ilgili sinyaller aldıklarında arttı.

Köpekler iyimser veya karamsar olabilir mi?

Öte yandan, köpeklerin duyguları nasıl hissettiğiyle ilgili bir araştırma da, insanlar gibi köpeklerin de iyimser veya karamsar olabileceğini gösterdi.

Yani bir köpek evde yalnız bırakıldığında sıkıntılı hale gelir ve bunu havlaması, eşyaları yok etmesi veya işini içeride görmesi ile açıkça gösterir.

Bu anlamda, araştırma, köpeklerin yalnız bırakıldıklarında endişeli olduklarını ve davranışlarıyla karamsar olma eğiliminde olduklarını ortaya koydu.

Profesör Mike Mendl, İngiltere’deki Bristol Üniversitesinde çalışmayı yürüten araştırma grubunun başkanıdır.

Farklı medyada, ekibinin köpeklerde karamsar veya iyimser kararları incelemek için yeni bir yöntem geliştirebildiğini belirtti.

Araştırmacılar, çalışmayı yakın zamanda Birleşik Krallık’ta yeniden sahiplendirme barınağına giren 24 köpekle yürüttüler.

Bir araştırmacı, 20 dakika boyunca izole bir odada her bir köpekle etkileşime girdi. Ertesi gün, köpek odaya geri getirildi ve daha sonra beş dakikalık bir süre boyunca yalnız bırakıldı ve bu süre zarfında davranışı videoya kaydedildi.

Bu beş dakika içinde araştırmacılar, köpeğin havlamaya, mobilyaların üzerine atlamaya ve kapıyı çizmeye başladığını gözlemlediler. Bu davranışlar farklı hayvanlarda tekrarlayıcıydı.

Aynı köpeklerde karar vermeyi incelemek için araştırmacılar, odanın bir yerine içinde içinde yiyecek olan bir kase ve boş olan bir kase yerleştirdiler. Her iki kap da belirsiz yerlere yerleştirildi.

Yiyecek ödülünü beklemek gibi belirsiz yerlere hızla koşan köpekler nispeten iyimser olarak sınıflandırılırken, kaseye yaklaşmayanlar karamsar olarak kabul edildi.

Mendl şunları söyledi: “İnsanların duygusal durumlarının muhakemelerini etkilediğini ve mutlu insanların belirsiz bir durumu olumlu olarak değerlendirme olasılığının daha yüksek olduğunu biliyoruz. Çalışmamız bunun köpekler için de aynı şekilde geçerli olduğunu gösterdi.”

Sonuçlar, sahipleri için sorunlu olduğu düşünülen davranışın, davranışın kendisi ifade edilmese bile hayvanlar için duygusal bir anlamı olduğunu göstermektedir.

Buna ek olarak, bazı köpeklerin yalnız bırakıldığında kaygıyla tepki verme olasılığının daha yüksek olması ihtimali yükselir.

Bu önemlidir çünkü köpeklerde ayrılıkla ilgili davranışlar yaygındır. Daha sonra, gerçek esenliğin tadını çıkarmaları için onlara davranmanın doğru yolunun ne olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Köpekler başka neler hissedebilir?

Diğer araştırmalar, köpeklerin, depresyon gibi belirli kronik ve akut psikolojik durumların eşdeğeri de dahil olmak üzere, insanlar gibi olumsuz duygular yaşayabileceğini öne sürdü.

Benzer şekilde, birkaç yıl önce, klinik depresyon, nevroz ve diğer psikolojik durumlara benzer semptomlar, köpek duyguları olarak bilinen şey içinde genel olarak kabul edildi.

Öte yandan başka araştırmalar köpeklerin de kıskanç olabildiğini ortaya koyuyor. Bir hayvanın diğerine olanlardan dolayı hüsrana uğradığı bu tür davranışlar, primatlarda da gözlenmiştir.

Bilim insanlarına göre köpeklerde bu tür davranışlar, muhtemelen köpeklerin insanlarla olan yakın ilişkisinden kaynaklanmaktadır. Aşağıdaki makalede bunun hakkında daha fazla bilgi edinin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Casey, R. A., Naj-Oleari, M., Campbell, S., Mendl, M., & Blackwell, E. J. (2021). Dogs are more pessimistic if their owners use two or more aversive training methods. Scientific Reports, 11(1), 1-8.
  • Burman, O., McGowan, R., Mendl, M., Norling, Y., Paul, E., Rehn, T., & Keeling, L. (2011). Using judgement bias to measure positive affective state in dogs. Applied Animal Behaviour Science, 132(3-4), 160-168.
  • Jones, S., Neville, V., Higgs, L., Paul, E. S., Dayan, P., Robinson, E. S., & Mendl, M. (2018). Assessing animal affect: an automated and self-initiated judgement bias task based on natural investigative behaviour. Scientific reports, 8(1), 1-12.
  • Berns, G. (2017). What It’s Like to be a Dog: And Other Adventures in Animal Neuroscience. Basic Books.
  • Berns, G. (2020, March). Decoding the canine mind. In Cerebrum: the Dana Forum on Brain Science (Vol. 2020). Dana Foundation.
  • Berns, G. S., Brooks, A. M., & Spivak, M. (2015). Scent of the familiar: An fMRI study of canine brain responses to familiar and unfamiliar human and dog odors. Behavioural processes, 110, 37-46.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.