Evi Kedi Dostu Hale Getirmek İçin İpuçları

Evinize yakında bir kedi mi taşınıyor? Öyleyse evi kedi dostu bir yer haline getirmek için sizlerle paylaşacağımız bu ipuçlarını kaçırmayın!
Evi Kedi Dostu Hale Getirmek İçin İpuçları

Son Güncelleme: 04 Mayıs, 2021

Kedinizin evinizde mutlu olabilmesi için etrafı nasıl düzenleyeceğinizi bilmeniz oldukça önemlidir. Evi kedi dostu hale getirmek için neler yapmanız gerektiğini keşfedin.

Evi Kedi Dostu Hale Getirmek: Meraklı Dostlarımız İçin Alan Yaratın

Evi kedi dostu hale getirmek

Kediler, özellikle de yavru kediler, doğaları gereği meraklı bir şekilde etrafı keşfetmek isterler. Bir şeyin tehlikeli olduğunu ayırt edemedikleri için bu konuda insanlardan farklıdırlar.

Evimizi bir kedi için nasıl hazırlamamız gerektiğini bilmiyorsak bir liste yaparak başlayabiliriz. Bu sayede dostumuz güvende olacak ve evimiz hayvan dostu bir hal alacaktır.

Kedi sahibi olmak başlarda bir köpek sahibi olmaya kıyasla daha kolay gelebilir. Zira kediler oldukça bağımsız, temiz ve küçük alanlara kolaylıkla uyum sağlayabilen canlılardır. Ayrıca çok tatlı ve şehir yaşamı için harika dostlardır. Fakat bunun yanı sıra çok meraklıdırlar ve kendilerini çok kolay bir şekilde tehlikeye atabilirler.

Evi Kedi Dostu Hale Getirmek İçin Bazı Temel Önlemler

Evdeki sivri köşeli eşyalara dikkat etmelisiniz. Özellikle masa bacakları son derece dikkat edilmesi gereken kısımlardır.

Elektrik kablolarına da çok dikkat etmelisiniz. Duvara monte ya da bir elektrik borusu içine gizlenmiş halde olmalılar. Böylelikle kediniz kabloları ısıramaz ve elektriğe çarpması gibi bir riski de önlemiş olursunuz.

Perdeler kedi dostlarımızın ilgisini çeker. Tırmanmak ve perdeleri parçalamak isteyeceklerdir.

Kedi kumu dostunuzun dışkılaması için çok önemli bir alandır. Tabii aynı zamanda çok fazla pisliğe neden olur.

Kum kutusunu bir sepetin içine koyarsanız tekmeleme ya da kazmayla kumlar etrafa saçılmaz.

Kediler ve köpekler yemek ya da alan konusunda kavgaya tutuşabilirler. Kedinizin mamasını köpeğin erişemeyeceği yüksek bir yere koyarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Evinizde Kedi Dostu Bir Alan

Kedinizi yıkamak istiyorsanız banyo lavabosu en mantıklı tercih olacaktır. Bu sayede onu daha rahat kontrol edebilir ve sizi tırmalamasının önüne geçebilirsiniz.

Genel olarak kediler avlanmak isteyen vahşi hayvanlardır. Bundan ötürü avlanmaya benzer oyunlar oynayacaklardır. Alanını işaretlemek, doğada ağaçlara yaptığı gibi tırnaklarını bir yere sürterek törpülemek isteyecektir.

Tüylü dostlarımız genelde geceleri harekete geçerler. Diğer kedilere karşı bölgesini korumak isterler ve pek de sıcakkanlı davranmayabilirler. İnsanlara gelince de ya hiç iletişim kurmazlar ya da karşılıklı çıkara dayalı bir ilişki kurarlar.

Evimizi bir kedi dostumuza açmak için onun ihtiyaçları konusunda bilinçli olmamız gerekir. Örneğin; ondan sessiz olmasını bekleyemeyiz. Ayrıca her şeye uyum sağlamasını istemek de yerinde olmayan bir beklenti olacaktır.

Kediniz Eve Girdiğinde

Kediniz ilk kez evinize geldiğinde yaşı kaç olursa olsun kapı kapalı bir şekilde onu önce tek bir odaya koymalıyız. Böylelikle eve daha kolay uyum sağlayacaktır. Ayrıca evi özgür bir şekilde gezmesi, durumun onun için daha az stresli olmasına olanak sağlar.

Kediniz ilk birkaç gün bir yere saklanıp oradan çıkmayabilir.

Kedilerde Alan Algısı

Tırmanma tahtasında yan yatan kedi

Kedilerin kendi alanları olması gerekliliği feromon salgılamalarından ve bu sayede kontrol hissini elde etmelerinden gelir.

Birkaç günün ardından daha güvende hissedeceği için kediniz evinizde daha rahat davranacaktır. Rahat ve meraklı olduğunu hissettiğinizde odasının kapısını açıp evin geri kalanını keşfetmesine izin verebilirsiniz.

Söylediğimiz gibi, kediler için güvenli alanlarda bulunmak son derece önemlidir. Korktuklarında sığınabilecek bir yer olduğunu bilmek isterler.

Evinizde güvenli bir alan yoksa ve kediniz korkuyorsa ulaşılamayacak güvenli bir yer bulana dek daireler çizerek etrafta koşuşturmaya devam edecektir.

İlginizi çekebilir ...
Kedinize Neden Meyve ve Sebze Vermemelisiniz
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedinize Neden Meyve ve Sebze Vermemelisiniz

Meyve ve sebze insanlar için harika şeylerdir ama kediler için aynısı söylenemez. Kedilerin neleri yemesi gerektiğini öğrenmek için okumaya devam e...