Köpekler ve Müzik - Hayvanların Müzik Algısı Var mı?

Pek çok insan bir köpeğin ulumasını, bir köpeğin müzik yapma girişimi olarak düşünür. Bunun nedeni, köpeklerin bazen biri şarkı söylediğinde veya bir enstrüman çaldığında ulumasıdır.
Köpekler ve Müzik - Hayvanların Müzik Algısı Var mı?

Son Güncelleme: 03 Haziran, 2021

Köpeklerin müziği sevdiği doğru mu? Gerçekten müzikal bir anlayışları var mı? Köpekler ve müzik arasındaki ilişki birkaç faktöre bağlı. Örneğin, müziğin ne kadar gürültülü olduğu ve ne tür bir şarkı olduğu. Ne de olsa, “müzik ruhun gıdasıdır” değil mi? Bugünün makalesinde size bunun hakkında daha fazla bilgi vermek istiyoruz.

Köpekler ve müzik: Severler mi?

Bu soruya olumlu cevap vermek için birçok neden var. Ancak, “hayır, sevmiyorlar” demek için de birçok neden var. Genellikle köpekler, havai fişekler, fırtınalar veya yanlarında oynayan çocuklar gibi bazı yüksek seslerden çok gerilirler.

Bu yüzden müziğin evcil hayvanlarımız için nasıl başka bir rahatsızlık kaynağı olabileceğini göz ardı etmeyelim. Onları sakinleştirebileceğimize veya onları müzikle yatıştırabileceğimize de her zaman inanmamalıyız.

Biz insanlar müziği severiz. Çoğunlukla, araba sürerken, yemek pişirirken, egzersiz yaparken ve hatta çalışırken farklı şarkılar dinleyerek saatler harcarız. En sevdiğimiz melodiler her yerde ve çoğu zaman bizimledir. Dürüst olalım, onlarsız hayatımız sıkıcı olurdu.

Müzik geçmişimizden birçok güzel şeyi hatırlamamıza yardımcı olur. Muhtemelen bu nedenle evcil hayvanlarımızın müzik konusunda bizim kadar tutkulu olduğunu düşünmeye meyilliyiz. Bu her zaman doğru olmadığı için kendimizi kandırmamalıyız.

Köpeklerin çoğu durumda müziği sevdiğini ortaya koyan araştırmalar var. Ancak, elbette, birçok istisna var. Örneğin, bir hayvan, şarkının türüne veya ürettiği sese (özellikle aşırı hassas kulaklarına) bağlı olarak farklı tepkiler verecektir.

Buna ek olarak, araştırma evcil hayvanların fon müziğine sahip olmayı sevdiğini doğruladı. Aslında, mutlak sessizliğe tercih ederler. Bu nedenle, bazı insanlar, sahiplerinin işe giderken radyo veya televizyonu açık bırakmalarını tavsiye eder. Özellikle birkaç saatliğine uzakta olacaklarsa. Sesin kısık olması gerektiğini ve tercihen kimsenin konuşmaması gerektiğini, yalnızca müziğin duyulması gerektiğini unutmayın.

Ne tür müzikten hoşlanırlar?

kulaklıklı köpek

Köpeklerin de kendi müzik tercihleri ​​vardır; diğerlerine göre belirli müzik türlerini dinlerken kendilerini daha rahat hissederler. Sahipleri, hayvanlarını yatıştırmak için hangi şarkıların çalınacağını bilselerdi, kendilerini daha rahat hisseder ve sorunsuz bir şekilde uykuya dalarlardı.

Evcil hayvanınızın her tür müzikten hoşlanmayacağını unutmayın. Peki, bunun sırrı nedir? Esas olarak şarkının ürettiği seslere bağlıdır, ancak aynı zamanda ses düzeyine de bağlıdır. Belki de ilk başta müzik zevklerinin ne olduğunu anlamıyorsunuz çünkü kayıtsız kalacaklar.

Ancak, sonunda evcil hayvanlarınızın hangi müziği sevip hangilerini sevmediğini anlayacaksınız; onlar için neyin hoş olduğunu ve neyin olmadığını ayırt etmeyi öğreneceksiniz.

Bu kolay bir iştir, müziği çalarken sadece onları izleyin ve huzursuz göründüklerini ve masanın altına saklanmak istediklerini fark ederseniz, bu, zevk almıyorlar demektir. Gerilirlerse, havlarlarsa ve yerleri çizerlerse y a da ürküyorlarsa ve nefes darlığı yaşıyorlarsa bu da zevk almadıkları anlamına gelir. Aksine, sırt üstü yatarken ve kuyruklarını sallarken huzur içinde uyurlarsa, sevdikleri sonucuna varabilirsiniz. İlginizi çekebilir ...

Müzik, Kedileri Köpekleri Olduğu Gibi Etkiler mi?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Müzik, Kedileri Köpekleri Olduğu Gibi Etkiler mi?

"Müzik kediler üzerinde köpekler üzerinde olduğu gibi etkiler gösterir mi?" Cevap Evet". Sadece doğru müzik türünü seçmemiz gerekiyor.

Sonuç

ağzında ödül tutan köpek

Temel olarak, köpekler yüksek ve tiz seslerden hoşlanmazlar, bu nedenle muhtemelen heavy metal ve elektronik müzikten hoşlanmayacaklardır. Sadece bu da değil, bu tür seslerin köpeğiniz üzerinde olumsuz sonuçları olacaktır. Bu, örneğin klasik veya enstrümantal müzikte olanın tam tersidir. Aslında düşünürseniz, bu durum çoğu insan için de böyledir.

Artık köpeklerin bazı müzik türlerini sevdiğini bildiğinize göre, bir sonraki adım evcil hayvanınız için doğru türü seçmektir. Bazı veterinerler, köpeklerin çevrimiçi bulabileceğiniz birçok klasik müziği sevdiğini iddia ediyor. Sesin tonlamasında ve yüksekliğinde çok fazla değişiklik olmamasına özellikle dikkat edin. Asla çok yükses seste çalmayın!

Artık tüylü dostlarınızla birlikte müziğin keyfini çıkaracak olmaktan mutlu musunuz?