Köpekleri Kısırlaştırmak için En Uygun Yaş

Bir köpeği kısırlaştırmak, son yıllarda bir rutin halini almıştır. Hatta, barınaktan bir köpek sahiplenirseniz, bu işlemi çoktan geçirmiş olmaları muhtemeldir.
Köpekleri Kısırlaştırmak için En Uygun Yaş
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çoğu evcil hayvan sahibi, köpekleri kısırlaştırmak için en uygun yaşın ne olduğunu öğrenmek istemektedir, ancak son çalışmalara göre bir köpeği kısırlaştırmak için doğru yaşı seçmek o kadar kolay olmamaktadır.

Bir köpeği kısırlaştırmak nasıl fayda sağlar?

İlk olarak, kısırlaştırmak büyük oranda ortalama yaşam süresinin artmasıyla ilişkilidir. Kısırlaştırılmayan köpeklere kıyasla dişilerde ortalama yaşam süresi %26, erkeklerde ise %18 oranında yükselmektedir.

Bunun sebebi, bu işlemin bazı kanser türlerini, travmayı ve enfeksiyon riskleri dahil olmak üzere çeşitli hastalıklardan kaynaklı ölüm oranlarını önemli ölçüde azaltmasıdır.

Bununla birlikte, diğer kanser türleri ve ortopedik sorunlar gibi anılan riskler olsa da, faydalar muhtemel sorunlara göre daha ağır basmaktadır.

yavru köpek

Köpekleri kısırlaştırmak için doğru zaman

Genelde bu işlem, çok erken yaşlarda, iki ya da üç aylıkken yapılmaktadır. Bunun sebebi, hayvan barınaklarında hayvan nüfusunu kontrol altına almak için yapılmasıdır.

Bu aşama, hayvan kurtarma derneklerinde önemli bir aşama olarak görülmektedir çünkü evcil hayvan sahiplerinin sadece %40’ı kısırlaştırma sorumluluklarını yerine getirmektedir. Sonuç olarak, sahiplendirmeden önce kısırlaştırmak mantıklı görülmektedir.

Bu uygulama halk sağlığına yardımcı olmayı ve aşırı nüfusun bir sonucu olarak hayvanların acı çekmesini önlemeyi amaçlamaktadır. Konuyla ilgili, birkaçı çelişkili ama önemli miktarda literatür olmasına rağmen, bu uygulamanın güvenliği ve uzun vadeli etkileri hakkında hala akıllarda soru işareti bulunmaktadır.

Köpekleri kısırlaştırmak için belli bir yaş var mıdır?

Bu uygulamanın ileri yaşlarda gerçekleştirilmesinin yararları ve riskleri hakkında yeni bilgiler her zaman ortaya çıkmaktadır. Şüphesiz gelecekte mevcut öneriler gözden geçirilmeye ve yeniden değerlendirilmeye devam edecektir.

  • Küçük ırklar/yetişkinlikte 22 kg’dan daha hafif olan köpekler: erkeklerde önerilen yaş altı ayken; dişilerde 5 ve 6 ay civarında ilk kızışmalarından öncedir.
büyük ve küçük ırk
  • Büyük ırklar/yetişkinlikte 22 kg’dan daha ağır olan ırklar: öneriler daha esnektir.

Eğer erkekler daha ileri yaşlarda kısırlaştırılırsa, bazı kanser türü ve ortopedik sorunların riski azaltılabilir. Ancak, dikkat edilmesi gereken birtakım davranış sorunları da çıkabilir.

Dişiler için, yetişkinlik döneminde kısırlaştırılmak bazı kanser türü riskini azaltırken diğerlerinin riskini arttırabilir. Erkeklerde olduğu gibi, bazı ortopedik sorunların riski de azaltılabilir.

Büyük köpekler

Kısırlaştırma yaşı ile performans arasındaki bağlantı üzerine 450 eğitimli hizmet köpeğinin üzerinde yakın tarihli bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar kısırlaştırma için ideal yaşları şu şekilde belirlemiştir:

 Kısırlaştırma yaşı
Barınaktaki bir köpekSahiplendirme öncesi (6 haftadan itibaren)
Küçük ırk, erkek ya da dişi5 ay öncesi
Büyük ırk, dişi5 ay öncesi
Büyük ırk, erkek (serbestçe dolaşan)5 ay öncesi
Büyük ırk, erkek (evde yaşayan)7 ve 11 ay arası. İdeal olarak 15 – 18 aylıkken.

Özetle, artıları ve eksileri göz önüne bulundurduğumuzda, köpeklerde kısırlaştırma için önerilen yaşın 5 ve 6 ay olduğunu görmekteyiz.

İstisnalarıyla birlikte, her türlü şüphenizi veteriner ile paylaşabilirsiniz. Hem sizin hem de evcil hayvanınız için doğru kararı vermenizde yardımcı olacaklardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.