Köpekler Çocukların Öğrenimine Yardımcı Olur

Köpekler Çocukların Öğrenimine Yardımcı Olur

Son Güncelleme: 02 Mayıs, 2019

motor becerileriniÇocuklu bir evde köpek sahibi olmanın faydalarından birkaç kez bahsettik. Sadece tavır ve sevgileri ile, çocuklarınıza iyi şeyler öğretebilirler. Bu fantastik dersler hayatlarının geri kalanında çocuklarınızla kalacak. Köpeklerin çocukların öğrenmesine nasıl yardımcı olduğunu anlamak için okumaya devam edin.

Köpeklerin çocukların öğrenimine yardımcı olduğunun kanıtı

Birkaç hayvan derneği bir konferans düzenledi. Aralarında, Otizm Spektrum Labrador Derneği de vardı. Bu etkinlikte, farklı itaatsizlik, savunma ve çeviklik egzersizleri gösterdiler. Bu, bu hayvanların ne kadar kabiliyetli olduklarını göstermeye uygun diğer fiziksel egzersizlerle beraber gerçekleşti.

köpekler çocuklara öğretebilir

Fotoğrafçı: Keneth Cruz

Otizm Spektrum Derneği ile çalışan Amelia Suárez’e göre “bir köpek ile etkileşim kurmak, çocukların çok daha hızlı öğrenmesini sağlar ve motor becerilerini etkinleştirir.”

Deneyimi tedavisinde köpekleri kullanmayı vurguluyor. Otizm Spektrum Derneği uzun yıllar boyunca, büyük merkezler ve okullar ile çalıştı. Köpeklerle çalışmanın faydalarını gördüler.

Yarışma, Ispanya’da Avilés’teki Magdalena Oditoryumunda gerçekleşti. Çocukların etrafında bir sürü oyuncak olduğunu görüyordunuz, ama bir köpek gelene kadar ne yapacaklarını bilmiyorlardı.

Örneğin, yanında Hulahup çemberleri olan çocukları görüyordunuz. Onları ellerine aldılar ve baktılar. Ama bir köpek geldiğinde, çocuk hızlıca köpeğin içinden geçmesi için Hulahup’u kaldırdı. Çocuklar birden köpeklerle beraber oynayacakları oyuncakları aramaya başladılar.

Kısa bir sunumda, bir köpek sahibi olmanın bir çocuğun zihnini daha esnek kıldığını gösterdiler. Ayrıca duyularını güçlendirir ve öğrenimi hızlandırır.

Bir çocuğun öğrenimi: Duygular

Bir çocuğun öğrenme becerilerine esneklik kazandırmanın yanı sıra, bir köpek olması çocuklar için çok yararlıdır. Bazı sağlık faydaları vardır. Çalışmalar köpekler ile büyüyen çocuklarda astım olasılığının daha az olduğunu göstermiştir. Ayrıca daha fazla bakteri ve diğer dış ajanlara maruz kalırlar. Çünkü köpekler bunları içeri getirir.

Bir köpek sahibi olmak, çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirir ve onları hastalık kapmaktan ya da virüslere yakalanmaktan korur; bu onları hastalıktan korumak için daha kolay bir yoldur.

Tüm bunların üstüne, evcil hayvanlar çocuklara, onları daha iyi insanlar yapan büyük yaşam dersleri öğretir. Aşağıdaki listeye bir göz atın. Ama eminiz ki bir çocuğunuz ve köpeğiniz varsa, bu listeye ekleme yapabilirsiniz:

köpek ve çocuk dost
  • Sorumluluk. Bir köpek evinize geldiği zamandan itibaren, çocuğunuz köpeğin ona bağlı olduğunu öğrenir. Çocuğun onu beslemesi, ona su vermesi ve onunla yürüyüşe çıkması gerekir. Ayrıca, köpekler sevginize ihtiyaç duyarlar. Ayrıca, diğer şeylerin yanı sıra onları temizlemek ve gerektiğinde yıkamak gerekir. Eğer çocuğunuzun küçük yaştan bu süreçlere katılmasını isterseniz, sorumlu olacaklardır.
  • Koşulsuz sevgi. Kendimizi daha iyi gördüğümüz farklı zamanlar vardır. Bazıları diğerlerini, onlardan daha iyi olduklarını düşünerek reddedebilir. Çocuğunuz, köpek tüylü bir canlı olsa da, farklı koksa ya da farklı davransa da, onu sevecektir. Bu onların öğrenmesi için iyi bir ders olacaktır: diğerlerini de oldukları gibi sevmelidirler.
  • Empati. Köpekler doğal olarak empatiktir. Bizim de örneklerle öğrendiğimizi söylerler. Yani, çocuğunuz evcil hayvanınızın yaptığı iyi şeyleri görünce onları taklit etmek ister. Evcil hayvanınız diğer insanlarla nasıl empatikse, çocuğunuz da bunu öğrenecektir. Farkında olmayacağınız kademeli bir sürecin gerçekleşmesi mümkündür.
  • Saygı. Çocuğunuz bu yeni aile üyesinin sözlü olarak kendini ifade edemediğini öğrenecektir. Konuşmak yerine jestleri ve tavırlarını kullanırlar. Her an istediklerini ve ihtiyaç duydukları şeyleri söyleyeceklerdir. Bazen, evcil hayvanınızın kendi alanına ihtiyacı olacaktır. Çocuğunuz oynamak istiyorsa bile, buna saygı duyacaktır. Bu, hayatı boyunca hatırlayacağı harika bir ders olacak ve onu başkalarına karşı daha saygılı kılacaktır.

Yani, bir köpeğe sahip olmak çok yararlı olabilir, özellikle de evde bir çocuk varsa… Zaten bir köpeğiniz varsa, çocuğunuzun onunla mümkün olduğunca oynamasını sağlayın. Eğer bir köpeğiniz yoksa, ne bekliyorsunuz? Pişman olmayacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.