Bazı Kedilerin Poposu Neden Kötü Kokar?

Kedilerin poposundan kötü kokular gelmesinin birden çok nedeni olabilir. Bu yazıda kötü kokuya yol açan nedenlerin bazılarından bahsedeceğiz.
Bazı Kedilerin Poposu Neden Kötü Kokar?

Son Güncelleme: 27 Ocak, 2020

Çok temiz hayvanlar olmalarına rağmen, bazen kedilerin poposu kötü kokabilir. Eğer kedinizde böyle bir durum mevcutsa ve bu konuda endişeleriniz varsa, bu yazıda kötü kokuya neden olan bazı faktörlerden bahsedeceğiz.

Yeteri kadar temizlenememek

Kediler tüy bakımı konusunda yeteneklidir; düzenli olarak dillerini ve patilerini kullanarak kendilerini temizlerler. Aslında bu temizlik ritüeli sadece tüylerini temizlemelerini sağlamaz, aynı zamanda bu şekilde istenmeyen kokular ve parazitler de giderilmiş olur. 

Temizlik konusundaki titiz yaklaşımlarına rağmen, bazı kedilerin poposu kötü kokabilir. Özellikle uzun tüylü kediler, örneğin Himalayan ve Maine Coon gibi kedi türleri bu sorunu daha sık yaşayabilir. Çünkü tuvaletlerini yaptıkları zaman, bazı dışkı artıkları tüylerine yapışır ve etrafa kötü kokular yayar.

Bu yüzden kedinizin bu bölgesini düzenli olarak kontrol edebilir ve temizleyebilirsiniz. Eğer gerek duyarsanız, bu bölgenin etrafındaki tüyleri kırparak pis tüyleri ortadan kaldırabilirsiniz.  

siyah beyaz kedi uzaklara bakıyor ve kedilerin poposu

Anal bezler de kötü kokuya neden olabilir

Belki daha önce anal bezleri hiç duymadınız ancak kedilerde ve köpeklerde bu bezler bulunur. Bu bezler anüsün her iki tarafında yer alır ve ana görevi anüsü kayganlaştırarak dışkı işlemini kolaylaştırmaktır. Kediler birbirini koklayarak tanıdığı için aynı zamanda iletişim kurmalarına da yardımcı olan bir işlevi bulunur.

Anal bezler genelde kediler tuvaletlerini yaparken boşaltılır. Ancak hayvanlar strese girdikleri zaman bu bezler yanlışlıkla boşaltılabilir. Böyle bir durumda, bu bezlerden çıkan yeşilimsi bir akıntı kokuya neden olur.

kediler camdan dışarı bakıyor

Bu bezler enfeksiyon kapabilir, bölgede apse meydana gelebilir ve hatta fistül oluşabilir. Bu saydığımız faktörler bu bölgede kokuya neden olur. Bu problemlerden herhangi birini gözlemliyorsanız, kontrol etmesi için veterinerinizi ziyaret edin.

Diğer muhtemel nedenler

Bu saydığımız nedenlerin dışında, kedinizin yediği şeyler de kötü kokuya sebep olabilir. Eğer kedinizi düşük kaliteli mamalarla besliyorsanız, sadece şişkinlik hissetmez, aynı zamanda dışkısı da bu yüzden kötü kokabilir.

Bu nedenle kediniz için dengeli ve yüksek kaliteli bir diyet oluşturmalısınız. Bu şekilde sindirim sistemi daha rahat çalışacak ve kötü kokular önlenecek; kedinizin sağlığı mükemmel bir şekilde korunmuş olacak.

Eğer bu yazıda bahsettiğimiz nedenlerden herhangi birini gözlemlemiyorsanız ve yine de kedinizin poposu kötü kokuyorsa, veterinere gitmeyi düşünmelisiniz. Bu sorunun altında başka bir neden yatıyor olabilir.

İlginizi çekebilir ...
Kedilerin Koku Alma Duyusu ile İlgili İlginç Bilgiler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedilerin Koku Alma Duyusu ile İlgili İlginç Bilgiler

Kedilerin koku alma duyusu, hayatta kalmalarında büyük bir rol oynar ve insanlardan 14 kat daha güçlüdür. Bu makalede ilginç bilgilere göz atın!  • Field, H. E., & Taylor, M. E. (2018). An atlas of cat anatomy. University of Chicago Press.
  • De Pedro, J. (2006) Higiene de perros y gatos. Farmacia Profesional, 20 (10), 68-71.
  • Esteban, D. (2010). Tritrichomonas foetus como agente etiológico de diarrea en el gato. Clínica veterinaria de pequeños animales, 30(2), 0101-106.