Kısırlaştırılmış Bir Köpeğin Bakımı

21 Ağustos 2021
Kısırlaştırılmış köpekler ameliyattan hemen sonra ve yaşamları boyunca bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu, köpeğinizin ve başkalarının iyiliği için gerekli bir prosedürdür.

Ameliyatı gerçekleştirmeden önce kısırlaştırılmış bir köpeğin bakımı ile ilgili her şeyi bilmek önemlidir. Bu, her hayvan sahibinin planlaması gereken bir ameliyattır, çünkü istenmeyen gebelikleri yönetmek ve evcil hayvandaki hastalıkları kontrol etmek için esastır.

Kısırlaştırıldıktan sonra, tüm köpekler ameliyattan sonra ve yaşamları boyunca özel ilgiye ihtiyaç duyarlar. Örneğin, birçok evcil hayvan, sahipleri onları fazla beslediği ve yeterli egzersiz yapmadığı için obez ve tembel hale gelir. Sizi kısırlaştırılmış bir köpeğe bakmakla ilgili her şeyi öğrenmeye davet ediyoruz.

Kısırlaştırma nedir?

Bir köpek kısırlaştırıldığında, karmaşık bir veteriner tıbbi prosedüründen geçmiştir. Bu işlemde, hastalıkları, kötü huylu tümörleri önlemek ve doğum oranını kontrol etmek amacıyla üreme organları çıkarılır.

Bu işlemde köpeğin ağrı hissetmemesi için anestezi kullanılır. Ancak bu, uyandıklarında hayvanlar için çok rahatsız edici olan oryantasyon bozukluğu ve kusma etkilerine yol açabilir. Bu nedenle, bu ameliyattan sonra köpeğinize nasıl bakacağınızı bilmek önemlidir.

Kısırlaştırılacak bir köpek.

Konu ile ilgili terimler

Hadım işleminde erkeğin testisleri, dişinin yumurtalıkları ve rahmi alınır. Sterilizasyon ise hormonların ürettiği etkiyi ortadan kaldırmayan daha az invaziv bir tekniktir. Bu ikincisi, köpeklerde meni içeren kanalların ayrılması ve dişi köpeklerde fallop tüplerinin ligasyonu ile gerçekleştirilir.

Her iki teknikle de üreme kontrolü sağlanır, ancak hadım, sterilizasyonun bastırmadığı hormonlarla ilgili davranış ve fiziksel değişiklikleri ortadan kaldırır. Bunun nedeni, herhangi bir organın çıkarılmasına gerek olmamasıdır. Bunu yapmak için sterilizasyon içinde vazektomi, tüp ligasyonu veya histerektomi (rahmin alınması) gibi başka teknikler de vardır.

Kısırlaştırılmış bir köpeğin bakımı

Ameliyattan hemen sonra ve hayvanın yaşamı boyunca köpeğinizde dikkate almanız gereken hususlar vardır. Kısırlaştırılmış bir dişi köpeğin ameliyattan sonra iyileşmesi için geçen süre yaklaşık bir haftadır ve bir erkek köpek yaklaşık 5 günde iyileşir.

Bu süre boyunca, hayvanda ilgisizlik, iştahsızlık ve daha az aktivite gibi davranışlar göreceksiniz. Bu nedenle ameliyattan hemen sonra şunları öneriyoruz:

  • Anestezi vücut ısısını düşürebileceğinden, evdeyken köpeğiniz için iyi bir barınak sağlayın. Ayrıca, kusması durumunda boğulmasını önlemek için onu her zaman yüzü yere bakacak şekilde taşımalısınız.
  • Evdeyken, merdivenden düşme riskinin olmadığı veya strese neden olabilecek yüksek seslerin olmadığı güvenli bir yere koyun.
  • Köpeği yemeye zorlamayın. Anestezinin etkisi onları kusturabilir, bu yüzden onları yapmak istemedikleri hiçbir şeyi yapmaya zorlamayın. Daha iyi hissettiklerinde, kesinlikle yiyecek ararlar.
  • Operasyon alanını kaşımaması ve dikişleri sökmemesi için köpeğe bir Elizabeth yakası takın. Dişiler için eski gömleklerle bir kuşak da yapabilirsiniz. Kumaşın temiz olduğundan emin olun ve her gün değiştirin.
  • Veterinerinizin tavsiyelerini dikkate alarak yara bölgesini temizleyin. Normalde yaraya pansuman yapmaya ertesi gün başlarsınız. Ameliyattan en az 3 gün sonrasına kadar köpeğinizi hareketli oyunlara veya çok hareket etmeye teşvik etmeyin.

