Kış Aylarında Köpek Yıkamak İçin Öneriler

Kış aylarında köpeğinizi çok sık yıkamanıza gerek olmadığı aklınızda olsun. Köpeğinizin hasta olmaması için banyo süresini de olabildiğince kısa tutmalısınız.
Kış Aylarında Köpek Yıkamak İçin Öneriler

Son Güncelleme: 27 Nisan, 2019

Köpeğinizi yaz aylarında yıkamak çok daha kolaydır çünkü serinlemesini sağlar. Ancak kış mevsiminde köpek yıkamak zorlayıcı bir görev olabilir. Hasta olmaması için çok dikkatli olmalısınız! Yazımızın devamında bu konudan daha detaylı bahsedeceğiz.

Kış mevsiminde köpek yıkamak için öneriler

Soğuktan koruyan tüyleri olmasına rağmen köpekler de zaman zaman üşür. Hatta bazen sıcak tutacak kıyafetler giymeye de ihtiyaç duyarlar. Ancak köpekler kış aylarında da kirlenmeye devam eder ve hava soğuk olmasına rağmen ara sıra yıkanmaları gerekir.

Köpeklerin, soğuk havalarda kirlenmeleri daha kolaydır. Yağmurlu günlerde çamurlara basarak yürüdükleri için eve kirli dönerler. Tabii ki köpeklerin evde de çok zaman geçirdiği ve kokularının her yere yayıldığını da unutmamak gerekir.

Yaz aylarında yıkanmak köpeğiniz için rahatlatıcı, hoş ve eğlenceli olabilirken kış aylarında durum bunun tam tersidir. Köpeğinizi kış aylarında da temiz tutabilmeniz için aşağıda bazı ipuçlarını derledik:

1. Çok sık yıkamayın

Köpeğinizi haftada bir yıkamak iyi bir fikir değildir. Bu kadar sık yıkanan köpekler kendi kokularını üretememeye başlar. Diğer köpeklerle kokuları sayesinde iletişim kurdukları için koku üretememek onlara sorun yaratacaktır. Ayrıca deride yeterince yağ üretimi olmadığı için tüyleri bazı özelliklerini kaybedecektir.

Haftada bir köpek yıkamak, yaz ayları için bile uygun değildir. Kış mevsiminde, özellikle de tüm günü evde geçiriyorsalar, ayda bir yıkamanız yeterli olacaktır.

2. Çabuk yıkayın

Hava soğukken köpeğinizi çabucak yıkayıp çıkarmanızı öneriyoruz. Böylece hem derisindeki kirin büyük çoğunluğunu temizlersiniz hem de hasta olmasını önlemiş olursunuz. Köpeğinizin tüylerini köpürterek suyun altında bir saat geçirmeyin. Banyo keyfini yaza bırakın.

köpek yıkamak

3. Sıcak suyla yıkayın

Yaz mevsiminde, hava çok sıcakken bile köpeğinizi soğuk suyla yıkamanız sağlığı için iyi değildir. Kışın, suyu biraz daha sıcak tutmalısınız. Böylece hem üşümez hem de banyonun tadını daha iyi çıkarabilir. Ancak suyu fazla ısıtıp köpeğinizi yakmamaya da dikkat edin.

4. Evin içinde yıkayın

Kimileri için biraz zorlu olsa da evin içinde yıkamak birden fazla sorunun önüne geçecektir. Labrador ve Boxer gibi orta ya da büyük boylarda köpeğiniz varsa duşta; Chihuahua, Dachshund ve French Bulldog gibi küçük bir köpeğiniz varsa da lavaboda yıkayabilirsiniz.

Böylece köpeğiniz soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklardan korunmuş olur. Tabii ki banyodan sonra küveti ya da lavaboyu yıkayıp köpeğinizin geride bıraktığı kir ve tüylerden arındırmanız gerekecek.

5. İyice kurulayın

Banyodan sonra köpeğinizin silkelenerek üstündeki suyu atmasına izin verin. Bu sırada köpeğinizi, ıslanmasında sakınca olmayan bir yerde tuttuğunuza emin olun.

havluyla kurulanan köpek

Her tarafı ıslatmalarını engellemek için birkaç dakika havluya da sarabilirsiniz. Böylece üstlerindeki fazla suyu da almış olursunuz. Ancak havluyu çıkardıktan sonra köpeğinizin yine de silkelenmeye çalışacağı aklınızda olsun!

Köpeğinizi tamamen kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmanızı öneriyoruz. Makinenin üflediği havanın derisini yakacak kadar sıcak olmadığından emin olun. Tüylerini bu şekilde kurutarak zatürre benzeri hastalıklara yakalanmasını ve tüylerinde nem kaynaklı mantar oluşumunu önlemiş olursunuz.

6. Güneşli bir günde yıkayın

Köpeğinizi yıkamak için güneşli bir günü tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Öğle vakti yıkarsanız bir süre güneşte yatıp kuruyacak vakti de olur. Ayrıca banyo sonrası çok üşümez.

Son olarak, köpeğinizi veterinerde yıkatma seçeneğiniz de olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Ayrıca pet shop’larda satılan kuru şampuanları tarakla tüylerine yayarak da köpeğinizi temizleyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.