Japon Evcil Hayvan Sahiplerinin Tatlı Tuhaflıkları

3 Kasım 2020
Sık sık dünyanın dört bir yanından gelen acayip evcil hayvan sahiplerinden bahsediyoruz. Bugün size Japon evcil hayvan sahiplerinin tuhaflıkları hakkında her şeyi anlatacağız.

Sık sık Maharaja ve sevgili köpekleri veya ünlülerin evcil hayvanları gibi, evcil hayvanına kendini adamış sahiplerin tuhaflıklarından bahsediyoruz. Günümüzde evcil hayvanlar için insanlar için tasarlanmış olanlardan daha pahalıya gelen kıyafetler ve mücevherler satın alabilirsiniz. Hayvanları seven ve onları şımartacak imkanlara sahip insanlar, evcil hayvanlarını lükse boğmaktan çekinmezler. Bugün size Japon evcil hayvan sahiplerinin tuhaflıkları hakkında her şeyi anlatacağız. Sadece lüks ürünlere odaklanmaktan ziyade, Japonya’daki evcil hayvan endüstrisi tamamen ihtişamla ilgilidir.

Japon evcil hayvan sahipleri ve köpeklerle olan ilişkileri

Japonya, yaklaşık 21,5 milyon evcil hayvan ve 126 milyondan fazla insan nüfusuna sahip kalabalık bir ülkedir. Size bu rakamın ne kadar çılgınca olduğuna dair bir fikir vermemiz gerekirse, Japonya’da 15 yaşının altındaki çocuklardan daha fazla evcil hayvan olduğunu söyleyebiliriz. (sadece 16.9 milyon civarında)

Veterinerlik, güzellik, moda, aksesuarlar ve diğer şeyleri de kapsamakla birlikte Japon evcil hayvan endüstrisi geçen yıl yaklaşık 138.000 milyon Japon yeni, yani yaklaşık 11 milyar  TL yaptı.

Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi, köpekler en popüler evcil hayvanlardır ve kediler için harcanan 24.000 milyon yen ile karşılaştırıldığında 89.000 milyon yen civarında bir kar elde ederler – gerçekten çok büyük bir para.

Evcil hayvanlar, gelişen bir endüstri

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Dior ve Gucci gibi tasarımcılar, Japon pazarının temsil ettiği inanılmaz fırsatı hemen fark ettiler ve evcil hayvan endüstrisinde sükse yapmayı hedefliyorlar. Mağazalarında artık tasmalar, tasma kayışları, çantalar ve birçok başka  lüks evcil hayvan aksesuarları bulunmaktadır.

Japon evcil hayvan sahipleri, tüylü arkadaşlarını ışıltı ve ihtişamla kaplamayı çok seviyorlar. Onları lüks kıyafetler giyerken, acayip saç şekilleriyle, patilerinde çoraplarla ve bebek arabalarında itilirken görmek alışılmadık bir şey değil.

Örneğin Tokyo gibi şehirlerde insanlar chihuahua gibi küçük köpekleri tercih ediyorlar. Bu küçük köpekler, küçük evler için mükemmeldir. Ayrıca şehir sakinlerinin çoğunda önde gelen yalnız yaşam tarzına daha uygundurlar.

Bu makalede incelediğimiz rakamlar göz önünde bulundurulduğunda, birçok Japon’un köpekleri çocuklara tercih ettiği açıktır. Aslında, onlara ailenin bir üyesi gibi davranıyorlar, onları olabildiğince insanlaştırıyorlar.

Örneğin, bir yıkama ve kesim için köpek kuaförüne tek bir ziyaret 12.000 yen’e (yaklaşık 1000 tl) mal olabilir. Fakat bu insanların isteyerek yaptığı bir şey değil; Japonya’da bu, aslında bir zorunluluktur.

Evcil hayvanlar – gitgide büyüyen lüks bir endüstri

Çevre dostu bebek bezleri, organik yiyecekler, aromatik masajlar veya köpük banyosu içeren spa günleri. Bu, bir Japon evcil hayvanının hayatındaki sıradan bir gün.

Örneğin, Tokyo’daki lüks bir alışveriş merkezi olan Green Dog’da, bu uygulamalardan herhangi biri yaklaşık 50 dolara mal olabilir. Ayrıca veteriner kliniğinde hızlı bir kontrol veya bir eğitim seansı ile birleştirilebilirler. Evcil hayvanlar, odanın büyüklüğüne ve kalitesine bağlı olarak 100 ila 176 $ arasındaki mütevazı bir fiyata alışveriş merkezinde de kalabilirler.

Bu çılgın ve lüks dünyada evcil hayvan sigortası şarttır. Birçok şirket Japon evcil hayvan sahiplerine sigorta yaparak zengin olmuştur. Japonlar evcil hayvanlarına çok düşkünler ve mümkün olduğu kadar uzun yaşamalarına yardımcı olmak için her şeyi yapabilirler.

Onlara inanılmaz bir yaşam kalitesi sağlarlar ve yeni tıbbi gelişmeler için sürekli tetikte olurlar.

İnsanlar her zaman işleri ölçülü bir şekilde yapmanın en iyisi olduğunu söylese de, özellikle çok az sayıda evcil hayvanın terk edildiği Japon’da, evcil hayvan sahiplerinin bu abartılı sevgi yaklaşımını suçlamak zor görünüyor. Evcil hayvanlarına olan bağlılıkları aşırı görünse de, diğer ülkelerde gördüğümüz korkunç hayvan istismarı sorunlarındansa bunu görmeyi tercih ederiz.

Artık biliyorsunuz; Japonya’ya tatile giderseniz, evcil hayvanınızı yanınıza aldığınızdan emin olun. Onlar memnuniyetle karşılanacaklardır.