Beraber Büyümek, Çocuğunuz İçin Evcil Hayvan Terapisi

Genç çocuklara yardım eden yeni evcil hayvan terapi projesi hakkındaki her şeyi bu yazımızda öğrenin!
Beraber Büyümek, Çocuğunuz İçin Evcil Hayvan Terapisi

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2020

Evcil hayvan terapisi şu sıralar oldukça yaygın bir durumda ve bu amaç uğrunda kullanılan farklı hayvanların sayısı artıyor. Bu sebepten dolayı, bugün size, kötü davranılmış çocuklara yardım etmesi için köpekler eğiten “Beraber Büyümek” isimli yeni bir projeden bahsedeceğiz.

“Beraber Büyümek” Nedir?

Hastanede yatan çocuğa destek olan köpek

Beraber Büyümek kötü davranışlardan mağdur olmuş birçok çocuğa evcil hayvan terapisi sağlayan öncü ve yenilikçi bir projedir.

Proje istismar edilmiş çocukların fobi ve korkularını ortadan kaldırmayı ve travmalarının sebep olduğu problemleri tespit etmeyi hedefler.

Örnek olarak, bazı çocuklar öğretmenlerinin konuyu değiştirdiğini bile fark etmez. Diğerlerinin dersler arasında zil çaldığında dikkati dağılır. Dahası, bir kısmının ciddi motor problemleri bulunmaktadır.

Köpekler çocukların öz saygısını artırır. Hayvanlarla oynadıklarında sorunlarını unutabilir ve morallerini düzeltebilirler.

Buna ek olarak, hayvanlar çocukların kendini daha önce muhtemelen hiç hissetmedikleri şekilde daha önemli ve sevilmiş hissetmelerini sağlıyor.

Evcil hayvan terapisi: hayvanın rolü

Çok yönlülükleri, öğrenme kolaylıkları ve mutlu etme arzuları sebebiyle evcil hayvan terapisinde en çok kullanılan hayvan olsa da bu projeye katılan başka hayvanlar da vardır. Şimdi size bu hayvanlardan bahsedeceğiz.

İlk örneğimiz çocuklara sevgi ve ilgi veren ve aynı zamanda değerli dersler öğreten köpek Lulu. Havaya her top attıklarında tutmaya çalışıyor. Her seferinde ilk denemede yakalayamayabilir ama pes etmez ve denemeye devam eder, öğrenir, strateji kurar ve sabırla bekler.

Bu çocuklar için azim, gözlem ve amaçlarına ulaşmak için gereken efor hakkında müthiş bir derstir ve çocuklar bunu asla unutmayacaktır.

Chanel bu projeye katılan bir diğer köpektir. İlerlemiş yaşına rağmen gençliğindeki hevesle oyun oynamaya devam ediyor. Ortaya koyduğu örnek çocukların utangaçlık ve farklı olma korkularını aşmalarını sağlıyor. Bu herkesin her zaman keyif alabileceği bir ders. Yani işin aslı etrafımızda bizi saran durumlara rağmen mutlu olmak için sebepler bulabiliriz.

Konsantrasyon ve anlama zorluğu çeken çocuklar iletişim bağlamında hayvan dostlarına güvenirler. Hatta bazen başka insanları daha iyi anlamanın yanı sıra kabuklarından çıkıp kendilerini açıklayabilirler.

Evcil hayvan terapisi: projedeki diğer hayvanlar

Fanustaki bir balık

Başta söylediğimiz gibi, Beraber Büyümek projesinde sadece köpekler yer almamaktadır. Organizasyon içerisinde önemli roller oynayan balık ve kuşlar da vardır.

Mesela balıklar çocukların denge kurmalarına ve iç huzur sağlamalarına yardım eder. Çocuklar balığı beslediğinde bunu yaptıkları iyi bir şeye ödül olarak yaparlar.

Kuşlar da aynı zamanda Beraber Büyümek projesinde önemli bir rol oynarlar çünkü özgür bırakıldıklarında çocuklarla aralarında bir ilişki oluşur. Çocuklar kuşları besler ve bu çocukların doğal olarak sahip olduğu hassas gözlem yetilerini uyandırır.

Tabi ki tüm bu süreç sürekli uzmanlar tarafından izlenmekte ve takip edilmektedir. Şüphesiz şu ana kadar sonuçlar, çocukları sosyal hayata katmak projeye dahil olan herkes için oldukça mutluluk verici olduğundan dolayı, müthiş durumda.

Çocukları programa dahil olmuş ebeveynlerin yorum ve tecrübeleri Beraber Büyümek programı için oldukça değerli. Örneğin, Maria isminde bir kadın iki torunun eskiden çok utangaç olduğu ama proje sayesinde artık çok daha sosyal olduklarını söylüyor. Devamında da çok daha iyi öğrenciler olduklarını.

İlginizi çekebilir ...
Mahkumlar için Evcil Hayvan Terapisi
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Mahkumlar için Evcil Hayvan Terapisi

Mahkumlar için evcil hayvan terapisi, birkaç ülkede uygulanan yeni bir kavramdır. Bu makalede, size bu fikrin nereden çıktığını anlatacağız.