Kediler ve Köpekler Arasındaki Farklar

Bu kadar farklı kişilikleri olduğunu düşünürsek, kedinizi tasmalı bir yürüyüşe götürmenin, her zaman efendisine eşlik etmeye hazır bir köpekle yapmak kadar kolay olmayacağını düşünmek mantıklıdır.
Kediler ve Köpekler Arasındaki Farklar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler ve köpekler sevimli evcil hayvanlardır ve nitelikleri onları birçok aileye harika üyeler haline getirir. Elbette, birçok yönden oldukça farklılar ve bugün kediler ve köpekler arasındaki farklara ve her birinden ne bekleyebileceğimize bakacağız.

Kediler ve Köpekler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bağımsızlık

Kedigiller köpeklerden çok daha bağımsız hayvanlardır ve yalnızlığa çok daha alışkınlardır. Aslında, bir kedinin yiyeceği ve suyu varsa, herhangi bir büyük problem olmadan yaklaşık üç gün boyunca yalnız kalabilir.

tasmayla kedi yürütmek

Köpeklere gelince, insanlara, özellikle sahiplerine daha yakın olmaları gerekir. Bir köpek sürekli bakım ve dikkat gerektirir ve bunun nedeni yalnızlığın bir köpek için stres ve üzüntü kaynağı olmasıdır. Yalnız kalmak, onlarda çok fazla endişe yaratır.

Temizlik

Temizlik, kediler ve köpekler arasında belirgin farklılık bulunan başka bir alandır. İkisini de yıkamak sorun olmasa da, kediler banyo zamanında kolayca strese girebilirler. Bununla birlikte, bu durum hayvanın kendisine bağlı olduğundan her zaman bu şekilde de gerçekleşmeyebilir.

Kediler tırtıklı dilleriyle kendilerini temizler. Bu şekilde, sık sık banyo yapmaları gerekmez, oysa köpek ile bir banyo rutini ayarlamanız gerekir.

Uysallık

Eğitim ve terbiye süreçleri her durumda farklıdır. Kedigiller nadiren evcilleştirilmeye izin verecek evcil hayvanlardır, çünkü başkalarının onlara hizmet etmeleri ve onlar için yaşaması gerektiğine inanırlar. Bununla birlikte, büyük bir özveriyle, bir kediyi oldukça başarılı bir şekilde eğitmek mümkündür.

kediler ve köpekler arasında eğitimde farklılıklar

Öte yandan, k öpeklerin tam tersi olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. Muhteşem bir öğrenme kabiliyetine sahipler ve sahiplerinin talimatlarına harika bir şekilde adapte olurlar.

İfade ve sevgi

Köpekler, şefkat ve şımartılmayı isteyen evcil hayvanlardır. Öte yandan, kediler çok daha fazla özerkliğe sahiptir ve sadece istedikleri zaman sevgi ararlar. Nasıl, ne zaman ve kimden sevgi alacaklarını seçeceklerdir.

Kediler aynı zamanda sadece kendilerine ait kıskançlıkla korudukları bir alana da sahiptir. Öte yandan köpekler, evde başka köpek olmadıkça, bu anlamda çok daha açıktır.

Bir köpeği düşündüğümüzde, akla oyuncu bir hayvanın görüntüsü geliyor. Bununla birlikte, kediler daha sakindir ve oldukça özel, bireysel bir kişiliğe sahiptir. Onları eğlendirmek için avcı içgüdülerine hitap etmeniz gerekir; en iyi oyunlar, avlarını yakalıyormuş gibi oynadıkları oyunlardır.

Bir köpeği yürüyüşe çıkartmak ve bir kediyi yürüyüşe çıkartmak arasındaki fark

Açıkçası, kedilerin aksine, köpeklerin yürüyüşe çıkma ihtiyacı daha fazladır. Köpekler, daha sakin bir yaşam süren kedilerden çok daha fazla enerji harcamalıdır. Bir köpeğin egzersiz yapma ihtiyacı, yürüyüş yapmaları için onları daha kolay hale getirir.

Aynı şekilde, köpekler daha itaatkar evcil hayvanlardır. Öte yandan, kedilerin kendi ritimleri vardır ve bu nedenle, onları yürüyüşe çıkarmaya çalışmak sahip için büyük bir zorluktur. Köpekler, sahiplerinin yaptıklarını yapmak zorunda olduklarını ve durup durmamaları gerektiğini bilirler.

Bu nokta, ikisi arasında temel bir farktır, çünkü köpekler genellikle azarlandıklarında itaat ederler. Bu, başka bir köpekle bir kavga olursa veya başka bir öngörülemeyen olay meydana gelirse, sokakta işleri kolaylaştırır. Öte yandan, çok fazla çaba göstermediğiniz sürece, kedilerin emirlerinize uymalarına gerek yoktur.

Bir kediyi eğitmek

Ancak, bir kediyi eğitmek imkansız bir iş değildir. Zeka, hazırlık, sabır ve uygun zamanınız varsa, bir kediyi yürüyüşe çıkarmayı deneyebilirsiniz. Kısırlaştırılmamışsa veya kızgınlık dönemindeyse, yürüyüşlere çıkarmamanızı tavsiye ederiz.

Kedinizle, onu kovalayabilecek köpeklerin olmadığı bir yerde yürümek çok önemlidir. Aslında en iyi şey, en azından kedinin ilk birkaç yürüyüşünde, ne insanların ne de hayvanların olduğu bir alan seçmektir.

Kısacası, her kedi kendine özgü bir kişiliğe sahiptir ve ona karşı çıkmak zordur. Yani, bir kediyi yürütmek yaygın olmasa da imkansız değildir. Her zaman olduğu gibi, önce veterinerinize danışmanız iyi bir fikirdir ve size gerekli yönergeleri ve önerileri verecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.