Köpeğinize Boyun Tasması Takma Yolları

Boyun tasması ve kayış, köpeğimizin alışkanlığı olmalı ve bunları takması rahatsız edici veya işkence kaynağı olmamalıdır. Bir boyun tasması takmayı öğrendiklerinde, tasma ve kayış onlar için güvenlik önlemleri haline gelecektir. Bu araçlar asla ceza olarak kullanılmamalı ve kötü davranışları "düzeltmek" için hiçbir zaman kullanılmamalıdır.
Köpeğinize Boyun Tasması Takma Yolları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bir köpeği boyun tasması takacak kadar rahat ettirmek, tasmaya ve daha sonra kayışa adapte olmalarının ilk adımıdır.

Bu yeni elementi yavru köpeğinizin hayatına sokarken sabırlı ve sakin olmanız önemlidir. Bu şekilde, köpeğinizle öngörülemeyen veya rahatsız edici anların üstesinden gelebilirsiniz.

Öncelikle, köpeğin boynuna yerleştirdiğiniz tasmayı görmesine ve koklamasına izin vermelisiniz. Sonra giydirin ve hayvanı oynamaya ikna ederek ya da ona yiyecek vererek dikkatini dağıtın.

Bunu her gün beş ila on dakika yapmanız gerekir. Bundan sonra, her seansın sonunda tasmayı çıkarın. Üç gün sonra evcil hayvanınız memnuniyetle bir tasma takacaktır.

Köpeğinize Boyun Tasması Takma Yolları

Köpekler, genel olarak tasma takmaktan rahatsız olmazlar, ancak bazıları ilk başta boyunlarının etrafında bir şey olmasından biraz korkarlar. Köpeğiniz korku ile tepki verirse, tasma ile rahat olması ve tasma takarken sakin kalması biraz daha uzun sürebilir.

boyun tasması takan köpek

Onu kayışa alıştırmak için aynı işlemi tekrarlamanız gerekecek. Köpeğin onu görmesine, koklamasına ve ona aşina olmasına izin verin. Onu giydirin, ama çekmeyin.

Kayışı asılı bırakın ve onunla boyun tasmasını ilk taktığınızda yaptığınız gibi oynayın. Ardından, bu egzersizi üç gün boyunca tekrarlayın. Şimdi, köpekle oynarken kayışı tutun. Ancak, bunu gerçekten onu kullanması için eğittiğinizi anlamayacak şekilde yapmalısınız.

Anahtar onu çok sıkı tutmamaktır. Bunu yaparsanız, köpek savunmaya girecek ve tasma tarafından kısıtlanmak ya da onunla yönetilmek istemeyecektir.

Boyun tasması ve kayışını uygun şekilde takın

Tasmayı köpeğinizin boynuna yerleştirirken, rahatsız etmemesi için çok fazla sıkmayın.

Tasmayı takmak için uygun zaman, köpeğin dikkati dağıldığı andır: örneğin bir şeyler yediği zaman. Daha sonra, boyun tasması ile hoş bir şey arasındaki bağlantıyı kurmaya çalışın.

Yürümek

Köpeklere tasmayı kullanmayı öğretmek için ideal bir sistem yoktur. Tüylü arkadaşınıza çekmeden yürümeyi öğretmek için farklı teknikler denemelisiniz.

Köpeğe elinizde tasma ile yaklaştığınızda havlamaya, inlemeye, dönmeye veya zıplamaya başlayabilir. Bu gibi durumlarda tamamen sakinleşmesini beklemelisiniz.

İyi bir hile hayvan sakinleşene kadar hiçbir şey yapmamak ya da hiçbir şey söylememektir. Sakinleştiğinde ve dört bacağı da yere temas eder etmez, sakin bir şekilde yaklaşın ve kayışı takın.

Çekmeye gelince, köpekler çekildiğinde strese girecek ve karşılığında daha sert çekecektir. Yürüyüş sırasında hafifce koşmak da iyi bir fikirdir, böylece kayışa daha az dikkat edecektir. Ayrıca, köpeklerin hareketliliği için daha hızlı bir tempo daha faydalıdır.

kayış takan köpek

Bir ödül vermek de köpeğin kayışı tanıması için faydalıdır. Bu şekilde, hayvan tasma ve kayışı hoş deneyimlerle ilişkilendirecektir.

Boyun tasmasının çok gevşek veya çok sıkı olmaması gerektiğini unutmayın. Tasma takmanın uygun yolu, boyun ve tasma arasında bir parmak boşluk bırakacak şekilde bağlamaktır.

Tasma çok gevşekse, bir şeylere takılabilir veya köpek kolayca çıkarabilir. Öte yandan, boyun tasması çok sıkı ise, büyük olasılıkla rahatsızlık verecektir. Solunum ve yutma zorluğu çekebilir.

Kayış uzunluğu

Kullanacağınız normal kayış, özellikle köpeği kayış konusunda eğitirken, 2 metreden uzun olmamalıdır. Kayış çok uzunsa, hayvan kayış gerilmeden koşmaya başlayabilir. Ani bir çekiş boynuna zarar verebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.