Köpeğiniz için En Uygun Şampuan

Bu makalede köpeğiniz için en uygun şampuanı bulmanızda yardımcı olacağız.
Köpeğiniz için En Uygun Şampuan

Son Güncelleme: 16 Nisan, 2020

Köpeğiniz için en uygun şampuan, köpeğinizin tüylerine ve cilt yapısına göre değişir. Köpeğinizi yıkadıktan sonra cildi tahriş olmamalı ve tüyleri kolayca fırçalanabilmelidir. Köpeğinizi temizlemede en iyi seçeneği öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpeğiniz için en uygun şampuan

banyo yapan köpek

Dikkate almanız gereken ilk seçenek, kendi şampuanınız ne kadar mükemmel olursa olsun köpeğinizin üzerinde kullanmamaktır. Eğer kullanırsanız, köpeğinizin cildini tahriş edersiniz çünkü köpeklerin ciltlerinin pH yapısı insanlarınkinden farklıdır. Yani birbirimizin ürünlerini kullanmamak gerekir.

Köpekler için, özel üretilen köpek şampuanlarından kullanmanız gerekir. Her köpeğin vücudu farklı olduğu için en doğru şampuanı bulmanız gerekecektir. Seçtiğiniz şampuan, tüylerin uzunluğuna, türüne ve cildin özelliklerine göre seçilmelidir.

Köpeğiniz için en iyi şampuanı önerecek kişi veterinerdir. Ayrıca, köpeğinizi nasıl yıkamanız gerektiği konusunda da birkaç tavsiye verebilir.

Tıpkı insanlar gibi, köpeklerin de tüy ve cilt yapısına göre farklı şampuanlar kullanması gerekir. Köpeğiniz için en iyi şampuanı veteriner önerecektir.

Piyasada o kadar çok ürün var ki birçok kişinin kafası allak bullak oluyor. Ancak ilk olarak, tüylere ve cilde zarar vermeyen kaliteli bir şampuan seçmek gerekir.

Genel bir ürünle başlayabilirsiniz. Sonrasında veteriner yardımıyla da evcil hayvanınız için belli özellikteki şampuana daraltabiliriz. Örneğin:

  • Uzun tüylü köpekler için, kolayca tarayabilmenizi sağlayan tüylerin birbirine dolaşmamasını sağlayan bir şampuan seçilmelidir.
  • Kısa tüylü şampuanlar için cildi besleyen bir ürün seçilebilir.
  • Koyu renkli tüyleri olan köpekler için aloe veralı bir şampuan seçebilirsiniz. Bu tür şampuanlar kaşıntılı ciltler için iyi gelir.

Köpeğiniz için kullanabileceğiniz diğer uygun şampuan türleri

Köpeğiniz için en iyi şampuanı seçerken göz önünde bulundurabileceğiniz başka seçenekler de vardır:

  • Dökülme karşıtı şampuan: çok fazla tüy döken hayvanlar için uygundur.
  • Beyaz tüyler için şampuan: tüylerin sarı bir renk almaması için uygundur.
  • Yulaflı şampuan: kuru ve pullu, kepekli ve hafif alerjik ciltler için uygundur.

Buna ek olarak, arada bir köpeğinizde uyuz veya kene oluşmasını önlemek için anti parazit şampuanlardan da kullanabilirsiniz.

Hayvanınızı yıkamak için ipuçları

Köpeğinize banyo yaptırırken, şampuanladıktan sonra iyice durulamanız gerekir. Ondan sonra, tüylerin güzel görünmesi için köpeğinizi iyice fırçalamanız gerektiğini de unutmayın.

Eğer köpeğinizin çok özel görünmesini istiyorsanız, piyasada bitmez tükenmez bir ürün seçeneği vardır. Bunların arasına kıtık açıcı, saç kremi ve saç maskeleri de dahildir.

Eğer köpeğinizi yıkatmak için bir hayvan kuaförüne gidiyorsanız, köpeğinizi yıkayan kişiye doğru şampuanı uygulaması için bilgi verebilirsiniz. Bu sayede köpeğinizin cildi tahriş olmaz ve tüyleri sağlıklı bir şekilde parlar.

Köpeğiniz şampuanı sevdi mi?

köpek yıkamak

Tüm bu seçeneklerden sonra, köpeğinizin fikrini de dikkate alın. Bazı şampuanlar size güzel gelse de köpeğiniz için kötü kokuyor olabilir. Köpeklerden farklı bir tür olduğumuz için aynı zevklere sahip değiliz.

Bildiğiniz üzere köpeklerde koku alma duyusu çok gelişmiştir. Bu yüzden insanların hafif bir koku olarak algıladıkları şey, köpekler için aşırı ve yoğun bir koku olabilir.

Bu sebeple, köpeğinizi hoş olmayan kokulara maruz bırakmayın. Köpeğinizin kullandığınız şampuana olan tepkisi yakından inceleyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.