Kedinizle Uyumanız Uygun Mudur?

Evcil hayvan sahiplerinin çoğu kedileriyle uyumalarının uygun olup olmadığını merak ediyor. Bugünkü yazımızda kedinizle uyumanız hususunda konuşacağız.
Kedinizle Uyumanız Uygun Mudur?

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2020

Eve yeni bir kedi getirmeden önce kendimize onunla uyumayacağımıza dair söz veririz. Fakat kış geldiğinde onları yalnız bıraktığımız için kendimizi kötü hissetmeye başlarız. Bundan dolayı da bize eşlik etmesine izin veririz. Birçok insan gibi aklınızda kedinizle uyumanız hususunda birtakım sorular varsa bu yazımızı okumaya devam edin.

Kedinizle Uyumanız Ne Gibi Olumsuzluklara Neden Olur?

İlk önce kedinizle aynı yatakta ya da aynı odada uyumanızın olumsuz yönlerinden detaylı bir şekilde söz edeceğiz. Burada endişe uyandıran konu hijyen. Kediler köpeklere kıyasla daha temiz hayvanlar olsalar dahi, bacaklarında ve genital bölgelerinde bakteri ve virüsler birikir.

Sarılarak kedinizle uyumanız

Tabii kediniz kumundan çıktıktan sonra çarşaflarınıza basmasına engel olmanız için bir seçeneğiniz de bulunuyor. Örneğin; onun eski bir battaniye üstünde uyumasına izin verebilirsiniz.

Eğer kedilere alerjiniz varsa, kedinizin olmaması daha iyi olacaktır. Tabii kedi sahiplenmeye karar verdiyseniz de tüylerinin sizi hapşırtmaması için daima pencereleri açık tutmalı ve onunla uyumayı aklınızın ucundan bile geçirmemelisiniz. Bu biraz sert gelebilir fakat başka bir çareniz bulunmuyor.

Geceleri kediniz uyuyor olmasına rağmen tüyleri uçuşabilir ve bu vakitlerde mecburen pencereleri kapalı tutarsınız. Bu tüyler burnunuza gelirse geceleri de vücudunuz ters tepkiler verebilir.

Kedinizle Uyumamanızı Gerektiren Diğer Nedenler

Kedinizle uyurken gecenin bir yarısında uyanmanıza neden olan durumlardan biri de bu hayvanların geceleri dolanma huylarının olmasıdır. Bundan dolayı gündüzleri uyur, geceleri ise alarm halinde olurlar. Doldurulmuş hayvan gibi yanınızda öylece durmak yerine oynamak ya da avlanmak isteyebilirler.

Bu bağlamda da dikkatli olmanız gerekir. En ufak bir harekette avlamaya çalıştıkları bir şeymiş gibi üstünüze atlayabilirler. Kediler yorganın altındakinin el ya da ayak olduğunu fark etmeyeceği için hareket ettiğinizde tırmalamaktan çekinmezler. Kediniz sizi avlayabilir!

Kedilere alerjisi olanlara ek olarak, astım hastaları, bebekler, küçük çocuklar ve hamile kadınlar da kedilerle uyuyamazlar.

Eğer bir yavru kedi sahiplendiyseniz annesini her daim özleyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Bundan ötürü muhtemelen tüm gece ağlayacak ve sıcaklığınızdan dolayı size yakın olmak isteyecektir.

Kedinizle Uyumanız Ne Gibi Avantajlar Sunar?

Tabii kedinizle uyumak istiyorsanız yalnızca olumsuz şeylerden de söz edemeyeceğiz. Sırada, kedinizle uyumanızın bazı faydalarından bahsedeceğiz.

Bunu yaparak tüylü dostunuzla ilişkinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Onunla uyumak gibi güzel bir paylaşımla, size olan saygı ve sevgisini kazanabilirsiniz. Ailede onun vakit geçirdiği tek insan haline bile gelebilirsiniz.

Özellikle soğuk havalarda ayağınızın ucunda kedinizin uyuması harika bir histir. Böyle anlarda mutluluktan mırladığına tanık olabilir ve dünyanın en mutlu sahibi olabilirsiniz.

Kediniz sakin bir hayvansa ve gündüzleri çok uyumuyorsa sizinle aynı zamanlarda uyuyabilir. Böyle bir durumda duyacağınız tek şey nefes alıp vermesi ve sakin bir noktaya yerleşmesi olacaktır. Ondaki rahatlık size de geçecek ve harika bir gece uykusu çekeceksiniz.

Sabahları uyanmakta zorluk çeken insanlardan mısınız? Endişelenmeyin, kediniz sizin için harika bir alarm görevi görecek. Tabii bir de her zaman yatakta sizinle bir şeyler izleyecek bir dost edinmiş olacaksınız.

Gri ceketli sahibesinin üstüne uzanmış gri kedi

Sonuç

Artılarını ve eksilerini değerlendirdiyseniz ve kedinizle uyumak istediğinize karar verdiyseniz uymanız gereken bazı “kurallar” bulunuyor:

  • Yatağınızın tüy olmaması için onu her gün fırçalayın.
  • Çarşaflarınızı haftada bir değiştirin.
  • Pijamalarınızı her hafta yıkayın.
  • Parazit olmaması için böcek ilacı kullanın.
  • Kedinizin aşı takvimini aksatmayın.
  • Her hafta odanızı derinlemesine temizleyin.
  • Yere uzanması için eski bir örtü serin.

Kedinizle uyurken ne gibi deneyimler yaşadığınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir ...
Kedinizle Yan Yana Uyumak İçin Tavsiyeler
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedinizle Yan Yana Uyumak İçin Tavsiyeler

Kedinizin yanınızda uyuması, ikiniz için de faydalı olabilir ancak rutinlerinizi bozma ve bir bağımlılık yaratma riski de vardır.