Kediler için Kediotu: Etkileri ve Dozu

7 Eylül 2021
Kediotu insanlarda ve kedilerde tamamen farklı etkilere sahiptir. Bu nedenle, bu bitkiyi kedi dostunuza hangi durumlarda verebileceğinizi ve bunun için uygun dozun ne olduğunu bilmek önemlidir.

Gittikçe daha fazla insan evcil hayvanlarının sağlığını iyileştirmek için doğal ilaçlara başvurmaya karar veriyor. Ancak birçoğu, doğal bitkiler olduklarından hayvanlar için iyi olduklarına ve bazen de iyi olmadıklarına inanma yanılgısına düşerler. Bu yazıda, kediler için kediotu ve etkileri hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Başlamadan önce, evcil hayvanınızın iyiliğini ararken konuyla ilgili bir profesyonelin görüşüne sahip olmanın çok önemli olduğunu unutmayın. Kedi arkadaşınıza herhangi bir yeni uygulama başlatmadan önce daima bir veterinere gidin. Bilgilendirin ve yaptığınız şeyin kedinizin yaşam kalitesine katkıda bulunacağından ve ona hiçbir şekilde zarar vermeyeceğinden emin olun.

Kediotu nedir?

Bilimsel adı Valeriana officinalis olan kediotu, Avrupa ve Batı Asya’ya özgü bir bitkidir. Bu otsu bitki, antik Valerianaceae familyasına ait olup, alçak, kumlu çayırlarda, nemli ve gölgeli yerlerde, ormanlarda, su kenarlarına yakın ve dağlık alanlarda yetişir.

Ayrıca Avrupa İlaç Ajansı tarafından geleneksel tıpta kullanılması onaylanmış çok yıllık bir bitkidir. Bu nedenle günümüzde özellikle anksiyete ve uyku bozuklukları gibi bazı tıbbi durumların tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Asla reçeteli bir ilacın yerini tutmasa da, olumlu kullanımlar bildirilmiştir.

Genel olarak, kediotu kaygı, uyarılabilirlik ve uykusuzluk durumlarında kullanılır, ancak aynı zamanda baş ağrıları, bağırsak kolik, romatizmal ağrı, dismenore ve küçük iltihaplarla mücadele etmek için de kullanılmıştır. Geleneksel Çin tıbbı, soğuk algınlığı, çürükler ve menstrüasyon problemlerini tedavi etmek için bile kullanır.

Küçük soluk pembe çiçekleri olan bu otsu bitki, eski zamanlardan beri, idrar söktürücü, ağrı kesici ve öksürüğe karşı ilaç olarak reçete eden Yunan ve Romalı doktorlar tarafından biliniyor ve kullanılıyordu.

Beyaz zemin üzerinde bir kediotu.

Kediotu kediler için toksik midir?

Kediotunun insan sağlığını etkilemek için kullanıldığı açık olsa da, kediler için kediotu kullanımı konusu ne olacak? Bu otsu bitki, kedigiller için zehirli bitkiler listesinin bir parçası değildir, bu yüzden bu evcil hayvanlarda sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Bununla birlikte, kediler söz konusu olduğunda kediotunun büyük miktarlarda kullanılmaması gerektiğini açıkça belirtmek önemlidir.

Bu şifalı bitkinin çok fazlası evcil hayvanınıza zarar vererek kusmaya, mide rahatsızlığına ve karaciğer sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle kediotu kediler için toksik olmasa da evcil hayvanınıza vereceğiniz doz konusunda dikkatli olmalısınız.

Kedilerde kediotu etkileri

Kediotu insanların sinirlerini yatıştırmak için uygun olsa da, kedilerde etkisi tamamen farklıdır. Bu bitki, kedilerin sinir sistemini uyaran ve kedilerin azgınlık döneminde salgıladığı hormonların ürettiğine benzer bir reaksiyon üreten uçucu yağlar içerir. Yani, kedigiller bir zevk, esenlik ve öfori hissi alırlar.

