Köpek Kolonya ve Parfümleri: Yararlı mı Zaralı mı?

Köpek sahiplerinin kullanmayı tercih ettiği çeşit çeşit köpek kolonyası ve parfümü bulunmaktadır. Peki bu ürünler köpeğiniz için yararlı mıdır zararlı mı?
Köpek Kolonya ve Parfümleri: Yararlı mı Zaralı mı?

Son Güncelleme: 07 Nisan, 2020

Köpekler için çeşit çeşit köpek kolonyası ve parfümü bulunmaktadır. Bazı durumlarda, uzmanlar bu ürünlerin köpeğe bir zararı olmadığını söylemektedir. Ancak, başka uzmanlar da bu ürünleri kullanmanın iyi bir fikir olmadığını ve köpeğinizin köpek gibi kokmasının daha iyi olduğunu söylemektedir.

Köpek parfüm ve kolonyaları ilk olarak  yaklaşık 20 yıl önce piyasaya çıktı. Bu ürünler, insanlarıyla birlikte şehirde yaşayan köpeklerin “insanlaştırılma sürecinin" bir parçasıydı.

Köpek kolonya ve parfümlerinin fiyatları, üreticiye ve markaya göre farklılık göstermektedir. En popüler ürünlerden birisinin şişesi 150 mililitredir ve fiyatı da 100, 120 lira cıvarındadır.

Alkol İçermeyen Köpek Kolonyaları

banyo kovasında ördeği ve havluları ile yavru köpek

Çoğu köpek kolonyası ve parfümü alkol içermez ve bu sayede köpeğin cildini kurutmaz. Bu sayede, köpeklerde alerjiye neden olmaz.

Köpek kolonyalarının, insan parfümlerine benzer kokuları vardır ve deodorant etkisi de gösterirler. Kontrollü ve limitli kullanımda bir risk teşkil etmezler. Ancak, aşırıya kaçıldığında ürünün kokusu olası hastalıkların kokusunu baskılayabilir. Unutmayın, bir köpeğin kolonya veya parfüme ihtiyacı yoktur. Aslında, ürüne “ihtiyacı olan", köpeğinin daha iyi kokmasını istediği için sahibidir.

Doğru Kullanım

Köpeğinize, köpek kolonyası veya parfümü sürerken, köpeğin burunu, gözleri, genital bölgesi ve tüy olmayan diğer bölgelerine sürmemeye dikkat etmelisiniz. Parfümü, köpeğinizi yıkadıktan sonra, tüyleri temizken uygularsanız bu parfümün etkisini daha kalıcı hale getirir. Ancak, köpek kolonyası ve parfümlerini günlük olarak kullanmamalısınız.

Köpeğinizin Kötü Kokmasını Önlemek İçin Öneriler

  • Köpeğinizi haftada bir ila ayda bir sıklığı arasında yıkamalısınız. Bu sıklık, köpeğinizin yaşına, cinsine ve boyutuna göre değişir. Köpeğinizi yıkarken, kaliteli bir parfümlü şampuan kullanmaya özen gösterin. Veya, hoş aromalı bir şampuan kullanabilirsiniz. Bu sayede köpeğinizi yıkadıktan sonra ekstra parfüm veya kolonya kullanmanız gerekmez.
  • Köpeğiniz yürüyüş sonrası ıslaksa, kokusu yoğunlaşacak ve o sevmediğimiz, yoğun ıslak köpek kokusu ortaya çıkacaktır. Bu yüzden, eve döndüğünüzde, kötü kokunun gitmesini sağlamak için köpeğinizi iyicene kurutmalısınız.
  • Köpeklerin kulakları ve ağızları da iyi temizlenmediklerinde çok kötü kokabilir. Eğer bu bölgeler temizse ancak yine de kötü kokuyorsa, olası bir enfeksiyon, mantar veya kötü kokuya neden olabilecek bir durum için tüylerinin arasını incelemelisiniz.

Köpekler İçin Ev Yapımı Parfüm ve Kolonyalar

Köpeğiniz için evde hazırlayabileceğiniz pek çok doğal kolonya tarifi bulabilirsiniz. Ilık su, sprey şişesi, lavanta esansı ve Hindistan cevizi yağı kullanabileceğiniz malzemelerden bazılarıdır.

Doğal meyve kokuları içeren bir kolonya, hem banyodan sonra köpeğinizin daha “taze" bir kokusu olmasını sağlar hem de yoğun ve hoş bir deodorant etkisi sağlar. Bu kokular alkol içermediği için köpeğinizin cildi veya burnu için zararlı olmayacaktır.

Negatif Yanları

Köpek kolonyası ve parfümlerinin negatif yanları da vardır:

  • Yoğun parfüm kokusu köpeğinizin ruh halini etkileyebilir. Yoğun kokular, köpekler için rahatsız edicidir.
  • Köpeklerin koku alma duyusu çok gelişmiş olduğu için yoğun ve ağır kokular onun için zararlı olabilir.
  • Parfümün kokusu köpeğiniz için çok rahatsız edici olabilir ve bahçede veya çamurda yuvarlanmak gibi hijyenik olmayan davranışlar sergileyebilir.
  • Fazla güçlü ve yoğun bir kolonya, köpeğinizin cildinde iritasyona hatta dermatite neden olabilir.
taranan küçük köpek

  • Yoğun bir koku; köpeğinizi tanımak veya cinsiyetini öğrenmek için ona yaklaşan diğer hayvanlarla olan ilişkisini de etkileyebilir.
İlgini çekebilir ...
Banyo Vakti Köpeğinizi Nasıl Sakinleştirebilirsiniz?
My AnimalsRead it in My Animals
Banyo Vakti Köpeğinizi Nasıl Sakinleştirebilirsiniz?

Bazı köpekler banyo vakti geldiğinde dehşete kapılırlar. Bu yazımızda, banyo vaktini eğlenceli bir deneyime dönüştürmeniz için bazı tavsiyelerde bulunuyoruz