Logo image
Logo image

Köpek Mamasında Nem İçeriği Ne Demek?

3 dakika
Nem içeriği köpek mamalarının etiketlerinde gördüğünüz bir şeydir. Peki ne anlama gelir ve hangi çeşit mamayı seçmelisiniz?
Köpek Mamasında Nem İçeriği Ne Demek?
Son Güncelleme: 17 Ocak, 2020

Gıdalardaki etiketlerde birçok bilgi bulabilirsiniz. Fakat bu bilgileri anlamak her zaman kolay değildir, bu yüzden onları çözmek için bu konuda basit bilgilere sahip olmak iyidir. Peki ya köpek mamaları bu konularda nasıldır? En çok sorulan sorulardan birisi; köpek mamasındaki nem içeriğidir.

Amerika’daki Federal Yasaya (bazı eyaletlerde değişiklik gösterebilir) göre zorunlu olmasa da, popüler köpek maması markaları genelde mamadaki nem içeriği yüzdesini etikete yazarlar.

Köpeğiniz için doğru mamayı seçmek kadar, bu etiketlerde nelere bakmanız gerektiğini bilmek de önemlidir. Böylelikle, köpeğinizin ihtiyacı olan tüm besinleri aldığından emin olursunuz.

Köpek Mamasında Nem İçeriği Ne Demek?

Hayvan dostunuzun sağlığı için mamasındaki nem yüzdesi destekleyici bir faktördür. Daha yüksek veya daha düşük nem içeriği, illa daha iyi veya daha kötü demek değildir. Aksine, bazı mamaların, sağlık durumlarına, yaşlarına veya kalori alım gereksinimlerine bağlı olarak farklı köpek türlerine, farklı faydalar sağlayacağı anlamına gelir.

İşte size piyasadaki mamaların farkları için genel bir rehber. Olması gereken nem miktarına ve her mamanın avantajına bakın.

  • Kuru mama: Bu, %14’ten az nem içeren bir mama çeşididir. Kuru mamanın avantajı; saklamasının çok kolay olması ve uzun süre bozulmamasıdır. Aynı zamanda köpeğinizin dişlerini de temiz tutar. Dişlerinde çok fazla plak ve tartar birikmez.
  • Yarı nemli mama: Bu, %14-%34 aralığında nem içerir. En az yaygın olan köpek mamasıdır. Fakat gerçekten faydalıdır çünkü köpeğiniz için dengeli bir beslenme sunabilir. Islak mamadan daha az tartar problemine sebep olma ihtimali vardır. Köpeklerin çok sevdiği bir mama çeşididir, bu mamayı gördüklerinde asla hayır demezler.
  • Islak mama: Bu, %34’ten fazla nem içerir ve piyasada bulacağınız tipik konserve mamalar ıslak mamadır. Konserveyi açtığınızda, 3 gün içinde tüketmelisiniz. Islak mamanın avantajı, çoğu köpeğin bu mamayı sevmesidir. Neredeyse çiğneme gerektirmediği için yutması da kolaydır.
Some figure

Köpek Mamasında Nem: Hangi Tip Mamayı Seçmelisiniz?

Genel bir kural olarak, kuru mamada %10 civarında, yaş mamada ise %80 civarında nem vardır. Fakat bu yüzdeler üreticiye göre değişebilir.

İki durumda da, mama seçerken yüksek kaliteli olanı seçin. Kuru mamalar çok sıkı testlerden ve kontrollerden geçmektedir. Köpeklerin sağlığı için en faydalı mama çeşididir.

Köpek Maması Seçerken Farkında Olunması Gereken Şeyler

Mama çeşitleri, köpek beslenmesinde uzman kişiler tarafından üretilir. Bu da, köpeğinizin dengeli beslenmesi ve sağlıklı ve güçlü olması için ihtiyacı olan besin maddelerini içerdiği anlamına gelmektedir.

Fakat mama çeşidine karar verirken almanız gereken bazı önlemler vardır. Örneğin, kuru mama köpeğinizin su seviyesini korumaz. Onun bol su içtiğinden emin olmalısınız.

Bunların yanında, bütün köpek ırkları için spesifik mama türleri olsa da, bazı köpekler ihtiyacı olan mamaları beğenmezler. Böyle bir durumda, köpeğiniz sadece karnını doyuracak kadar yiyor ve az besleniyor olabilir. Bu durumu da iyi gözlemleyin.

Düşünmeniz gereken bir diğer faktör ise köpeğinizin dişleridir. Çoğu köpek, tartardan muzdarip olmaya yatkındır. Genelde ıslak mama ile beslenen köpekler tartara ve bununla alakalı problemlere maruz kalmaya daha yatkındır.

Some figure

Köpeğinizin Diş Sağlığı İçin Yapabileceğiniz Şeyler

Hangi mama türünü kullanıyor olursanız olun, diş çubuğu kullanmak iyi bir fikirdir. Genelde ıslak mama veriyorsanız daha çok kullanmaya ihtiyacınız olabilir. Kötü bir ağız kokusundan kaçınmasına yardımcı olurken, ona öğünler arasında atıştıracağı bir şey de vermiş olacaksınız.

Peki ya nem içeriği ile ilgili hala şüpheniz varsa? O zaman, veterinerinize danışmanız iyi bir fikirdir. Köpeğinizin özel ihtiyaçları için en iyi mamayı seçmenize yardımcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Tienda animal. Beneficios de la comida húmeda para perros. Extraído de: https://www.tiendanimal.es/articulos/beneficios-de-la-comida-humeda-para-perros/
  • Dingonatura. Las etiquetas de los alimentos. 2 de febrero de 2018. Extraído de: https://www.dingonatura.com/las-etiquetas-de-los-alimentos-n-30-es
  • Lobo azul. Cómo leer las etiquetas de los piensos para perros. Extraído de: https://piensosloboazul.com/es/etiquetas-de-los-piensos-para-perros

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.