Bu anlamda kediotu tek başına kediler için uyarıcıdır. Yukarıda bahsedilen etkileri nedeniyle bu bitkinin kedigillerde stresi azaltmada etkili olduğu düşünülebilir. Ne yazık ki, sakinleştirici ilaçlarla karıştırılırsa, etkisi evcil hayvan için tehlikeli hale gelecek şekilde güçlendirilebilir.

Kediler için kediotu dozu

Artık kediotu hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, kedinizde kullanmaya karar verirseniz, verdiğiniz dozda çok hassas olmanız gerekir. Bu, satın aldığınız ürüne bağlı olarak değişir, çünkü kediler için kediotu torbaları, kediotu damlaları, atıştırmalıklar, spreyler ve daha fazlası vardır. Her ürünün kullanım ve dozaj için kendi endikasyonları vardır.

Ayrıca, kedinizin kediotuna tedavi nedeniyle olsa bile çok uzun süre verilmesinin önerilmediğini unutmayın. Bu evcil hayvanınıza zarar verebilir. Bu nedenle bu bitkiyi kedinize sadece küçük miktarlarda ve zaman zaman vermelisiniz.

Kediotu nasıl uygulanır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kedinize kediotu verirken hata yapmamak için bir veterinere gitmenizde fayda var. Bu uzman size hangi farmasötik ürünlerin kediotu içerdiğini ve hangilerinin evcil hayvanınız için daha güvenli olduğunu söyleyecektir.

İdeal olarak, veteriner kullanımı için bir bileşik satın alın. Ayrıca sinirli bir kediniz varsa kediotu dışında sakinleştirici bir bitki içeren bir ürün almanız uygun olacaktır. Amaç uyarmaksa, kediye sadece kediotu verebilirsiniz.

Kediotu etkilerinin yenmesinden değil kokusundan kaynaklandığına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, kediniz onu yalamak isterse zehirli de değildir. Bu anlaşıldığında, bir kediyi kediotu yoluyla uyarmanın en yaygın yolu, bu bitkinin torbalarını evin her yerine koymaktır. Spreyler hayvanın yatağına veya oynamasını istediğiniz yere serpilerek kullanılabilir.

Kısa tedavilerde kediler için kediotu

Kediler için kediotu ile ideal olan şey, mümkün olan en kısa tedavilerde kullanmaktır. Bu bitkinin evcil hayvanınız için toksik olmadığını zaten biliyor olsanız da, fazla kullanmamalısınız. Bu bitkiyi kediye uzun süre vermek bağımlılık yapabilir ve zararlı olabilir.

Kediler için kediotu hakkında ipuçları

Bir öneri olarak, kediotu içeren bir nesneyle oynamasına izin verirken kedinize yakın olmanız en iyisidir. Bu sayede evcil hayvanınız oyuncağın dikişlerini koparırsa müdahale edebilirsiniz. Birkaç dakikalık eğlenceden sonra, oyuncağı kediden alın ve uyarımı sürdürmek için bir kenara koyun.

Uyarıcı etkisi göz önüne alındığında, onlarla bir gezi planlıyorsanız evcil hayvanınıza kediotu vermek iyi bir fikir değildir. Öte yandan, yaygın olmasa da, kediniz kediotuna agresif tepki veriyorsa, onu tamamen hayatından çıkarın.

Kediler kediotu alırsa sakinleşebilirler.

Son olarak kedinize kediotu verirken yapılacak en iyi şeyin bir veterinerin onayını ve takibini almak olduğunu unutmayın. Evcil hayvanınız için neyin en iyi olduğunu ve yaşam kalitesini nasıl iyileştirebileceğini yalnızca bu alandaki bir profesyonel belirleyebilir.

  • Valeriana. Ministerio de Salud de Chile. Recogido el 11 de agosto de 2021 de: https://www.minsal.cl/portal/url/item/7d9a8480e08c1613e04001011e01021b.pdf
  • Valeriana officinalis. Fitoquímica, farmacología y terapéutica. Elsevier. Recogido el 11 de agosto de 2021 de: https://www.elsevier.es/es-revista-farmacia-profesional-3-pdf-13019927