Köpeğimi Arı Sokarsa Ne Yapacağım?

Köpeğinizi arı soktuğunda ne yapmanız gerektiğini bu yazımızda öğrenin.
Köpeğimi Arı Sokarsa Ne Yapacağım?

Son Güncelleme: 20 Temmuz, 2020

Etrafta vızırdayan arıları sadece yazın göreceğiz diye bir şey yoktur. Arıların hedefinde biz de olabiliriz minik dostlarımız da. Arı ısırığı köpekler için acı verici olabileceğinden hazırlıklı olmak ve ne yapacağımızı bilmek önemlidir.

Daha önce hiç böyle bir şey yaşamamış olsanız da önlem almak tedavi etmekten her zaman daha iyidir. Eğer köpeğimi arı sokarsa ne yaparım diye endişe ediyorsanız, bugün size hangi adımları izlemeniz gerektiğini anlatacağız.

Köpeğimi arı sokarsa ne yapmalıyım?

köpeğimi arı sokarsa: çiçeklerin arasında koşan beyaz köpek

Bilmeniz gereken ilk şey arının soktuktan sonra beyaz bir iltihaba yol açtığıdır; sokulduğunu bu belirtiden anlayabilirsiniz. Başka semptomlarla karşılaşırsanız köpeğinizin alerjisi olabilir demektir. Bu durumda derhal veterinere götürün.

Eğer köpeğinizin güçten düştüğünü, kusmaya başladığını, ateşi çıktığını ya da anormal başka bir şey fark ettiyseniz mutlaka alerjik bir reaksiyon gösteriyor demektir. Bu durumda yapacağınız ilk yardım müdahalesi yeterli olmayacak, en kısa sürede veterinere götürmeniz gerekecektir.

İlk önce arının iğnesini çıkarın

Zehir arının iğnesinde olduğu için ilk yapmanız gereken bunu çıkarmaktır. Aklınıza ilk önce cımbız kullanmak gelse de bu büyük bir hata olacaktır. Bu şekilde iğneyi kırabilir ve zehri daha çok yayabilirsiniz.

Düzgün bir şekilde çıkarmak için kredi kartı ya da sert bir karton kullanmak en iyisidir. İğneyi kazıyarak nazikçe çıkarırken bir yandan da elinizle baskı uygulayın.

O bölgeyi temizleyin

İğneyi çıkardıktan sonra sokulan bölgeyi bol sabunlu suyla temizleyin. Bu şekilde kalan zehri de atabilirsiniz. Fakat bu noktada çok ovalamamak önemlidir; çünkü aksi halde köpeğinizin canı daha çok yanar. Sade, hatta mümkünse kimyasal içermeyen doğal bir sabun kullanmanız iyi olur.

Bölgeyi bir bebeği yıkar gibi nazikçe yıkayın ve iyice temizlendiğinden emin olun. Dilerseniz biraz hidrojen peroksit kullanabilirsiniz ama asla alkol kullanmayın.

Acıyı dindirin

Bir sonraki adımda sokmanın yol açtığı acıyı dindirmek geliyor. Bunun için buz kullanabilirsiniz; şişkinliği ve acıyı hemen azaltacaktır.

Bir başka yöntem de karbonat kullanmaktırBir bardak suya bir çay kaşığı karbonat ekleyip ufak bir bezi bu karışımla ıslatarak sokulan bölgeye uygulayın.

Aynı şekilde aloe vera da kullanabilirsiniz. Evinizde bu bitkiden bulunuyorsa bir dal koparın ve içindeki jeli direkt olarak sokulan bölgeye sürün. Elbette köpeğinizin tüylerini iyice ayırmayı unutmayın. İşinizi kolaylaştıracaksa o bölgedeki tüylerini kesebilirsiniz.

Aloe vera bitkiniz yoksa %99 aloe vera içeren krem ya da losyonlar kullanabilirsiniz, bunlar da aynı işlevi görecektir.

Köpeğinizi veterinere götürün

beraber yatan bir kurt köpeği ve veteriner

Önceki adımların hepsi evde yapabileceğiniz şeylerdi. Ancak köpeğinizde alerjik bir reaksiyon, anormal bir şişkinlik ya da farklı semptomlar olduğunu fark ederseniz dostunuzu hemen veterinere götürmelisiniz.

Evde ya da veterinerde tedavi etmiş olmanız fark etmeksizin arının soktuğu yeri her gün gözlemlemeniz gerekir çünkü bazen durumu kötüleşebilir. Yakından izlediğiniz sürece başka problemleri de önlemeniz mümkün olur. Bunu asla ciddiye almamazlık etmeyin. Ne de olsa köpeğinizin sağlığı için biraz daha dikkatli olmakla hiçbir şey kaybetmezsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Ev Yapımı Sivrisinek Kovucular: Etkili 5 Tarif
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Ev Yapımı Sivrisinek Kovucular: Etkili 5 Tarif

Mağazalardaki sivrisinek kovucular içlerinde birçok kimyasal madde barındırır. Bu nedenle evde kendiniz yapmanız daha iyi olacaktır.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.