En Kaygılı Köpek Türleri Hangileridir?

Hiç kendinize en kaygılı köpek türünün ne olduğunu sordunuz mu? Şivava ya da diğer ufak ırklar olduğunu düşünüyorsanız biraz şaşıracağınızı söyleyelim.
En Kaygılı Köpek Türleri Hangileridir?
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kaygı durumu genellikle daha küçük köpek türleriyle ilişkilendirilse de aslında durum pek de öyle değil. Şivava ya da benzer özelliklere sahip diğer köpekler en kaygılı köpek türleri arasında yer almazlar. Küçük köpeklerin büyüklere kıyasla daha kaygılı olduğu yalnızca bir efsanedir.

Fakat türün tipik özelliklerinin yanı sıra eğitimi ve köpeğin yaşadıkları da davranışlarını etkiler. Bugünkü yazımızda, hangi türlerin en kaygılı köpek türleri arasında yer aldığını keşfedeceksiniz.

Neden Farklı Köpek Türlerinin Farklı Özellikleri Vardır?

Son iki yüz üç yüz yıl içinde farklı köpek türlerinin üretim anlamında insan eliyle seçilmesi bu türlerin huylarını ciddi ölçüde etkilemiştir. Bunun nedeni de belli fiziksel ve davranışsal özelliklerin korunması olmuştur.

Örneğin; gönüllü köpekler ve kurtarma köpekleri olarak küçük türlere pek rastlamayız. Çünkü bu gibi köpeklerin vücut tipleri bahsettiğimiz işler için uygun değildir.

Küçük köpek türleri insanlar tarafından haşarat avcıları ya da hatta uyarı köpekleri olarak kullanılmıştır. Tıpkı Lhasa Apso türü gibi. Bu tür soğuğa dayanıklıdır ve yabancılarla karşılaştığında havlayarak tepki verir. Yaptıkları iyi şeyler ya da günlük zihinsel egzersizleri karşısında ödül beklemez.

Son dönemlerde yapılan çalışmalara göre köpek türlerine özgü bazı davranışların genetik kodla aktarıldığı ortaya çıkmıştır. Hala araştırılması gereken çok fazla konu olsa dahi bir köpeğin kişiliği ya da bir uyarana karşı belli bir tepki vermesi DNA’sıyla ilişkili bir durumdur.

En kaygılı köpek türü

Border Collie: En Kaygılı Köpek Türü

Safkan köpeklerin izini süren bir dernek olan American Kennel Club’a göre en kaygılı köpek türü Border Collie. Bu atletik bir tür olmakla birlikte, günlük olarak fiziksel ve zihinsel egzersize ihtiyaç duyar.

Bu hayvanın psikolojisinin sağlam kalması için günlük bir işinin olması gerekir. Mahallede gezinti ya da her hafta şehir dışı gezisi yapmak bu tür için yeterli değildir.  Border Collie yarışlarda, bağlılıkta, çeviklikte, iz sürmede, koşuda ve frizbi gibi sporlarda oldukça başarılıdır.

Eğer pek de hareketli olmayan, öğlenleri evde geçirmeyi tercih eden ya da çok seyahat eden biri Border Collie sahibi olmaya karar verirse büyük bir hata yapmış demektir. Bu koşullarda köpek de sahibi de mutlu olamazlar.

Diğer Kaygılı Köpek Türleri

Bir köpek türünün kaygılı olduğunun düşünülmesinin nedeni fiziksel ve zihinsel egzersiz ihtiyacıdır. Çoğu durumda köpek sahipleri bu ihtiyacı gideremezler ve bunun sonucunda da kendini yaralama, anksiyete ya da stres gibi davranışsal problemler ortaya çıkar.

Düşünülenin aksine Labrador Retriever‘lar en kaygılı köpek türleri arasında ikincidir. Hatta yeteri kadar egzersiz yapmazlarsa yıkıcı davranışlar sergileyebilirler. Bundan bahsetmişken egzersizlerin yalnız fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel egzersizler de olması gerektiğinin altını çizelim. Bu bağlamda Labrador Retriever türünün engelli insanlara eşlik edebilecek en iyi türlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Sibirya kurdu da en kaygılı köpek türlerinden biridir. Dışarıdan öyle görünmese de Border Collies ve Labrador türüne kıyasla daha az egzersize ihtiyaç duyarlar.

Mavi gözlü kurt köpeği

Köpeklerin türü ve dolayısıyla genetik kodları haricinde her köpeğin kendine has bir davranış özelliği vardır. Buna rağmen bir evcil hayvan seçerken türünü ya da hangi türlerin çiftleşmesinden doğduğunu bilmeniz hayatınızı paylaşacağınız dostunuzun yaşam tarzınıza uyup uymayacağını anlamanıza yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • American Kennel Club. (2020). Dog Breeds. AKC. Disponible en: https://www.akc.org/dog-breeds/
  • Asher, L., Diesel, G., Summers, J. F., McGreevy, P. D., & Collins, L. M. (2009). Inherited defects in pedigree dogs. Part 1: Disorders related to breed standards. The Veterinary Journal, 182(3), 402-411.
  • MacLean, E. L., Snyder-Mackler, N., VonHoldt, B. M., & Serpell, J. A. (2019). Highly heritable and functionally relevant breed differences in dog behaviour. Proceedings of the Royal Society B, 286(1912), 20190716.
  • Serpell, J. A., & Duffy, D. L. (2014). Dog breeds and their behavior. In Domestic dog cognition and behavior (pp. 31-57). Springer, Berlin, Heidelberg.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.