Logo image
Logo image

Köpeklerde Kısırlaştırma Sonrası Saldırganlık Azalır Mı?

3 dakika
Birçok insan kısırlaştırma işleminin saldırganlığı azalttığını söylüyor. Bu yazıda böyle bir çıkarımın doğru olup olmadığından bahsedeceğiz.
Köpeklerde Kısırlaştırma Sonrası Saldırganlık Azalır Mı?
Son Güncelleme: 20 Haziran, 2020

Bütün köpekler aynı değildir ve maalesef bazıları saldırganlık veya asabiyetle ilgili problemler yaşayabilir. Birçok insan kısırlaştırma sonucu bu tür negatif davranışların azalacağına inanır, peki gerçekten de öyle mi? Köpeklerde kısırlaştırma sonrası neler gözlemlendiğine birlikte göz atacağız.

Kısırlaştırma işlemi sonrası tıpkı kediler gibi köpeklerin daha sakin oldukları doğrudur. Ancak her zaman çözüm bu olmamalıdır. Kısırlaştırma sürecinin hem olumlu hem de olumsuz özelliklerini bu yazıda özetledik. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Kısırlaştırmanın dezavantajları

Some figure

Öncelikle şunu vurgulamak istiyoruz, kısırlaştırma dendiği zaman iki cinsiyete de yapılan işlemden bahsediyoruz. Asla aklınızdan çıkarmamalısınız; her ne kadar hızlı bir işlem olsa da kısırlaştırma cerrahi bir işlemdir ve her ameliyat gibi riskler barındırır. Antibiyotik ve ağrı kesicilerdeki ilerlemeler sayesinde köpeğiniz eskiye oranla çok daha az acı hissederek bu operasyonu geçirir. Ancak yine de bu bir ameliyat olduğu için toparlanması için zamana ihtiyacı olacak. 

Hayvan olmaları bir şeyi değiştirmiyor, yapılacak olan işlemi detaylı bir şekilde bilmek zorundasınız. Şimdi size kısırlaştırma işleminin bazı dezavantajlarından bahsetmek istiyoruz.

Obezite

Ameliyat sonrası evcil hayvanınızın hormonlarının dengesizleşmesi ve doğru bir şekilde çalışmaması normal bir durumdur. Bu yüzden köpeğiniz eskiye oranla daha çok yemek yemek isteyebilir ve doğal olarak kilo almaya başlar. Kısırlaştırmanın önemli bir dezavantajı bu kilo alma durumudur.

Eğer köpeğinizi kısırlaştırdıktan sonra fazla kilo aldıysa, veterinerinizden randevu alın. Veterineriniz köpeğinize uygun az kalorili bir diyet oluşturacaktır. Kilo alma kısırlaştırmanın bir dezavantajı olsa da çözümü olmayan bir problem değildir. Tüm bunlara ek olarak, köpeğinize düzenli olarak egzersiz yaptırarak da kilo probleminin önüne geçebilirsiniz.

Mutsuzluk

Tıpkı doğurganlığını kaybeden insanlar gibi, hayvanlar da bu durumun sonucunda kendilerini mutsuz hissedebilirler. Bu duruma neden olan şey çoğu zaman hormonlardır. Buna ek olarak, hayvanlar depresif duygulardan nasıl kurtulacaklarını bilmezler.

Köpeklerde kısırlaştırma: Avantajları

Tahmin edeceğiniz gibi birçok insan kısırlaştırmanın saldırgan ve asabi davranışları azalttığını düşünüyor çünkü aslında çoğu durumda bu varsayım geçerlidir.

Kısırlaştırmanın ilk avantajı, kızgınlık döneminde evcil hayvanların sakin kalabilmesini sağlamaktır. Bu şekilde köpeğiniz kızgınlık döneminde olan diğer köpeklerle de sorun yaşamaz. Kısırlaştırmanın diğer avantajları ise şunlardır:

Köpeklerde kısırlaştırma sonucu iştah artar

Kısırlaştırma sonrasında köpeğinizin iştahı artabilir, ancak aynı zamanda daha az enerjiye ihtiyaç da duyacak. Bu yüzden de daha az yemek isteyecek. Kısırlaştırma işlemi sonrası köpeğiniz için en iyi diyet seçeneklerinin neler olduğunu öğrenmek için veterinerinize danışın. Köpeğinize uygun bir diyeti size önerecektir.

Kısırlaştırmanın dişi köpekler için faydaları

Kısırlaştırmanın sonuçları erkek ve dişiler için farklı olabilir. Ancak cerrahi işlem üreme organları üzerinde yapıldığı için eşit derecede zor bir işlemdir. Kısırlaştırma işleminin dişi köpekler için birçok avantajı bulunmaktadır:

  • İstenmeyen yavrulardan kaçınılmış olur. Eğer fazladan 4 veya 5 köpek yavrusuna bakabilecek durumda değilseniz köpeğinizi kısırlaştırmak isteyebilirsiniz.
  • Muhtemel tümörleri önlemek için. Eğer kısırlaştırma işlemi erken yaşlarda yapıldıysa, köpeğinizin meme tümörlerine, çeşitli enfeksiyonlara, rahim hastalıklarına veya yumurtalık tümörlerine sahip olma riski büyük ölçüde azalır.
  • Yalancı gebelik önlenmiş olur.
  • Kızgınlık döneminde yaşanılan gerginlik ve saldırganlık önlenmiş olur.

Kısırlaştırma erkek köpeklerin saldırganlığını azaltabilir

Some figure

Kısırlaştırma, özellikle üstünlük kurma sorunları olan köpeklere yardımcı olabilir. Bu tür köpekler her zaman sürünün lideri gibi hissetmek isteyen köpeklerdir ve eğer bu isteklerine ulaşamazlarsa agresif bir şekilde tepki verirler.

Kısırlaştırmanın diğer avantajları ise şunlardır:

  • Köpeğiniz her yeri idrarıyla işaretleme gereği hissetmez; hatta bunu yapmayı tamamen bırakabilir.
  • Köpeğiniz evden kaçmaya çalışmaz.
  • Köpeğinizin gelecekte sahip olabileceği muhtemel prostat tümörleri önlenmiş olur.
  • Kısırlaştırma sonucu diğer muhtemel testis veya prostat hastalıkları riskleri de ortadan kalkabilir.

Gördüğünüz gibi, kısırlaştırma işlemi saldırganlığın üstesinden gelmenize yardımcı olabilir, ancak bu işlemin hem iyi hem de kötü yanları var. Yapabileceğiniz en iyi şey, evcil hayvanınızın durumu hakkında veterinerinizle açık bir şekilde konuşmaktır. Unutmayın, veterineriniz evcil hayvanınız için en iyi olana karar vermek için var.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.