Köpeğinizin Sevmediği ve Sizin Bilmediğiniz Şeyler

Sadece duyguları ve hisleri olan varlık insanoğlu değildir. Köpekler de bu türden duygulara da sahiptir ve köpeğinizin sizin de bilmenizi gerektiren nefret ettiği şeyler bulunur.
Köpeğinizin Sevmediği ve Sizin Bilmediğiniz Şeyler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerin sadık bir arkadaş olduğunu herkes bilir. Köpekler her zaman bizi mutlu etmeye ve bizimle zaman geçirmeye hazırlardır. Bununla birlikte, köpeğinizin bilmediğiniz sevmediği bazı şeyler de bulunabilir. Ayrıca, seninle birlikte senin günlük rutinini yapmak zorunda kalabilirler.

Köpeğinizin siz ve rutininiz ile ilgili nefret ettiği 5 şey

Köpeklerimiz olağanüstü zeki ve hassastırlar, bu yüzden bizim fark etmediğimiz uyaranları kolayca yakalayabilirler. Ek olarak, çoğunlukla iletişim kurmak için vücut dilini kullanırlar . Tek bir kelime bile söylememize rağmen yüz ifadelerimizi, jestlerimizi ve eylemlerimizi “okuyabilirler”.

Bu nedenle köpeğinizin nefret edebileceği veya onu rahatsız edebilecek şeylere özen göstermemiz bizim için önemli. Bu özeni göstermezseniz stres yaşamaya başlayabilir ve bu durum daha sonra saldırganlık ve yıkıcı alışkanlıklar gibi davranışsal sorunlara yol açabilir.

En iyi arkadaşınızla olan bağınızı geliştirmenize yardımcı olmak ve evinizdeki herhangi bir problemden kaçınmak için köpeğinizin siz ve günlük işlerinizle alakalı nefret ettiği beş şeyi size anlatacağız:

Aşırı insan sevgisi gösterileri

İnsanlar öpücük vererek ve sarılarak şefkat göstermeye çok alışkındır. Fakat bu tür bir sevgi her zaman köpekler tarafından iyi karşılanmaz. Bu tür sosyal etkileşimleri anlamazlar.

köpeğine sarılan kadın

Bunu düşündüğünüzde köpeğinize sarılmak, sevgi jestinden ziyade ‘hapis’ gibi görünebilir. Aslında, köpeklerin büyük çoğunluğu sarılmayı sevmez.

Elbette, köpekler özellikle sahipleri ve aile üyelerine sevgi ve şımartan şeyleri vermeyi ve almayı sever. Bununla birlikte, hoşnutluklarını ifade etmenin ve sevdikleri insanlarla birlikte olduklarını göstermenin kendilerine ait yollarına sahiptirler.

Çok fazla kelime

Bizim için sözlü dil, düşüncelerimizi, duygularımızı ve arzularımızı iletmenin en önemli ve normal yoludur. Aslında, birçoğumuz düşünmemize ya da bir sunumumuza ya da önemli bir olaya hazırlıklı olmamıza yardımcı olmak için kendimizle konuşuruz.

golden köpek ve sahibi

Ancak, çok fazla konuşma yaptığınız anlar köpeğinizin en nefret ettiği zamanlardır. Daha önce de söylediğimiz gibi köpekler çoğunlukla vücut dilini duruşlar, eylemler ve yüz ifadeleriyle iletişim kurmak için kullanırlar. Köpeğinizle sadece sözlü olarak değil, aynı zamanda başka şekillerde de iletişim kurabileceğinizi unutmayın.

Bu durum, onunla konuşurken köpeğinizin hoşuna gitmediği anlamına gelmez, ancak köpekler söylemek istediklerini iletmek için daha fazla vücut dili kullanmanızı isterler. Bu şekilde iletişim kurarak köpeğinizle aranızdaki bağı ve ilişkiyi geliştiriyor olacaksınız. Bu nedenle, köpek beden dili hakkında daha fazla bilgi edinmenizi öneririz.

Gürültülü alışkanlıklar ve çevre

Köpeklerin duyularının bizimkinden, özellikle işitme ve koku almalarından daha gelişmiş olduğunu unutmamak önemlidir. Müziğinizi yüksek sesle açmak, şarkı söylemek, dans etmek veya “kötü hisler” den kurtulmak sizin için eğlenceli olabilir.

sandalyenin altına saklanmış yavru köpek

Ancak, bu durum köpeğinizin nefret ettiği şeylerden biridir, çünkü yüksek sesli şeyler onu korkutabilir veya onu rahatsız edebilir. Aynı nedenden dolayı köpeğiniz gürültülü ev aletleri ve nesnelerden kaçmayı tercih edebilir veya bu nesneler onu rahatsız edilebilir. Örneğin, elektrikli süpürgeler ve saç kurutma makineleri. 

Azarlama ve cezalar

Dürüst olalım: Kimse bağrılmaktan, cezalandırılmaktan, kilitlenmekten veya aşağılanmaktan hoşlanmaz. Aynı şey köpekler için de geçerlidir. Azarlamak, köpekleri korku, stres ve kaygı gibi olumsuz duygulara maruz bırakır. Bunların hepsi evcil hayvanınızın fiziksel ve zihinsel sağlığı için zararlı şeylerdir.

halıya işemiş golden köpek

Ayrıca, cezalar ve şiddet içeren yöntemler çok tehlikelidir, çünkü hayvanlar kendilerini tehdit altında hissettiklerinde kendilerini savunma eğilimine geçerler. Bu nedenle, pozitif takviyeli bir köpek eğitimi seçilmesi önemlidir. Bu yöntem, köpeklerin öğrenme ve bilişsel yeteneklerini teşvik edecektir.

Günlük etkinlik eksikliği

Rutinler, insanlar arasında sıkıcı bir şey olarak görüldüğü için kötü bir ün kazanmıştır. Ancak, köpeğinizin nefret ettiği şeylerden biri de gün boyunca iyi tanımlanmış bir rutinin olmamasıdır.

çalar saat ve uyuyan köpek

Gereksiz risklere maruz kalmamak ve daha güvenli hissetmek için hemen hemen tüm hayvanların bir rutine sarılması gerekir. Tabii ki, bu duruma köpekler de dahildir ve sağlıklı bir yaşam rutinlerinden çok fazla yararlanırlar.

Bu iyi alışkanlıklar; beslenme zamanlarını, yürüyüşleri, zihinsel stimülasyonu, dinlenmeyi ve tabii ki eğlenceyi içermelidir. Bu durum, evcil hayvanlarımızla iyi bir günlük ilişki kurmanıza yardımcı olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.