Pire Isırıkları için Ev Yapımı 7 Çözüm

Bu parazitlerin evinizde olması için bir evcil hayvanınızın olmasına dahi gerek yok.
Pire Isırıkları için Ev Yapımı 7 Çözüm

Son Güncelleme: 16 Nisan, 2019

Bazı insanlar pire ısırmalarına diğerlerine kıyasla daha eğilimlidir. Eğer sürekli ısırılmaktan ve çok kaşımaktan dolayı oluşan yaralardan sıkıldıysanız, pire ısırıkları için ev yapımı bazı çözümlerden bahsetmiş olduğumuz aşağıdaki yazımızı okumanızı öneririz.

Pireler beni neden ısırıyor?

Pireler, memelilerin, özellikle de kedi ve köpek kanından beslenen küçük parazitlerdir. Ve elbette insanları da ısırırlar. Aynı sivrisinek ısırmalarında olduğu gibi, bazı insanlar pire ısırıklarına karşı daha savunmasızdır. (vücut kokusu, giydikleri kıyafetler, kan grubu vb. nedenlerden dolayı).

ormanda yorulmuş köpek

Genellikle yere en yakın olan bölgeleri, yani ayakları ve bacakları ısırırlar. Pireler yalnızca birkaç santimetre yüksekliğe kadar zıplayabilirler, diz kapaklarına ve yukarısına ulaşamazlar. Eğer kanepede ya da yatakta bulunuyorlarsa, o zaman vücudun başka bölgelerine de ulaşabilirler.

Pire ısırıkları için çözümler

Eğer pire ısırığınız varsa, yapacağınız ilk şey o bölgeyi ılık su ve doğal bir sabunla yıkamak olmalıdır. Daha sonra, yıkadığınız bölgeyi bir bezle cildinizi tahriş etmemek için hafifçe dokunarak kurulayın. Isırılan bölgeyi kaşımamanız için üzerini örtmeniz önemlidir, aksi takdirde enfeksiyon oluşabilir. Pire ısırıklarını tedavi etmek için ev yapımı en etkili tariflerden bazılarını sizler için listeledik:

1.Çay

Eğer evde poşet çayınız varsa, tedavi için kullanabilirsiniz (siyah, yeşil, papatya vb.). Bu oldukça kolay bir yöntemdir. Sanki çay içecekmişsiniz gibi, önce suyu kaynatın, kaynamış suyu bir bardağa döktükten sonra poşet çayı bardağa koyun ve birkaç dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra poşet çayı atın, ve çayın en az oda sıcaklığında olması için soğumaya bırakın.

Bir sargı bezini ya da herhangi bir bezi soğuyan çayla ıslatın, ve ısırığın olduğu bölgeye hafifçe uygulayın. Daha sonra bir bandajla sarın. Bu işlemi günde birkaç defa tekrarlayın.

2.Fesleğen

Fesleğen sadece yemeklerinize lezzet ve aroma katmakla kalmaz, aynı zamanda pire ısırıklarının neden olduğu tahriş ve kaşıntıyı da hafifletir. Bitkinin birkaç yaprağını yıkayın ve biraz su ile ezin. İyice ezdikten sonra ve ısırığın üzerine sürün. Yaklaşık 15 dakika ya da oda sıcaklığına ulaşıncaya kadar bekletin. İsterseniz bir bezle sarıp daha uzun süre bekletebilirsiniz.

3. Aloe Vera

Bunun için evinizde bir aloe bitkisinin olması gerekir. Pire ısırıkları dahil olmak üzere tüm cilt yaraları ve enfeksiyonları için uygundur. Aloe Vera, kaşıntıyı ve şişmeyi dakikalar içinde hafifleten doğal bir şifadır. Ayrıca kullanımı da çok kolaydır. Sadece bir sapı veya yaprağı yatay olarak kesin (dikenlere dikkat edin) ve jeli çıkarın.

Isırığın olduğu bölgeye uygulayın. Cildiniz sıvıyı emdiğinde, tarif edilemez bir rahatlama yaşayacaksınız. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

4. Hindistan Cevizi Merhemi

Bu zengin tropikal meyve, pire kaynaklı kaşıntıları hafifletmek için kullanılır. Bunun için hindistan cevizinin beyaz kısmını kullanacaksınız. Blendere biraz su koyun. Bir tür merhem oluşturmak için iyice karıştırın. Isırığın olduğu bölgeye uygulayın ve bir saat boyunca bir bandajla sarın. Bir saatin sonunda, durulayın. Günde iki kez tekrarlayın.

pireli köpek

5. Yulaf ezmesi banyosu

Yulaf ezmesi ya da yulaf gevreği, ciltteki kızarıklık, tahriş veya ısırıklara iyi gelir. Pireler ayaklarınızı ısırdıysa, ılık su dolu bir kovanın içine bir veya iki çorba kaşığı yulaf ezmesi ya da yulaf gevreği katıp, 15 dakika boyunca ayaklarınızı içinde bekletebilirsiniz. Isırıklar başka bir yerdeyse, örneğin sırtınızda, küveti kullanmanız gerekecektir. Prosedür aynı, sadece daha fazla yulafa ihtiyacınız olacaktır.

6.Bal

Bal kolayca bulabileceğiniz, mükemmel bir antiseptik çözümdür. Balı kaşınan bölgeye uygulayıp yaklaşık 15 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın.

7. Sodyum bikarbonat (kabartma tozu)

Bir kabın içinde bir yemek kaşığı kabartma tozu ve bir çorba kaşığı su koyun. Bir macun oluşturmak için iyice karıştırın ve ısırığın olduğu bölgeye uygulayın. 15 dakika sonra soğuk su ile durulayın. Kaşıntının hemen geçtiğini göreceksiniz.

İlginizi çekebilir ...
Parazitlere Karşı Çay Ağacı Yağı
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Parazitlere Karşı Çay Ağacı Yağı

Bu doğal tedavi yöntemiyle hayvanınız hızla sağlığına kavuşacak. Günümüzde gittikçe popülerleşen doğal ürünler, hem birçok hastalığın tedavisinde hem de vücut hijyeninden ev temizliğine kadar geniş bir yelpazede kullanılıyor.