Evcil Hayvanınızın Bir Psikolog Görmesi Gerekiyor Mu?

Bir hayvanın bir profesyoneli görmesi için birçok neden olabilir. Bugün, evcil hayvanınızın bir psikolog görmesi gerekip gerekmediğine nasıl karar vereceğinizi anlatacağız.
Evcil Hayvanınızın Bir Psikolog Görmesi Gerekiyor Mu?

Son Güncelleme: 17 Haziran, 2020

Muhtemelen köpek psikologlarını duymuşsunuzdur, ancak diğer birçok insan gibi, bu mesleğin gerçekten gerekli olup olmadığı konusunda şüpheci olabilirsiniz. Evcil hayvanınızın bir psikolog görmesi gerçekten gerekli mi?

Bu meslek ve yaptıkları iş hakkında daha fazla şey öğrendikçe, hayvanların zihinsel ve duygusal sağlığı için ne kadar önemli olduklarını gördük. Ruh hallerini ve yaşamlarını gerçekten geliştirebilirler.

Köpek psikologları zihinsel problemlerden daha fazlasını tedavi eder; ayrıca huy sorunları olan köpeklerle de çalışırlar. Üstün zekalı veya davranışsal sorunları olan hayvanlar için gereklidirler.

Bu yazıda, evcil hayvanlarımızın sahip olabileceği bazı ihtiyaçlardan bahsedeceğiz. Evcil hayvanınızın psikolog görmesi gerektiğini nereden anlarsınız? Hangi sebeplerle? İyi bir köpek psikoloğunu nasıl bulabilirsiniz?

Duygusal ihtiyaçlar, evcil hayvanınızın bir psikolog görmesi için bir neden olabilir

psikolog koltuğunda köpek

Köpeğinize çok iyi baksanız bile, birçok nedenden dolayı yine de duygusal problemler geliştirebilir. Örneğin;

  • Evde yalnız başına çok zaman geçiriyorsa. Belki evdeki herkes eskiden çalışmıyordu, ya da en azından bütün gün çalışmıyorlardı. Ama şimdi çalışıyorlar. Köpeğiniz hariç herkes bunu anlıyor. Çok uzun süre yalnız kalırsa, stres ve endişe atakları yaşamaya başlayabilir. Sonuç olarak, bunlar davranış sorunlarına yol açabilir.
  • Eğer reddedilmiş hissediyorsa. Yakın zamanda eve yeni bir evcil hayvan gelmiş olabilir veya ailenize yeni bir bebek katılmış olabilir. Köpeğinizi hala sevdiğinizi bilmemize rağmen, farkında olmadan onu dışarıda bırakıyor olabilirsiniz. Fakat köpeğiniz bunu fark ediyor. Böylece, dışlanmış hissetmeye ve duygusal problemler yaşamaya başlayabilir. Bu, evcil hayvanınızın bir psikolog görmesi gerekmesinin başka bir nedenidir.
  • Taşınma. Yakın zamanda taşındıysanız, köpeğiniz yeni evine iyi uyum sağlayamamış olabilir. Sonuç olarak, kötü davranışlar göstermeye başlayabilir ve bir psikolog görmesi gerekebilir.
  • Sahiplenilen köpekler. Sahiplenilen köpeklerin çoğu, kötü muameleye maruz kaldıkları yerlerden gelir. Bu onları depresif, korku dolu ve hatta agresif hale getiren travmalara neden olabilir.

Neden bir psikoloğa gitmelisiniz?

Bu vakaların çoğu bir veteriner tarafından tedavi edilebilir, çünkü bu onların üzerine eğitim gördükleri konulardan biridir. Ancak yine de bir psikolog görmek en iyisidir. Bu profesyoneller konuyla kökten, nedenlerinden başlayarak başa çıkmaya hazırlar.

Köpeğiniz bu durumların hiçbirinden geçmemiş olabilir, ancak davranışları aniden değişmiş olabilir. Bu bir tür sorunun veya akıl hastalığının bir işareti olabilir. Bir köpek psikoloğu sorunu belirlemeyi ve çözmeyi bilecektir.

Şimdi önemli olan, evcil hayvanınız için iyi bir köpek psikoloğunu nasıl seçeceğinizi bilmenizdir.

İyi bir köpek psikoloğu nasıl seçilir?

İyi bir profesyonel seçmek veya köpeğinizin gerçekten bir psikolog görmesi gerekip gerekmediğini bilmek için belirli adımlar atmanız önemlidir:

yavru french
  • Veterinerinizle konuşun. Evcil hayvanınızın bir psikolog görmesi gerekip gerekmediğini size söyleyecek en nitelikli kişidir. Bazı duygusal ve zihinsel sorunları tedavi etmek için eğitilmiş bazı veterinerler vardır. Bununla birlikte, vakanın ciddiyetine bağlı olarak, sizi bir psikoloğa yönlendirebilirler.
  • Sahibinin yarattığı sorunları düzeltin. Bazen bir köpeğin davranış sorunları, sahibinin kötü tutumunun sonucudur. İyi bir psikolog, onlarca seans için ücret talep etmeden veya evcil hayvanınıza ilaç vermeden önce bu olasılığı değerlendirecektir.
  • Referanslar arayın. Hayvanlarını bir psikoloğa götüren diğer evcil hayvan sahipleriyle konuşun. Eğer kimseyi tanımıyorsanız, internetteki forumlara bakın. Diğer sahiplerin memnuniyeti doğru psikoloğu seçmenize yardımcı olacaktır.
This might interest you...
Köpek Psikolojisi: Bilmeniz Gerekenler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpek Psikolojisi: Bilmeniz Gerekenler

Köpeğinizi psikoloğa falan götürmeden de köpeğinizin nasıl düşündüğünü anlayabileceksiniz. Köpek psikolojisi, köpeğinizin eğitimini de kolaylaştıra...