Sınıftaki Köpekler Çocukların Öğrenmesine Yardımcı Olabilir

Otizmli, fiziksel engelli veya diğer özel ihtiyaçları olan çocuklar için, sınıftaki köpekler yalnızca en iyi arkadaş değil, aynı zamanda konsantrasyonlarını geliştirmelerine, duygularını yönetmelerine ve daha fazla arkadaş edinmelerine yardımcı olan bir yardımcı olabilir.
Sınıftaki Köpekler Çocukların Öğrenmesine Yardımcı Olabilir

Son Güncelleme: 20 Şubat, 2021

Köpekler sadece bir insanın dostu değil, aynı zamanda bir çocuğun en iyi arkadaşı da olabilir. Köpeler çocukların güvenebileceği bir dosttur. Hayvanların ve özellikle köpeklerin çocuklara sağlayabileceği faydalar çok ve çeşitlidir. Bu nedenle köpekler, öğretim yöntemlerinde ve terapi tedavilerinde gittikçe fazla rol oynamaktadır. Ayrıca sınıflarda köpek görmek giderek yaygınlaşıyor.

Sınıftaki köpekler tüm çocuklara destek olabilir

çocuklara destek, köpekler

Köpeklerden en çok yardım alan tedaviler, otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan çocuklar için terapi tedavileridir. Ayrıca köpekler hareket engelli, Down sendromlu ve sosyal etkileşimde güçlük çeken çocuklara da yardımcı olabilir. Bununla birlikte saldırganlıklarını veya öfkelerini yönetmek için yardıma ihtiyaç duyan çocuklara da yardımcı olurlar.

Üstelik sınıflarda belirli bir rahatsızlığı olmayan çocuklara öğretmeye yardımcı olan köpeklerin görülmesi giderek yaygınlaşmaktadır.

Sınıflarda köpeklerin yer almasını teşvik eden uzmanlara göre, köpekler çocukların konsantrasyonlarını geliştirmelerine ve öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirmelerine yardımcı oluyor. Köpekleri sınıfa getirmek, sayıları okumak ve anlamak gibi öğrenmenin belirli yönlerine gerçekten fayda sağlayabilir.

Sınıftaki köpekler çocuklarda stresi azaltabilir

Bir öğretim aracı olarak köpeklerin sınıflara başarılı bir şekilde sokulmasında çeşitli çalışmalar önemli bir rol oynamıştır. Bu çalışmalar, köpeklerin çocuklarda stresi önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Bir çocuk için çok fazla stres yaratabilecek belirli durumlar, söz konusu çocuğa bir köpek eşlik ettiğinde tahammül edilebilir hale gelebilir ve mükemmel şekilde yönetilebilir hale gelebilir. Bunlar toplum içinde konuşmak veya bir sınava girmek gibi yaygın durumlardır.

Aynısı özel ihtiyaçları olan çocuklar için de geçerlidir. Bu durumlarda sonuçlar çok belirgindir.

Çocukların çevrelerine entegre olmalarına yardımcı olmak

Okullarda 90’lı yılların ortalarından beri köpekler oldukça sık yer almaktadır. Otistik çocukların çevreleriyle etkileşime girmesine ve sosyalleşmesine yardımcı olabilirler. Ayrıca çocukların genel yaşam kalitesini iyileştirebilirler.

Köpekler bunu, çocukların okula başlamak gibi yeni deneyimlerle başa çıkmalarına yardımcı olarak yapabilir ve bu da oldukça stresli olabilir.

Çocuklar için faydalar

Otistik çocuklar için terapi tedavilerinde köpekleri kullanan uzmanların vurguladığı birçok faydadan bazıları şunlardır:

Azalan “kaçış davranışı”

Bu, ebeveynlerin ve OSB’li çocuklara bakanların yüzleşmesi gereken gizli bir risktir. Köpekler, koşmaya veya kaçmaya çalışırlarsa çocuğun yolunu fiziksel olarak engelleyecek şekilde eğitilir.

Bir köpek, OSB’li bir çocuğa dışarı çıktıklarında veya okula gittiklerinde eşlik ettiğinde, çocuk köpeğe sabitlenmiş bir kemer takar. Çocuk kaçmaya çalışırsa, köpeği yere yatacaktır. Uzmanlar, zamanla bu tür davranışların tamamen durana kadar azalacağını söylüyorlar.

Hoşgörüyü teşvik etmek ve hayal kırıklığını yönetmek

Genel olarak, köpekler hoşgörüyü teşvik eder ve hayal kırıklığını yönetmeye yardımcı olur. Otizmi olan bir çocuk kendini hoş bulmadığı veya onu endişelendiren bir durumda bulduğunda, genellikle çığlık atarak veya ağlayarak tepki verir.

Ayrıca şiddetli el hareketleri gibi basmakalıp davranışlar sergileyebilirler. Bu çocuklar köpeklerin etrafında zaman geçirdiklerinde, bu tür stres kaynaklı reaksiyonların giderek daha azaldığı görülür.

İletişimi teşvik etmek

Otizmli insanlar için sözlü etkileşimin neredeyse imkansız olabileceği yaygın bir bilgidir. Bununla birlikte köpeklerle çalışarak, çocuklar sürekli olarak etraflarındakilerle görsel teması sürdürmeye başlayabilirler. Ayrıca sözlü ve sözlü olmayan yollarla da iletişim kurmaya başlayabilirler.

Genel olarak, köpekler çocukları gerçekten motive edebilir. Sosyal becerilerini, dikkat sürelerini, konsantrasyonlarını ve öz saygılarını geliştirmelerine yardımcı olabilirler. Uzmanlar, çocukların kendilerine özel arkadaşlık edecek bir köpekle mümkün olduğu kadar erken, tercihen yaklaşık 3 yaşında olduklarında çalışmaya başlamalarını tavsiye ediyor.

Terapi ve öğretimdeki diğer roller

köpeklerin terapideki rolleri

Köpekler genellikle hareket engelli çocuklara okula gittiklerinde eşlik eder. Onlar için bir yardımcıdan daha fazlası oluyorlar.

Pek çok köpek ve özellikle bu amaç için eğitilmiş olanlar, çocukları çok sever. Genel olarak çocuklar, hayvanlarla kolayca güçlü ilişkiler de kurabilirler. Koruyucu ekip içgüdüsünün yanı sıra çocuklar ve köpekler arasında paylaşılan doğal empatiden en iyi şekilde yararlanarak belki de şaşırtıcı sonuçlar görmeye başlayabiliriz.

İlginizi çekebilir ...
Rottweiler Köpeklerinin Kişiliği ve Huyları
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Rottweiler Köpeklerinin Kişiliği ve Huyları

Rottweiler köpeklerinin kişiliği ve huylarına aşina olmayan kişilerin onlardan korkması gayet olası ve yaygın bir durum. Ancak gerçek bu değil.