Kısırlaştırılmış bir köpeğin bakımı için diğer ipuçları

Buna ek olarak, köpeğin vücut ısısına da dikkat etmelisiniz. Dinlendiği yerde kuvvetli hava akımı olmadığından veya güneşe doğrudan maruz kalmadığından emin olun. İyi bir vücut ısısını korumak için daima bir battaniye kullanın. Havanın çok soğuk olduğunu görürseniz, yatağının etrafında havluya sarılmış sıcak su şişeleri kullanın.

Anestezinin etkileri azalmaya başladığında, yakınına bir kap su koyun. Anestezinin etkileri yutmalarını veya çiğnemelerini zorlaştıracağından, onlara doğal, yumuşak yiyecekler hazırlayın.

Ameliyattan sonra obezite önlenmeli ve hayvanın geri kalan hayatı boyunca izlenmelidir. Bu çok gereklidir, çünkü kısırlaştırma sonrası köpek çok daha kolay kilo alacaktır. Kişiselleştirilmiş bir diyet planı oluşturmak için bir veterinere danışmanızı öneririz.

Kısırlaştırma hayvanın bazal metabolizma hızını düşürerek kilo almasına yardımcı olur. Genellikle diyetini değiştirmeniz gerekir.

Dişiler kısırlaştırıldıktan sonra kızgınlığa girer mi?

Hadım edildiklerinde dişiler yumurtasız kalır, bu nedenle östrojen ve progesteron gibi hormonları üretmeyi bırakırlar ve böylece kızgınlık dönemleri kaybolur. Hadımın beraberinde getirdiği bir diğer durum da her iki olaya da hormonal süreçler aracılık ettiği için meme tümörü riskini azaltması ve yalancı gebeliği ortadan kaldırmasıdır.

Öte yandan, sterilizasyonda sadece tüp ligasyonu gerçekleşir, bu nedenle köpeğin hormonal dengesi korunur. Bu nedenle, yavruları olmamasına rağmen, dişi tipik kızgınlık dönemi davranışlarına sahip olacaktır.

Köpekler kısırlaştırıldıktan sonra dişi köpekleri kovalamayı bırakır mı?

Erkeklerde hadım üreme davranışını etkiler. Testisler alındığında, erkek cinsiyet hormonu olan testosteron üretimi durdurulur. Bu sayede cinsel istek ve baskınlık engellenerek saldırganlık azaltılır. Sadece meni üreten kanallar kesilir ve testisler kalırsa, tipik erkek kızgınlık dönemi davranışları devam edecektir.

Köpeklerde orşiektomi örneği.

Gerekli bir prosedür

Sterilizasyon programlarının olmadığı bölgelerde evcil hayvan ötenazi oranlarının büyük oranda arttığını biliyor muydunuz? Humane Society International‘a göre, köpekler insanlardan 15 kat daha üretkendir ve kısırlaştırıldıklarında aşırı nüfus ve terk edilmiş köpeklerin varlığından kaçınılır.

Sadece bu da değil: Her iki süreç de uzun vadede evcil hayvanlarda patolojileri önler. Kısırlaştırılmış bir köpeğe bakmak kolay olmasa da, ameliyat her zaman buna değer.

Affinity – Vets & Clinics. (s. f.). Castrar perro postoperatorio. Necesidades y cuidados más frecuentes. Recuperado 9 de agosto de 2021, de https://www.affinity-petcare.com/vetsandclinics/es/castrar-perro-postoperatorio-necesidades-y-cuidados-mas-frecuentes

AVATMA. (2021, 1 febrero). Esterilización y Castración en Animales de Compañía. Un Debate Necesario. Ventajas e Inconvenientes. https://avatma.org/2021/02/01/esterilizacion-y-castracion-en-animales-de-compania-un-debate-necesario-ventajas-e-inconvenientes/

Castiblanco, C. (2020, 22 noviembre). ¿Cómo cuidar a tu perro o gato luego de la esterilización? Sigue estos consejos. Bogota.gov.co. https://bogota.gov.co/mi-ciudad/ambiente/esterilizacion-de-perros-y-gatos-cuidados-postoperatorios

HSI. (s. f.). La Importancia de Esterilizar y Castrar a sus Animales de Compañía. Humane Society International. Recuperado 9 de agosto de 2021, de https://www.hsi.org/wp-content/uploads/assets/pdfs/why_spayneuter_is_important_spanish.pdf

Kivet. (2021, 1 julio). ¿Sabes qué cuidados necesita tu perro o perra recién esterilizada? Clínicas Veterinarias Kivet. https://www.kivet.com/cuidados-perro-perra-despues-esterilizar/