Otizm Teşhisi Konulan Çocuklar İçin Hayvan Destekli Terapi

Hayvan destekli terapinin pek çok faydası var ve bu sefer otizmli çocuklara nasıl yardımcı olabileceklerine bakıyoruz. Okuyun ve öğrenin!
Otizm Teşhisi Konulan Çocuklar İçin Hayvan Destekli Terapi

Son Güncelleme: 13 Kasım, 2020

Birçok fırsatta, çocuklar için farklı hayvan destekli terapi çeşitlerinin birçok faydasından bahsettik. Bu hayvanlar, burada çoğunlukla eğitimli köpekler kullanılsa da, ölümcül hastalıklar ve davranış sorunları teşhisi konmuş kişilere yardımcı olabilir.

Bugünün makalesinde, Otistik Spektrum Bozukluğu’ndaki (OSB) çocuklara nasıl yardımcı olabileceklerine bakacağız. Bu amaç için ne tür hayvanların eğitildiğini göreceğiz – okumaya devam edin ve daha fazlasını öğrenin!

Otistik çocuklar için hayvan destekli terapi

yavru husky

Otizmi olan kişilerin hayvan destekli terapiden ne kadar yararlandığı keşfedildi. Özellikle köpekleri ve atları kapsayan terapilerden oldukça faydalanmaktadırlar.

Dahası, bu tedavilerde diğer hayvan türlerini kullanmanın faydaları da tanınmakta ve gösterilmektedir. Köpekler ve atların çevremizde bulunabilecek en kolay hayvanlar olduğu doğru olabilir. Bununla birlikte, oldukça yararlı olan birçok başka tür de vardır. Size bunların hangi hayvanlar olduğunu ve OSB’li çocuklara neden bu kadar çok fayda sağladıklarını anlatacağız.

Köpekler

Köpekler insanları memnun etmeyi severler ve bu yüzden eğitilmesi çok kolaydır. Ek olarak, insanlara karşı sevgi ve ilgi gösterme konusunda uzmandırlar. Bizi sevdiklerini, bize ihtiyaç duyduklarını veya sevildiklerini hissettiklerini bilmemiz için hiçbir şey söylemelerine gerek yok. Mükemmel bir karşılıklı bağımlılık içeren bir eşleşmedir.

Otistik çocuklara sadece arkadaşlık sağlamakla kalmazlar, aynı zamanda bu çocuklardan talimatları nasıl uygulayacaklarını kolayca öğrenirler. Böylece, otistik bir çocuk artık bağımlı bir varlık olmayacak, bunun yerine başka bir varlık ona bağlı olacaktır.

Açıkçası, bu köpeklerin fiziksel ve zihinsel olarak bunu yapmak için iyi durumda olması gerekir. Ayrıca, OSB teşhisi konan bir çocuğu olan bir aile, normal eğitimsiz bir köpek sahiplenmeye karar verirse bile, bu onların hayatlarına birçok fayda sağlayacaktır.

Bu tedavide en sık kullanılan köpek ırkları Labradorlar, Golden Retrieverlar ve German Shepherd ırklarıdır.

Çocuklar için at terapisi

Atlar, çoğunlukla denge ve hareketlilik sorunları olan insanlar için kullanılır. Ama aynı zamanda iletişimi ve davranışı doğrudan etkilerler. Bunun nedeni, atın zeki bir hayvan olmasıdır ve insanlar onlarla iletişim kurduğunda anlayabilir.

Yani, bir hayvanla binicinin bağ kurması oldukça basittir. Hatta, çoğu zaman harika arkadaş bile olurlar. Her çocuk bir atta bir dost, konuşabileceği ve güvenebileceği bir arkadaş bulacaktır.

Ek olarak, keskin bir empatiye sahiptirler ve bu, otistik bir çocuğun sosyal entegrasyonunu destekler. Buna ek olarak, değişime, farklı senaryolara ve koşullara uyum sağlama konusunda büyük bir yeteneğe sahiptir.

Yunuslar ile çocuklar için hayvan destekli terapi

yunuslar ile hayvan destekli terapi

Bazıları yunusların dünyadaki en zeki hayvanlar olduğunu söylüyor. Sadece zeki hayvanlar da değillerdir, aynı zamanda yunuslar mutlu ve eğlencelidir, herkesin gününü güzelleştirebilirler. Konuyla ilgili araştırmalar, yunuslarla etkileşimde bulunmanın konsantrasyon ve iletişim becerilerini geliştirdiğini gösteriyor.

Hayvan destekli terapi uzun yıllardır ABD ve birkaç Avrupa ülkesinde uygulanmaktadır. Artık onu diğer ülkelere genişletmek daha kolay.

Bu üç hayvan türü, Otizm Spektrum Bozukluğu teşhisi konan çocuklarda hayvan destekli terapi için en çok kullanılanlardır. Bununla birlikte, bu çocukların hayatlarını iyileştirebilecek diğer türlerin kullanımı da hala testlerden geçiyor. Bu tür hayvanlar arasında deniz aslanları, balıklar, tavşanlar, kediler vb. bulunmaktadır.

Umarız, bu değerli eğitime devam etmelerine izin verecek yeterli finansman olacaktır. Sadece hayvanlarla değil, aynı zamanda onlara ihtiyacı olan herkesin yaşam kalitesini iyileştirmenin başka yollarıyla da umarız ki bu eğitimlere devam edilecektir.

İlginizi çekebilir ...
Hayvan Destekli Terapi İşe Yarıyor
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hayvan Destekli Terapi İşe Yarıyor

Hayvan destekli terapi; çeşitli terapi ve tedavilerde belirli hayvan türlerini kullanarak uygulanan bir terapi çeşididir. Ayrıntılar için tıklayın!