Dışarı Çıkarken Radyoyu Açık Bırakmalı mıyım?

Köpeğiniz yalnız hissetmesin diye evden çıkarken televizyonu ya da radyoyu açık bırakıyor musunuz? Bunun doğru bir davranış olup olmadığını bu makalemizde açıklayacağız.
Dışarı Çıkarken Radyoyu Açık Bırakmalı mıyım?
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birçok insan dışarı çıkarken evcil hayvanları için televizyonu veya radyoyu açık bırakır. Özellikle de sürekli ayrılık kaygısı yaşayan köpekler için bu tedbiri alırlar.

İnsanlar gürültülü varlıklardır. Bunun nedeni, asıl iletişim şeklimizin sözel olması ve bir grup içerisindeyken seslerin bizi güvenli ve korunaklı hissettirmesidir. Ancak, her ne kadar insanlara alışkın olsalar da, bazı evcil hayvanlar gürültüye aynı şekilde tolerans gösteremeyebilir.

Hayvanlarla kurduğumuz ilişkinin diğer yönlerinde de olduğu gibi, duyguları ve hisleri ortak noktada buluşturmak ve nihayetinde onları antropik bir vizyonla anlamak eğilimindeyiz. Ancak, her hayvan türünün kendi etiyolojisi, yani dünyayı algılama ve iletişim kurma yolu, vardır.

Evcil hayvanlarımızı mutlu etmek ve duygusal açıdan dengeli hale getirmek için onların kendi bakış açılarını anlamaya çalışmalıyız.

müzik ve fare

Radyo ve ayrılık endişesi

Şu anda, birçok köpek ayrılık endişesi çekmiştir ya da çekmektedir. Bazen bu tür davranışlar hayvanların yaşamlarının ilk aylarında ortaya çıkar. Bu süreden sonra, eğer anneden ayrılma düzgün bir şekilde yapıldıysa, evde yalnız bırakıldıklarında kaygı duymazlar.

Ancak, köpekler birçok farklı faktöre bağlı olarak hayatlarının herhangi bir anında ayrılık kaygısı geliştirebilirler. Köpeklerde ayrılık kaygısının oluşmasının ana sebeplerinden birinin veteriner kliniği olduğunu düşünüyoruz. Köpek eğitimcileri ve eğitmenleri de bu tür endişeli köpeklerle çalışırken bu sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.

Bu tür sorunlarla baş etmek zorunda kalan bazı köpek sahipleri, hayvanını yalnız hissettirmemeye çalışır. Böylece evden dışarı çıkarken radyoyu açık bırakır. Peki, bu iyi bir çözüm olarak sayılabilir mi? Gelin, birlikte inceleyelim.

Dışarı çıkarken radyoyu açık bırakmak

İlk başta, çok derine inmeden baktığımızda cevap hayırdır. Ayrılık endişesi olan bir köpek için radyoyu açık bırakmak sorunu çözmez. Tam tersine, durumu daha da kötüleştirebilir.

Köpeklerde ayrılık endişesi, bir köpek uzmanı rehberliğinde sahiplerinin tam desteğiyle giderilebilir. Köpeğin, sahibine güvenmesi ve kendi özerkliğini geliştirmesi için sahibinin rehberlik etmek üzere onun yanında olacağını bilmesi gerekir. Bu davranış sorunları için uzman yardımı almak gerekir.

dışarı çıkarken radyoyu açmak

Papağanlar ve sessizlik korkusu

Papağanlar (Psittacidlar) da popüler evcil hayvanlar arasındadır. Papağanlar için radyoyu açık bırakmak mantıklı mıdır? Bu özel durum için cevabımız evet. Peki, neden?

Papağangiller vahşi doğada geniş sosyal gruplar halinde yaşayanlar kuşlardır. Papağını olan herhangi birisi, bu hayvanların ne kadar gürültücü olduğunu bilir.

Bu hayvanlar doğal ortamlarında sürekli olarak ıslık çalar, cıyaklar ve şakır. Onlar için sessizlik kötü bir şeyin olacağı anlamına gelir. Bir papağan sürüsü, bir yırtıcının varlığını hissettiği zaman sessizleşir.

Bu sebeple, evdeki papağanların arka planda bazı müzikleri ya da sesleri duyması gerekir. Özellikle de evde aynı türden başka bir tane daha yoksa. Ancak unutmayın, bu hayvanlar geceleri düzgün bir şekilde dinlenebilmeleri için sessiz bir ortama ihtiyaç duyarlar. O yüzden insanlar, genelde bu hayvanların kafeslerini bir örtüyle veya benzer bir şey örtmektedir.

Gizlenmede usta kediler

Bilindik başka bir evcil hayvan kedilerdir. Yalnız ve yırtıcı doğasından ötürü, bu evcil kedigiller oldukça sessizdirler. Herhangi bir yetişkin kedi besleyen birisi, bu hayvanın yapmaktan en çok hoşlandığı aktivitenin uyumak olduğunu bilir.

Genelde kediler sessizliği ya da yumuşak sesli ortamları tercih ederler. Hatta gürültünün, sürekli kavga ve çığlıkların olduğu ortamlarda kediler yönlendirilmiş saldırganlık, depresyon ve anksiyete gibi davranışsal problemler geliştirebilirler.

Bununla birlikte, ev sahibi dışarı çıktığında kediler de yalnızlıktan muzdarip olabilir. Bağımsız doğalarına rağmen, kediler de bir gruba ve üyeleriyle sık temasa ihtiyaç duyan sosyal hayvanlardır. Ancak, dışarı çıkarken radyoyu açık bırakmak, kediler için çok da iyi bir seçenek sayılmaz.

piyanoya uzanan kedi

Sonuç olarak dışarı çıkarken radyoyu açık bırakmalı mıyız?

Evcil hayvanınız yalnız hissetmesin diye evden çıkarken radyoyu ya da televizyonu açık bırakmak, tamamen size ve hayvanınızın ihtiyaç duyup duymadığına bağlıdır. Belki köpeğiniz arka plandaki sesleri sakinleştirici bulur ya da tam tersine papağanınız radyodaki seslerden nefret eder.

Her şeyden önce, bu tür durumu şüphelerinizi giderecek ve yardımcı olacak bir uzmanla tartışmanızı öneririz. Evcil hayvanınız için radyoyu açık bırakıp gitmeyi hiç denediniz mi? Peki, sonuçları beklediğiniz gibi miydi?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bergman, L., & Reinisch, U. S. (2006). Parrot vocalization. Manual of parrot behavior, 219.
  • Rafael Cal Estrela. (2019). Pensando en ellos. Habla con Ellos: Educación canina.
  • Sargisson, R. J. (2014). Canine separation anxiety: strategies for treatment and management. Vet Med Res Rep, 5, 143-51.
  • Overall, K. L., Rodan, I., V. Beaver, B., Carney, H., Crowell-Davis, S., Hird, N., … & Wexler-Mitchel, E. (2005). Feline behavior guidelines from the American Association of Feline Practitioners. Journal of the American Veterinary Medical Association, 227(1), 70-84.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.