Köpeğinize Top Getirmeyi Öğretmek

Köpeğinize Top Getirmeyi Öğretmek

Son Güncelleme: 06 Ağustos, 2018

Topu yakalayıp geri getirmek, köpeklerin en çok sevdiği oyunlardan biridir. Her ne kadar basit bir oyun gibi görünse de, bu oyunu köpeğinize öğretmek için yeteneğinizin ve sabrınızın olması gerekir. Bu yazımızda, köpeğinize top getirmeyi öğretmek için uyguladığınız takdirde kesinlikle başarılı olacağınız bazı tüyolar vereceğiz.

Köpeğinize top getirmeyi öğretmek kolay mıdır?

Bu oldukça zor bir soru, çünkü cevabı birçok faktöre göre değişmektedir. İlk olarak, yavru bir köpeği eğitmek çabuk öğrendikleri için daha kolaydır. Ayrıca, öğretme şekliniz bu süreci büyük ölçüde etkiler. Ve son olarak, köpeğinizle oyun oynarken gösterdiğiniz sabır ve azim de önemli bir faktördür.

top kovalayan iki köpek

Oynarken hem köpeğinizin hem de sizin mutlu olabileceğiniz birçok oyun vardır, fakat top getirme oyunu en basit olanıdır. Bu oyunu oynarken hem eğlenirsiniz hem de köpeğinizle aranızdaki bağ güçlenir. Mükemmel bir egzersiz türü olan top getirme oyunu, köpeğinizin eğlenmesini sağlamasının yanı sıra köpeğinizin enerjisini dışarı atmasını da sağlar.

Adım adım köpeğinize top getirmeyi öğretmek

Aşağıda köpeğinize top getirmeyi öğretmek için bazı bilgileri bulabilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak, topu attığınızda köpeğinizin onu yakalayıp size geri getirmesini ve topu tekrar atmanız için sizi beklemesini sağlayabilirsiniz. Köpeğiniz başarılı olduğunda, ona sevdiği bir şeyi yaparak, severek ya da cesaretlendirici sözler söyleyerek ödüllendirmeyi unutmayın.

1. Bir oyuncak seçin

En çok tercih edilen oyuncak köpeğinizin ağzına sığacak büyüklükte bir toptur. Topun zarar görmemesi için hem dayanıklı hem de hafif olması gerekir. Bazı köpekler oynamak için pelüş oyuncak, çubuk, veya frizbi tercih edebilir. Oyuncağın ne olduğu fark etmez, köpeğinize bu oyunu öğretmek için uygulamanız gereken adımlar aynıdır. Eğer, köpeğinizin favori bir oyuncağı varsa, o oyuncağı kullanmalısınız! Bu şekilde oyuncağı getirmesini öğretmek çok daha kolay olacaktır.

2. Bir ödül seçin

Köpeğinize başarılı olduğu zaman vermek için yanınızda köpek ödül maması veya et bulundurun. Köpeğinizin bu tür ödüllere alışmasını istemiyorsanız, onu ödüllendirmek için başka bir yol bulun. Onu sevebilir ya da “Aferin oğluma/kızıma”, “Süpersin.” gibi cesaretlendirici ifadeler kullanabilirsiniz. Fakat, seçtiğiniz ödüllendirme yöntemini uygulamaya sürekli devam etmeniz gerekeceğini unutmayın. Bu nedenle bir ödül seçmeden önce iyice düşünün.

3. Sessiz bir yer seçin

Eğer etrafta başka köpekler ya da köpeğinizin dikkatini dağıtabilecek şeyler varsa köpeğinize top getirmeyi öğretmek imkansızdır. Bundan dolayı köpeğinizi diğer hayvanlarla ya da çocuklarla dolu bir parka götürürseniz, köpeğinizin dikkati dağılır ve gerilir. Sonuç olarak öğretmek istediğiniz şeye asla konsantre olamaz. Bu nedenle evinizde bahçeniz veya çatı katınız varsa, köpeğinizin dikkatini kendinize daha kolay çekebileceğiniz için bu eğitime orada başlamanızı tavsiye ederiz.

4. Sözel komutlar verin

Top getirme eğitimine başlamadan önce, köpeğinizin sabit bir pozisyonda kalması gerekir. Ancak bundan sonra, topu yakalayabilir. Bu nedenle, ilk olarak köpeğinize “otur” ve “dur” gibi birkaç basit komutu öğretmelisiniz. 

önünde top olan köpek

Topu atmadan önce ne yapması gerektiğini anlaması için köpeğinize topu gösterin. Topu attıktan sonra köpeğiniz yakalamaya gitmediyse ve ne yapması gerektiğini anlamadıysa, elinizle topu işaret ederek “yakala” komutunu verin.

5. Köpeğinizin topu geri getirmesini sağlayın

Köpeğiniz topu yakalayıp ağzına aldıktan sonra, geri gelmesini söylemelisiniz. Tekrarda, bazı kolay komutlar kullanmanız gerekiyor. “Bana getir”, “buraya”, ve “gel” vb. komutlar verebilirsiniz. Size gelir gelmez, topu dikkatlice ağzından alıp onu ödüllendirmelisiniz. Topu size vermek istemezse, yine aynı şekilde “bırak”, “bana ver” gibi bazı komutları kullanmanız gerekir.

Köpeğiniz bir kere başarılı olduktan sonra aynı işlemi birkaç kez tekrarlayın. Ve, evcil hayvanınızla birlikte geçirdiğiniz zamanın keyfini çıkarın. Zaman geçtikçe köpeğiniz bu komutlarını daha iyi anlayacak ve yanınıza gelip bu oyunu oynamak isteyecektir. Oyun oynamak istediği için topu size getirecek ve burnuyla ayak ucunuza koyacaktır.

Öne çıkan görsel kaynağı: Cristián Berríos

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizi Çağırdığınızda Gelmesini Sağlamak İçin Yöntemler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizi Çağırdığınızda Gelmesini Sağlamak İçin Yöntemler

Bu yazımızda sizin için köpeğinizi çağırdığınızda gelmesini sağlamak için gereken ve kesinlikle işe yarayacak bazı yöntemleri yazdık.