Kırmızı Pancar Köpekler İçin Sağlıklı Mıdır?

Kırmızı pancar posası köpeğiniz için harika bir lif kaynağıdır. Bu yazımızda daha fazlasını öğrenin!
Kırmızı Pancar Köpekler İçin Sağlıklı Mıdır?
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğiniz için doğal ve sağlıklı bir sürü gıda vardır. Bunları düzgün bir şekilde nasıl hazırlayacağınızı ve pişireceğinizi bilirseniz, köpeğinizin sağlığının iyi olmasına yardımcı olabilirler. Bazı sebzeler ve baklagiller köpekler için çok faydalıdır. Kırmızı pancar da bunlardan biridir, biliyor muydunuz? Kırmızı pancarın köpekler için faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kırmızı Pancar ve İlginç Özellikleri

Pancarın bilimsel adı Beta vulgaris‘tir, otsu bir bitkidir yani kökleri yeşildir. Pancarın birçok çeşidi vardır, çoğu tarımsal ve ticari amaçlarla kullanılabilir.

Pancar genelde pişirilir. Pişirme sürecinde, pişirdiğiniz su pembe veya kırmızıya döner. Bunun sebebi, kırmızı pancarın içindeki betasiyanin ve betaksantin adı verilen iki güçlü pigmenttir. Bunlar tamamen zararsızdır, fakat temas ettikleri her şeyi kırmızıya boyarlar.

Kırmızı pancar çok uzun süredir mamalarda takviye olarak kullanılmaktadır. Bu amaç için genellikle endüstriyel şeker çıkarma sürecinden kalan posa kullanılır. Bu posa köpekler de dahil olmak üzere bazı hayvanlar için çok faydalıdır.

mama yiyen köpek

Kırmızı Pancar, Bir Lif Kaynağı

Kırmızı pancarın köpekler için en büyük faydalarından biri yüksek lif içeriğidir. Kırmızı pancarın normal miktarlarda tüketilmesi (posa halinde veya kuru mamanın içinde), köpeğinizin bağırsak aktivitesini düzenlemeye yardımcı olacaktır.

Bu özellikle köpeğiniz ishal veya kabızlıktan muzdaripse çok faydalıdır. Çünkü lif, nem içeriği ve miktarını artırması sayesinde dışkının kıvamını iyileştirir.

Daha başka faydaları da vardır. Sindirimi iyileştirir ve köpeğinizin ihtiyacı olan besinleri mamadan daha iyi bir şekilde absorbe etmesini sağlar. Bunlarla da bitmez, köpeğinizin bağırsak florasını iyileştiren prebiyotikler (özel bir çeşit lif) içerir.

Gördüğünüz gibi, kırmızı pancar harika bir sebzedir. Bu yüzden mamalarının içine kırmızı pancar koyan mama üreticileri gün geçtikçe artıyor.

kırmızı pancar

Köpeğiniz İçin Diğer Faydaları

Kırmızı pancar lif içeriğinin yanı sıra, köpeğinizin sağlığı için iyi olan başka besinler ve mineraller de içerir. Magnezyum, sodyum ve potasyum bunlardan bazılarıdır. Bütün bunlar makro ögedir; çeşitli kas, sinir ve nörolojik fonksiyonların koordinesi için gereklidirler.

Vitamin bakımından da zengindir. Yüksek miktardaki folik asit (B9 vitamini) içeriği dikkatinizi çekmiş olabilir. Bununla birlikte, kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardım eden B12 de içerir. Folik asit aynı zamanda fetüste bazı hastalıkları önler, bu yüzden hamile köpekler için çok iyidir.

Ayrıca, A ve C vitaminlerini de içerir. Retinol ve retinoik asit bakımından zengin olan A vitamini, iyi bir görüş, sağlıklı cilt ve hatta üreme için çok önemlidir. C vitamini ise sağlıklı kemikler ve dişler için faydalıdır, fakat bunun aşırı dozları köpekler için gerekli değildir. C vitaminini kendileri sentezleyebilirler.

Gördüğünüz gibi, kırmızı pancarın besin değerleri düşündüğümüzün çok ötesindedir. Yine de her zaman önerdiğimiz gibi, köpeğinizin beslenmesine bir şey dahil etmeden önce veterinerinize mutlaka danışmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.