Evcil Hayvanlar İçin Mikroçipler Ne İşe Yarar?

Evcil hayvanlara mikroçip takılması onları kontrol altında tutmak için oldukça etkili bir araçtır. Kaybolur, terk edilir ya da kaçırılırlarsa sahipleri onları hemen bulabilir.
Evcil Hayvanlar İçin Mikroçipler Ne İşe Yarar?

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2020

Mikroçip takılı bir evcil hayvan kaybolur, terk edilir ya da kaçırılırsa ve biri tarafından bulunup barınak ya da veterinere götürülürse hemen tanınabilir. Evcil hayvanlar için mikroçipler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Mikroçip Nedir?

Evcil hayvanlar için mikroçipler, hayvanlar için bir elektronik tanımlama sistemidir ve genellikle iki kısımdan oluşur: mikroçipin kendi ve kapsülü. Kapsül yumuşak ve biyouyumlu (alerji yapmaz) cam malzemeden yapılmadır ve pirinç tanesi kadar küçüktür.

Evcil Hayvanlar İçin Mikroçipler Nasıl Yerleştirilir?

Evcil hayvanlar için mikroçipler

Evcil hayvanınıza mikroçipi bir veteriner yerleştirebilir. Uzman kişi kapsülü hayvanın boyun bölgesine yerleştirecektir. Bunu da deri altına giren bir enjektör aracılığıyla yapacaktır.

Her bir çipin kendine has bir kod numarası bulunur. Yani bir nevi hayvan kimliği görevi görürler.

Veteriner çipi yalnızca bir kez yerleştirir ve bu çip hayvanın hayatı boyunca onun üzerinde kalır. Bu işlemin ardından köpeğin ya da kedinin bilgileri bölgedeki veritabanına işlenir. Bu veritabanında çipteki bilgiler (evcil hayvan sahibinin ismi, adresi ve bir ya da iki iletişim numarası) yer alır.

Bu işin ideali köpeğinize 1.5-2 aylıkken bu çipten taktırmak olacaktır.

Verilerin Doğruluğu

Veterinere doğru bilgi vermeniz son derece önemlidir. Unutmayın ki bu bilgiler evcil hayvanınızı kaybettiğiniz durumlarda kullanılmak üzere bir veritabanına kaydediliyor.

Sahip taşınırsa yeni adres bilgilerini hemen veterinere bildirmesi gerekir. Ardından veteriner veritabanındaki bilgilerin değiştirilmesi için gerekli formların imzalanmasını sağlayacaktır. Hayvanın yasal sahibi veritabanında iletişim bilgileri yer alan kişidir. Ayrıca evcil hayvanın verebileceği her türlü hasardan da bu kişi sorumludur.

Tabii evcil hayvanımız hayatını yitirdiğinde de veterinerle iletişime geçip gerekli evrakları imzalamamız gerekecektir.

Evcil Hayvanlar İçin Mikroçipler Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Hayvanınıza mikroçip taktırmanın pek çok avantajı bulunmaktadır:

  • Öncelikle, mikroçipteki bilgi yanıltıcı olamayacağı için hayvanın yasal sahibi olduğumuzu bildirmiş oluruz.
  • Hayvanınızı kaybederseniz, veterinerler, barınaklar ve çeşitli otoriteler okuyucu aracılığıyla gerekli bilgilere ulaşabilir.
  • Yasalara göre evcil hayvanlarını terk eden ya da onlara karşı kötü muamelede bulunanlar ağır cezalara çarptırıldığı için bu çipler hayvanların terk edilmesinin önüne geçebilir. Bu sayede, otoriteler şiddet görmüş ya da terk edilmiş hayvanın yasal koruyucusuna ulaşabilirler.

Kayıp Ya Da Kaçırılma Durumunda

Veterinerde çip takılacak kedi

Mikroçipler bir köpeğin ya da başka bir evcil hayvanın kaybolduğunu polise ya da diğer hayvan koruma ekiplerine bildirmenin en hızlı yoludur.

Bu kurum ve kuruluşlara dilekçe yazarken evcil hayvanın çip numarasını, adını, hakkındaki diğer bilgileri, köpeği bulduğunuz ya da en son gördüğünüz yeri ve tarihi de bildirmeyi unutmayın.

Yasanın İçeriği

İspanya gibi bazı ülkelerde, tüm kedi ve köpeklerin sisteme kayıtlı olması gerekir. Türkiye’de de buna dair yasal düzenlemeler 2018 senesinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Bir yasal düzenleme olmasa dahi hayvanınıza mikroçip taktırmanız oldukça faydalı olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Hayvan Hakları ve Hayvanları Koruma Yasaları: Onların Geleceğini İlgilendiren Sorunlar
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Hayvan Hakları ve Hayvanları Koruma Yasaları: Onların Geleceğini İlgilendiren Sorunlar

Her şeyden önce, hayvan hakları ve hayvanları koruma yasaları konusunda, bazı türlerin "işlevleri" hakkındaki yerleşmiş görüşleri yıkmamız gerekiyo...