Kedi Kürkü - Neden Renk Değiştirir?

Neden kedi kürkü renginde değişiklikler olduğunu düşünüyorsunuz? Bugün size kürk renginden sorumlu bir pigment olan melanin üretimini etkileyen ana faktörlerin neler olduğunu anlatmak istiyoruz.
Kedi Kürkü - Neden Renk Değiştirir?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Genetik, kedi kürkü özelliklerini belirler. Bunun nedeni, bir hayvanın genlerinin tüylerinin renginden, deseninden, uzunluğundan ve dokusundan sorumlu olmasıdır.

Kürkün rengindeki bir değişikliği fark edebileceğiniz zamanlar vardır ve bunun nasıl olabildiğini merak edersiniz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Yaşlanma ile kedi kürkü insanlarda olduğu gibi etkilenir

Gri saçların ortaya çıkışı yaşlandıkça hepimizde yaygın olan bir değişikliktir. Bu gelişimsel dönüm noktası, evcil hayvanlarımızdan aldığımız koşulsuz sevgiyi asla yabana atmamamız gerektiğine dair bir hatırlatıcı olabilir.

Cilt sıcaklığı tüy rengini değiştirebilir

Himalaya ve Siyam gibi Asya ırkları için durum böyledir. Himalaya’nın yavruları neredeyse kremsi kürkle doğar, Siyam kedisinin yavruları ise beyaz doğar. Büyümeye devam ettikçe, anatomilerinin farklı kısımlarındaki derinin sıcaklığına göre kürkünde koyu tüy alanları görünmeye başlar.

Böylece, boyun ve vücut gibi daha sıcak bölgelerde, kürkleri daha hafif kalır. Buna karşılık, kuyruk, bacaklar, yüz ve kulaklar gibi derinin daha soğuk olduğu diğer bölgelerde tüyler koyulaşır.

Ek olarak, ortam sıcaklığı da bir kedinin kürkünün renginde rol oynayabilir. Böylece, mevsime bağlı olarak lekeleri koyulaşabilir veya daha açık hale gelebilir.

Bu ırklarda kürkün rengindeki bir değişiklik hasta olduklarını ve vücut ısılarının olması gerekenden daha yüksek olduğunu gösterebilir.

Bir kedi et yemiyorsa siyah kürkü kızılımsı kahverengiye dönebilir

Koyu siyah bir kürkü korumak için, bir kedi iyi bir miktarda tirozin ve bir amino asit kaynağına ihtiyaç duyacaktır.

Bu gereksinimin nedeni, bir kedinin kürkündeki siyah renkten sorumlu pigment olan eumelanin oluşumu için tirozinin gerekli olmasıdır.

siyam kedisi kürkü

Böylece, tirozin eksikliği olduğunda, kürk renginin bir kısmını kaybedecek ve siyahtan kızılımsı bir renge veya oksitlenmiş turuncu bir tona dönüşecektir. Tirozin eksikliğinin hayvansal proteinlerin eksikliğinden (çoğu et türünde bulunan tür) kaynaklandığını unutmayın.

Bakır eksikliği

Yaygın olmasa da, bakır eksikliği renkli katmanların depigmentasyonuna yol açabilir, bu da siyah bir kedinin kürkünün kahverengileşmesine neden olabilir.

Bu mineral, tirozini bir pigment olan melanine dönüştürmek için gereklidir. Ek olarak, bakırın birçok başka işlevi vardır. Örneğin, birkaç enzimin bir bileşenidir ve ayrıca demirin emilimine ve taşınmasına katkıda bulunur.

Diyet bakır kaynakları karaciğer ve bazı tahılları içerir, ancak evcil hayvan mamaları genellikle evcil hayvanların ihtiyaç duydukları kadarını almasını sağlamak için bakır içerir.

kahve siyah kedi kürkü

Kedi kürkü tıbbi durumlar nedeniyle renk değiştirebilir

Kara kedilerde metabolik bozuklukların varlığını veya tirozinin yanlış emilimini elemelisiniz. Özellikle hayvan dengeli bir diyet izlese de kürkü renk değiştirenlerden ise bu geçerlidir.

Ayrıca, bazı sağlık koşullarının tirozin emilimini engelleyebileceğini unutmamalısınız. Bu durumda siyah kürk kahverengiye dönebilir.

Bunun bir örneği karaciğer hastalığıdır. Çünkü fenilalaninin tirozine dönüştürüldüğü organdır. Ayrıca, tiroid ve böbrek problemleri kürk renginde bir değişikliğin olası nedenleridir.

Kedinizin kürkünde herhangi bir değişiklik fark ederseniz veterinerinize danışın. Yaşlanma sürecini durduramayacağınızı unutmayın. Bununla birlikte, renk değişikliklerine neyin neden olduğunu kesinlikle öğrenebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Watson, A., Servet, E., Hervera, M., & Biourge, V. C. (2015). Tyrosine supplementation and hair coat pigmentation in puppies with black coats–a pilot study. Journal of Applied Animal Nutrition, 3.
  • Yu, S., Rogers, Q. R., & Morris, J. G. (2001). Effect of low levels of dietary tyrosine on the hair colour of cats. Journal of Small Animal Practice42(4), 176-180.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.